Zatrważające zmiany klimatu - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zatrważające zmiany klimatu

Przewidywania dotyczące klimatu Ziemi dominuje teoria o globalnym ociepleniu. Prawdopodobnie każdy z nas słyszał już o tym, że średnia temperatura na Arktyce wzrośnie w następnym stuleciu z -14 do -10°C, a poziom mórz może podnieść się w tym czasie prawie o 2 metry! Jeśli nie przekonują Was przewidywania, wystarczy spojrzeć na dane o temperaturach na świecie z ostatnich 100 lat.

Co.Design pokazało animację zaprojektowaną przez Antti Lipponena, starszego naukowca z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego. Wizualizacja przedstawia dane uzyskane z bazy NASA, które ilustrują dramatyczny wzrost globalnej temperatury pomiędzy 1900 a 2016 rokiem.

Kołowy wykres składa się z pojedynczych pasków ilustrujących wszystkie kraje na świecie. Ich kolory zmieniają z odcieni od niebieskiego do czerwonego, z tym że czerwony ilustruje lata znacznie gorętsze niż średnia temperatura w danym kraju. Wraz z upływem lat kolory grafiki przybierają coraz cieplejsze odcienie. Animacja z jednej strony wydaje się ciekawa pod względem artystycznym, z drugiej, wnioski płynące z faktów, które pokazuje zatrważają, i zmuszają do zastanowienia…

źródło: mentalfloss.com

Skomentuj