13 dziwnych przesądów z okazji piątku 13-go
Nowe!

13 dziwnych przesądów z okazji piątku 13-go

Jak wam mija piątek 13-go? Mam nadzieję, że przytrafiają wam się same dobre rzeczy. Jesteście w ogóle przesądni? Wierzycie w czarne koty, piątki 13-go i takie tam? Dla mnie dzień jak co dzień, no ale piątek, piąteczek piątunio 🙂 Z okazji piątku 13-go wyszperałem dla was 13 różnych i dziwnych przesądów z całego świata.

1. Piątek 13-go, wtorek 13-go i piątek 17-go
piątek 13go przesądy
Ciekawostka: piątek 13-go może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. Nie jest możliwe, aby w ciągu całego roku ani jeden piątek nie wypadł trzynastego. Nie wierzycie? Sprawdźcie w kalendarzu 🙂
Ps. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego, śmiesznie prawda?

2. Plujący Grek
plujący grek przesądy

Jeśli będziecie w Grecji możecie spotkać Greków (szczególnie tych starszych), którzy plują na ulicę. Gdy usłyszą, że komuś przytrafiło się coś złego, plują za siebie trzy razy, by nieszczęście nie spotkało i jego. Dobrze, że już nie kultywują starej tradycji, według której nakazywano kobietom odwiedzającym małe dziewczynki, pluć na nie dla zatrzymania urody… FUJJJJJJJJ!

3.Biały kot i inne kocie przesądy
dziwne przesądy

Tak tak biały i wcale się nie pomyliłem. Według amerykanów, gdy przyśni wam się biały kot, jest to zapowiedź czegoś dobrego. Anglicy wierzą podobno, że kot myjący się za uszami, zwiastuje to opady deszczu. Według Włochów kocie kichanie zagwarantuje dobrobyt i szczęście, temu, kto to usłyszy. Apsik!

4. Chiny i liczba 8
dziwne przesądy

Liczba 8 to najszczęśliwsza liczba wg. Chińczyków. Dzieje się tak, gdyż wymowa zbliżona jest do wymowy słowa oznaczającego bogactwo i dobrobyt. Chińczycy mają takiego bzika na punkcie 8, że czynsz wynajmu biura na ósmym piętrze jest najwyższy w całym budynku, a numery telefonów zawierających ciąg cyfr 8 osiągają astronomiczne ceny. Teraz najlepsze: Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zaczęły się 8 minut po godzinie ósmej lokalnego czasu, ósmego dnia ósmego miesiąca 2008 roku. (888888888888 jakby jakiś Chińczyk nas czytał to może sobie skopiować szczęście.)

5. Jedzenie winogrona w Nowy Rok
dziwne przesądy

O północy w sylwestra nie wszyscy Hiszpanie wznoszą toast szampanem. Bardzo popularny jest przesąd, który mówi o tym, że zjedzenie w tym momencie dwunastu winogron przyniesie im dwanaście szczęśliwych miesięcy.

6. Japończycy chowają kciuki przechodząc obok cmentarza
dziwne przesądy

Japończyk schowa kciuki przechodząc obok cmentarza, lub konduktu pogrzebowego, żeby nie sprowadzić nieszczęścia na swoich rodziców. W Japonii kciuk dosłownie znaczy „palec rodzicielski” i jeśli się go schowa, to można tym uchronić najbliższych od przedwczesnej śmierci.

7. Zostaw sobie trochę tortu weselnego
dziwne przesądy

Ten dziwny przesąd pochodzi z USA. Nowożeńcy powinni zachować na pamiątkę (?) chociaż kawałek tortu weselnego – ma to zagwarantować im długie i słodkie życie.

8. Jeszcze trochę o trzynastce
dziwne przesądy

Latanie wywołuje u wielu ludzi niepokój, często prowadzący do złego samopoczucia. Wiele linii lotniczych zdecydowało nie umieszczać rzędu numer 13 w swoich samolotach, w celu oszczędzenia stresu pasażerom. W hotelach natomiast na 13 piętrze często nie ma pokoi dla gości, tylko pomieszczenia służbowe.

9. Gdy narobi na Ciebie ptak będziesz bogaty…
dziwne przesądy

…w Rosji istnieje przesąd, że człowiek trafiony ptasią kupą będzie miał prawdopodobnie znaczną poprawę jeśli chodzi o finanse. Im więcej trafień, tym bogatszy będzie „szczęśliwiec”.

10. Na zdrowie!
dziwne przesądy

Zastanawialiście się dlaczego mówimy „na zdrowie”, gdy ktoś kichnie? Nie jest to podyktowane tylko i wyłącznie dobrymi manierami. Pochodzenie tego powiedzenia sięga czasów papieża Grzegorza I, który mówił tak kichającym ludziom w czasie epidemii dżumy oraz błędnego mniemania, że w czasie kichnięcia z ciała ucieka dusza i na chwilę staje serce. Z tego wynikło powiedzenie „na zdrowie” w formie przywitania osoby, która właśnie wróciła do życia.

11. Afrykańskie mity
dziwne przesądy

W Kongo uważa się, że ugryzienie własnego języka lub warg, to znak, że ktoś źle o was powiedział. Kiedy potkniesz się, to najprawdopodobniej ktoś Cię obgaduje.
Kobieta, która nie potrafi rozpalić ogniska, nie będzie dobrze opiekowała się dziećmi, a ta która nie umie dobrze wiązać chusty wokół bioder będzie starą panną.


12. Pij do dna!
dziwne przesądy

Rosjanie nigdy nie zostawiają opróżnionej do połowy butelki wódki, ponieważ istnieje przekonanie, że przynosi to pecha. Zawsze piją do dna!

13. Nie bądź krową
dziwne przesądy

Zjadłeś? Nie kładź się od razu po jedzeniu, bo przemienisz się w… krowę! Tak przynajmniej twierdzą Japończycy 😉

Skomentuj