Dziś tłusty czwartek, więc nawet osoby na diecie mogą skusić się na pączka. Podobno, jeśli w ten dzień nie zjemy choć jednego, to nie będzie nam się wiodło aż do końca roku…. Jeśli zatem jeszcze nie mieliście okazji spałaszować +/- 400 kalorii to nie marnujcie czasu i lećcie do sklepu 🙂 My z okazji tłustego czwartku wyszperaliśmy „pączkowe ciekawostki” 🙂
#1 W normalny dzień przeciętna piekarnia sprzedaje około 500 pączków, w tłusty czwartek – nawet 30 tysięcy.
#2 To, że zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek w Polsce sięga XVII wieku raczej Was nie zdziwi… Zaskoczeniem natomiast może być fakt, że dawniej jadano je nie na słodko, lecz ze…. skwarkami, smażone tak, aby były jak najbardziej tłuste (fujjjjj!). Miał to być sposób najedzenia się „na zapas” przed 40-dniowym postem.
#3 Według badań minimum jednego pączka w tłusty czwartek zamierzało zjeść 19% Polaków, 2-3 pączki 47%, a więcej niż 3 pączki zadeklarowało 24% badanych. Co ciekawe aż 9% nie ma zamiaru jeść pączków.
#4. Jak wygląda idealny pączek? Według cukierników minimum 400 kalorii, 55-70 gramów wagi, zrobiony z ciasta drożdżowego i usmażony na smalcu.
#5. Jak spalić jednego pączka? To „bardzo” proste – wystarczy 46 minut szybkiego marszu, 57 minut mycia okien lub godzinę i 39 minut pisania na komputerze.
#6. „Pączkowa ciekawostka” od naszych zachodnich sąsiadów – słowo „pączek” w języku niemieckim (Pfannkuchen) oznacza to samo co naleśnik.
#7. W Polsce istnieje wieś Pączek Gorzycki położona w województwie podkarpackim (powiat Tarnobrzeg, gmina Gorzyce)
#8 Szacuje się, że Polacy w Tłusty Czwartek zjadają 100 milionów pączków, czyli 4 000 000 000 kalorii!! 🙂
#9 Podobno nie da się zjeść pączka bez oblizywania ust. Możecie spróbować sami 🙂
#10 Podczas VIII Mistrzostw Poznania w Jedzeniu Pączków na Czas Tomasz Jutkowiak zjadł 10 pączków w 5 minut używając metody „na chomika” – nie próbujcie go pokonać. Co ciekawe zwycięzca z ubiegłych lat nie wziął udziału w zmaganiach, bo w tym roku postanowił… się odchudzać.
#11 Według tradycji osobę, która znajdzie orzecha w pączku, czeka szczęście. Zwyczaj jest lekko zapomniany, ale prawdziwe gospodynie domowe wiedzą o takim zwyczaju i dalej go praktykują.
#12 Pączki na świecie
USA – tradycyjne amerykańskie pączki nazywają się donuts. Mają kształt obręczy z dziurką w środku. Oczywiście, lukrowane, posypywane orzechami bądź kolorowymi posypkami, nie mają nadzienia.
Pączki hiszpańskie – zwane również gniazdkami, bądź pączkami z dziurką. Przygotowuje się je z ciasta parzonego, takiego jak na ptysie. Podawane z dużą ilością lukru.
A w Holandii – Oliebollen stanowią tradycyjną, potrawę sylwestrową. Z wyglądu bardziej przypominają racuchy – są robione z ciasta drożdżowego, do którego dodaje się rodzynki, suszoną żurawinę, czy kawałki jabłka.
Włochy – włoska odmiana pączka, czyli Zeppole ma swoje święto 19 marca (w dzień ojca). Włoskie pączki przypominają nasze ptysie, a nadziewane są dżemem lub kremem, który jest widoczny na zewnątrz. Dodatkowo posypywane są cukrem pudrem.
A w Turcji jedzą pączki o nazwie „Lokma” – są to małe, tłuste kuleczki, nasiąknięte gęstym cukrowym syropem lub miodem wystarczają na jeden kęs. Według tradycji są rozdawane biednym podczas uroczystości pogrzebowych.
za poznan.naszemiasto.pl, wspolczesna.pl, oraz wiadomosci.dlastudenta.pl
Podobne wpisy
One Comment
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.