Ważne powody, dla których każdy człowiek potrzebuje przytulania każdego dnia - Zalajkowane.pl
Nowe!

Ważne powody, dla których każdy człowiek potrzebuje przytulania każdego dnia

Czy kiedykolwiek miałeś uczucie, że właśnie koniecznie musisz się przytulić? Nie jesteś jedyny. Okazuje się, że istnieje całkiem racjonalne wyjaśnienie dla tego uczucia. Za każdym razem, kiedy ludzie się przytulają, czerpią z tego obydwoje nieoczekiwane korzyści zdrowotne!

Badania dowodzą korzyści zdrowotne przytulania

Naukowcy twierdzą, że przytulanie zwiększa w organizmie produkcję oksytocyny . Oksytocyna jest neuroprzekaźnikiem, który odgrywa ważną rolę w centrum mózgu zawiadującym naszymi emocjami. To ono jest odpowiedzialne za odczuwanie przez nas szczęścia, z jednoczesnym zmniejszeniem stresu i niepokoju. Kiedy czujesz się „zdołowany”, dzięki przytuleniu możesz naprawdę poczuć się lepiej! Według ostatnich badań, czułe obejmowanie wzmacnia nasz organizm i chroni także przed zachorowaniem!

Z badań przeprowadzonych przez Carnegie Mellon University wynika, że przytulanie, przy jednoczesnym dawaniu wsparcia, może sprawić, że znacznie spadnie ryzyko zachorowania z powodu stresu. Badanie zostało przeprowadzone na 404 zdrowych osóbach dorosłych. Postrzeganie wsparcia społecznego od każdego uczestnika, oceniano za pomocą kwestionariusza. Częstość występowania konfliktów interpersonalnych oraz braku akceptacji, były także ocenione za pomocą wywiadu przeprowadzanego telefonicznie. Badanie trwało przez 14 kolejnych wieczorów. Po upływie 14 dni, uczestnicy zostali celowo narażemi na przeziębienie wirusem. Naukowcy monitorowali uczestników w warunkach kwarantanny, aby śledzić ew. objawy zachorowania. Stwierdzili, że poczucie wsparcia społecznego u uczestników badania zmniejsza ryzyko zakażenia, w przeciwieństwie do osób, które nie odczuwają wsparcia innych osób. A najciekawsze wnioski? Objęcia dodatkowo były odpowiedzialne za jedną trzecią efektu ochronnego wsparcia społecznego. Częstsze uściski oraz większe wsparcie społeczne spowodowały mniej ciężkich objawów choroby, niezależnie od ilości i skali konfliktów, jakie dotykały uczestników badania. 

Profesor Robert E. Doherty z University of Psychology w Carnegie Mellon University, który prowadził badania stwierdził: „To sugeruje, że akceptacja okazywana przez zaufaną osobę może działać jako skuteczny środek w zwiększeniu poczucia wsparcia, a dodatkowo większa częstotliwość uścisków może być skutecznym sposobem zmniejszania szkodliwych skutków stresu. Widoczny efekt ochronny przytulania można przypisać samemu fizycznemu kontaktowi, ponieważ obejmowanie samo w sobie jest oznaką wsparcia, akceptacji i bliskości.”

Dodał, że „Tak czy inaczej ci, którzy są przytulani, są nieco bardziej odporni na infekcje.” Sami więc widzicie – każdy uścisk odgrywa ważną rolę w obniżaniu poziomu stresu i utrzymaniu dobrego zdrowia!

źródło: dawidvolfe.com

Skomentuj