"Truskawkowy Księżyc" 2017 już wkrótce pojawi się na niebie!
Nowe!

„Truskawkowy Księżyc” już wkrótce pojawi się na niebie!

Pełnie księżyca mają w sobie coś mistycznego i czarodziejskiego. Od wieków wśród ludzi emocje wzbudza niesamowity widok ogromnej tarczy ziemskiego satelity, która błyszczy jasnym światłem na horyzoncie. Najbardziej spektakularne zjawiska związane są zaćmieniami Księżyca, które oprócz zachwytu powodowały u naszych przodków niepokój, a pierwszym astronomom pomagały w przewidywaniu najróżniejszych zdarzeń w przyrodzie. To jedyne ciało niebieskie, na którym udało się wylądować człowiekowi i dokonać szczegółowych badań. Powierzchnia satelity jest eksplorowana od kilkudziesięciu lat, jednak nie zmniejszyło to w żadne sposób zainteresowania tym obiektem.

Księżyc często nazywany jest „Srebrnym Globem”, ale nie zawsze jego blask przybiera właśnie taki kolor. Podczas czerwcowej pełni można obserwować na nocnym niebie barwę, która nieodłącznie wiąże się, z panującym w tym samym czasie sezonem truskawkowym. Czy jego odcień ma coś wspólnego ze słodkimi owocami? Kiedy właściwie można zobaczyć „Truskawkowy Księżyc”? Oto kilka informacji o tym bajkowym zjawisku.

truskawkowy księżyc

„Truskawkowy Księżyc” to określenie, które funkcjonuje głównie w Ameryce Północnej, a szczególnie w USA, gdzie nazwa bierze swój początek. Autorami sformułowania są prawdopodobnie Indianie z rodziny Algonkinów, czyli rdzenni mieszkańcy terenów odkrytych przez Columba. W Europie zjawisko nazywa się częściej „Różanym Księżycem” i pod takim terminem jest ono powszechnie znane na „Starym Kontynencie”. Nie tylko barwa Księżyca jest inna niż zwykle, ponieważ jego rozmiary są również mniejsze od normalności. Wiąże się to z największą odległością od Ziemi, która występuje podczas „Truskawkowej Pełni”.

truskawkowy księżyc

Foto. elitedaily.com

„Truskawkowy Księżyc” w 2017 roku

Księżyc „czerwienieje” każdego roku, ale konkretne terminy różnią się między sobą. W 2017 roku, zjawisko „Truskawkowego Księżyca” będzie widoczne 9 czerwca i tego dnia należy nastawić się na oglądane pełni. Niestety z naszej perspektywy przemiana barwy może byś słabo widoczna, ale jeżeli chcecie ją dojrzeć najlepszym momentem będzie godzina 7.25.

truskawkowy księżyc 2017

księżyc truskawkowy

Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę

„Truskawkowy Księżyc” to niejedyna nazwa, jaką nadano pełni na przestrzeni wieków. Ludzie w starożytności nazwali wszystkie odsłony Księżyca w pełni:

– Styczeń – Pełnia Wilczego Księżyca
– Luty – Pełnia Śnieżnego Księżyca
– Marzec- Pełnia Robaczego Księżyca
– Kwiecień – Pełnia Krwawego Księżyca
– Maj – Pełnia Kwiatowego Księżyca
– Czerwiec – Pełnia Truskawkowego Księżyca
– Lipiec – Pełnia Koźlego Księżyca
– Sierpień – Pełnia Księżyca Jesiotrów
– Wrzesień – Pełnia Księżyca Plonów
– Październik – Pełnia Księżyca Myśliwych
– Listopad – Pełnia Bobrzego Księżyca
– Grudzień – Pełnia Zimnego Księżyca

Księżyc czerwony

Foto. RYAN ROSAS

Skomentuj