Zhangye Danxia Landform Geological Park w Chinach to miejsce nietuzinkowe. Chociaż na pierwszy rzut oka znajdujące się tutaj „Tęczowe Góry” wyglądają jak namalowane, a widząc zdjęcia zastanawiamy się „hmmm czy to nie fotomontaż” to uwierzcie mi na słowo – te góry istnieją naprawdę!
Od 2011 roku obszar położony w północno-zachodnich Chinach funkcjonuje jako park narodowy, który rozciąga się na obszarze ponad 40 km kwadratowych. Niezwykłe, „Tęczowe Góry” powstały najprawdopodobniej około 24 milionów lat temu – to właśnie wtedy zaczęły powstawać składające się głównie z naprzemiennie ułożonych warstw czerwonego piaskowca i minerałów formacje skalne. Swój niesamowity kolor zawdzięczają dużej ilości zawartych w nich minerałów, oraz ruchom tektonicznym (dwie wielkie płyty kontynentalne indoaustralijska i euroazjatycka zaczęły na siebie naciskać, co doprowadziło do wypiętrzenia skał) – gdyby nie one ta „mineralna kanapka” byłaby całkowicie niewidoczna.
Wiatr, deszcz i mróz przez lata nasilały erozję w wyniku czego, skały mają fantastyczne kształty podobne do wież, filarów czy wąwozów o różnych kształtach i rozmiarach. Do tego jak zobaczycie na zdjęciach mienią się one wszystkimi kolorami tęczy – od czerwonego, przez pomarańczowy i żółty, zielony, niebieski aż po fioletowy.
Park Narodowy i „Tęczowe Góry” są największą atrakcją turystyczną Zhangye, a w 2010 roku wpisano to miejsce na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z czterech znajdujących się w parku platform widokowych (platformy oddalone są od siebie o 8 km) można podziwiać to niesamowite miejsce z różnych perspektyw.
Z informacji, które znalazłem w sieci wynika, że wstęp na teren parku kosztuje 40 CNY (około 20/22 PLN). Do tego należy doliczyć opłatę za tzw. „eco shuttle busy” (20 CNY, czyli około 10 PLN), które wożą turystów po parku. Istnieje również możliwość podziwiania „Tęczowych Gór” z lotu ptaka: 3-4 minutowy przelot szybowcem to 200 CNY (około 100/110 PLN), 5-7 minutowy to koszt rzędu 300 CNY (+-170 PLN), a najdłuższy lot trwający od 10 do 12 minut kosztuje 500 CNY (+-280 PLN). „Tęczowe góry” najładniej wyglądają podczas wschodu i zachodu słońca oraz tuż po deszczu, gdy kolory są najintensywniejsze. Latem wstęp do parku możliwy jest w godzinach od 5.30 do 20.30 , a zimą 8.00 do 18.00. Ze względu na zimne wiatry, zwiedzanie w chłodniejszej porze roku nie jest jednak zalecane.
Zobacz też: Winda Bailong – największa zewnętrzna winda na świecie
za huffpost.com
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.