Sposoby na pozbycie się zabrudzeń pozostawionych przez zwierzęta - Zalajkowane.pl
Nowe!

Sposoby na pozbycie się zabrudzeń pozostawionych przez zwierzęta

Każde zwierzę domowe jest wiernym przyjacielem oraz towarzyszem człowieka. Umila czas, a często również pociesza i rozbawia. Lecz domowy pupil potrafi przysporzyć również nieco pracy, kiedy np. coś zrzuci lub zabrudzi. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to jak pozbyć się plam pozostawionych przez zwierzęta.

W każdym domu, w którym mieszkają zwierzęta pojawić się mogą takie problemy jak np. sierść na meblach, zabrudzenia z odchodów, moczu lub wymiocin, czy brzydki zapach. Pomimo tego, że takie  plamy mogą się wydawać trudne do usunięcia, to są sprawdzone sposoby, a także odpowiednie produkty, które pomogą pozbyć się brudu, uniknąć przebarwień, a także jak wyeliminować brzydkie zapachy pozostawione przez zwierzęta.

pies może zostawić sierść np. na kanapie

fot. pixabay

Jak usunąć zabrudzenia z sierści?

Każdy posiadacz domowego zwierzęcia wie doskonale, że sierść pozostaje na ubraniach,  tapicerce łóżek, foteli i krzeseł, na dywanach i meblach. Do usuwania sierści sprawdzają się:

  • odkurzacz – stara, sprawdzona metoda, aby usunąć martwe włosy zwłaszcza z dywanów, wykładzin i tapicerki;
  • szczotka do usuwania sierści – nadają się np. do czyszczenia dywanów, obić mebli, tapicerki oraz zasłon;
  • gumowe rękawiczki – do zbierania sierści z każdej powierzchni;
  • mokra ściereczka – również sprawdzają się do czyszczenia wielu różnorakich powierzchni z włosów;
  • rolki (wałki) – do czyszczenia ubrań z sierści.

W tym artykule przeczytasz więcej na temat sposobów na radzenie sobie z pozostawioną przez zwierzęta domowe sierścią.

Jak pozbyć się plam pozostawionych przez zwierzęta? Zabrudzenia z moczu

Należy stanowczo podkreślić – plamy z moczu zwierząt trzeba usunąć najszybciej jak to tylko możliwe! Im starsze będą takie zabrudzenie, tym staną się one trudniejsze do wywabienia, a ponadto  nieprzyjemny zapach wnika w głąb tkaniny, dywanu a nawet drewna.

W pierwszej kolejności należy zebrać mocz chłonnym ręcznikiem kuchennym. Następnie na plamę można nałożyć pastę z sody oczyszczonej, którą miesza się z wodą, a następnie zmywa wodą z octem. Kolejnym domowym sposobem jest zastosowanie mikstury z wody utlenionej w ilości 1/2 szklanki, do tego 2 łyżeczek sody kuchennej oraz 1–2 kropli płynu do naczyń. Można również spróbować amoniaku. Są to sposoby domowe, warto jednak postawić na odpowiednie środki czyszczące, by dokładnie usunąć plamy pozostawione przez zwierzęta.

kot na kanapie

fot. pixabayJak usunąć plamy z wymiotów kota, psa lub innego zwierzęcia domowego?

Plamy z wymiocin to kolejny problem, przed którym stają właściciele zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów. Dla tych zwierzaków wymiotowanie to naturalny sposób na oczyszczenia przewodu pokarmowego z sierści, która tam zalega. W związku z tym koty wymiotują więc najczęściej kłaczkami futra, lecz czasem też pokarmem. Sprzątając tego typu nieczystości, należy najpierw zebrać jak najwięcej wymiocin za pomocą ręcznika papierowego – pamiętając, aby nie wycierać ich, lecz unosić, skubać.

Samą plamę najlepiej czyścić gąbką z dodatkiem detergentu. Następnie usuwa się pianę czystą gąbką i kładzie na mokrej powierzchni papierowy ręcznik. Po tym można posypać plamę sodą oczyszczoną, gdyż ma ona właściwości odkażające i wyeliminuje nieprzyjemny zapach. Po kilku godzinach sodę trzeba wciągnąć odkurzaczem.


Jak pozbyć się śladów i zapachów odchodów zwierzęcych?

Może się też zdarzyć, że staniemy przez wyzwaniem, jakim jest czyszczenie odchodów zwierząt. To zadanie wiąże się nie tylko z tym, jak pozbyć się plam pozostawionych przez zwierzęta, ale również, jak wyeliminować brzydkie zapachy pozostawione przez zwierzęta.

Czyszczenie odchodów zwierząt należy rozpocząć od zebrania tych zabrudzeń. Po ich zebraniu trzeba jak najszybciej zdezynfekować zabrudzone miejsce! To pomoże w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu. Do tego celu sprawdzi się mieszanka octu z wodą – w proporcjach 1:1 – jedna część octu na jedną część wody. To najłatwiejszy sposób na czyszczenie odchodów zwierząt z podłogi.

Jeżeli jednak pupil załatwił się na dywan lub wykładzinę, należy nasączyć tą miksturą ścierkę i przycisnąć ją do zabrudzonej powierzchni. Do wyeliminowania nieprzyjemnego zapachu zastosować można też środki oparte na enzymach oraz działaniu bakterii, które rozkładają zabrudzenia organiczne. Jeśli zabrudzenia pojawią się na ubraniach należy użyć odpowiednich detergentów.

Sprawdź również ciekawostki na temat zwierząt.

Skomentuj