Odessa przewodnik, przewodnik po Odessie, wycieczki Odessa
Nowe!

Ukraińska „perła nad morzem” – przewodnik po Odessie.

Wymieniać wszystkie wdzięki Odessy można nieskończenie. Nie wyolbrzymiając – najbardziej malownicze ukraińskie miasto, które jest atrakcją turystyczną samo w sobie.

W mieście panuje dobroduszna atmosfera, a na ulicach znaleźć można mnóstwo pałaców, pomników, a także takich miejsc, które nie posiadają odpowiedników na całym świecie. Dodatkowo są tu przytulne kawiarnie, puby i restauracje, które kuszą Polaków niskimi cenami. No i oczywiście morze!

Od czego zacząć? Po przyjeździe koniecznie trzeba udać się do historycznej części miasta. Tu każdy domek, uliczka czy podwórko mają swój klimat, dzięki niespotykanym elementom architektury i duszy mistrzów, którzy je stworzyli.

Ulica Deribasowska w Odessie

Ulica Deribasowska w Odessie

Która ulica jest najpiękniejsza? Rzecz jasna to jest znana na cały świat Deribasowska, od której właściwie bierze początek nasza przygoda w mieście. Ulica jest wyłożona kostką brukową i stanowi strefę ruchu dla pieszych. Właśnie w tym miejscu znajduje się duża część miejskich atrakcji, gdzie historia krzyżuje się ze współczesnością. Każdy ma swoją powód do tego, żeby zakochać się w tej uliczce. Coś w niej jest… pociągające, wygodne, beztroskie i przytulne.

Budynki mieszkalne są wyposażone w małe rzeźby, bądź okienne ozdobniki oraz setki innych architektonicznych rozwiązań. Podobną rozmaitość można spotkać we Lwowie, natomiast styl i atmosfera tam są zupełnie inne od klimatu Odessy.

Teatr Opery

Spacerując dalej ulicami miasta, w którym, nawiasem mówiąc, nie da się zabłądzić, proponuje udać się do jednego z najładniejszych teatrów Europy.

Teatr Opery w Odessie

Teatr Opery w Odessie

O Teatrze wypada wiedzieć zwłaszcza to, że został wybudowany w dalekim 1887 roku przez architektów Felnera i Gelmera w stylu wiedeńskiego baroku. Wykończenie widowni jest wykonane w stylu późnego francuskiego rokoko. Unikatowa akustyka hali o kształcie podkowy pozwala usłyszeć szepty ze sceny z do dowolnego zakątku pomieszczenia. Nie wykluczone jest, że po obejrzeniu teatru od środka zechcecie odwiedzić jeden z koncertów, żeby całkowicie zanurzyć się w atmosferze wiecznego piękna .

Potiomkinskije schody. Przewodnik Odessa

Potiomkinskije schody

Kierujemy się w stronę Potiomkinskich schodów, które naturalnie są wizytówką Odessy. Zostały one wybudowane jeszcze w 1825 roku. Wtedy książę Woroncow dał je w prezencie swojej małżonce (bogaci mają swoje dziwactwa).

Schody składają się z 192 stopni, o łącznej długości 142 m. Ciekawym jest to, że od góry wydają się całkowicie prostymi. Ten efekt został osiągnięty przez inżynierów za pomocą budowy bez zachowanie zwykłych proporcji – dolna cześć schodów jest 7 metrów szersza od górnej.

Schodzić tym cudem architektury jest łatwo i przyjemnie, ponieważ w międzyczasie ogląda się morski widok. Z górnych stopni rozlega się szeroka panorama na przystań, most i Odeską zatokę.

Zatoka Odessa

Zatoka Odessa

Przy schodach znajduje się jeszcze jeden obiekt z ciekawą historią – Most Teściowej. Konieczny do odwiedzenia dla miłośników romantyki. Most jest tak wąski i długi, że podczas mocnego wiatru można poczuć jak się wahadło. Polecam również stać na jego środku i razem ze znajomymi spróbować kilka razy podskoczyć w miejscu 🙂

Port

Byłoby dziwne nie zobaczyć „Perły nad morzem” z perspektywy morza . Dlatego po 192 schodach zalecam pójście do portu morskiego. Przy nadbrzeżu można wsiąść do statku wycieczkowego i wybrać się na morski spacer. Trwa on 40 minut, a cena biletu to około 10 zł. Jeżeli usłyszycie, że statek udaje się na wycieczkę za 5 minut, można się nie śpieszyć, ponieważ z reguły ten czas się ciągnie 15-20 minut dopóki nie przyjdzie więcej chętnych.

Port w Odessie

Port w Odessie

Po wycieczce morskiej najlepiej obejrzeć sam port. Latem często zawijają tam ogromne liniowce. Być może uda się załapać na jeden!

Rynek „Priwoz”

Pierwsi handlowcy pojawili się na „Priwozie” w 1827 roku. Odtąd rynek kilka razy zostawał przebudowany, udoskonalany i zmieniany. To w tym miejscu można poczuć zwyczajną odeską atmosferę i dostrzec nietypowość miasta.

Na „Priwozie”, jak na tureckim Grand-bazarze koniecznie wypada negocjować ceny. W tym miejscu można zjeść tanie, lekkie i smaczne śniadanie. W dodatku jest szansa dokonać zakupu najlepszej i najświeższej ryby. Miejscowi lubią żartować: na pytanie czy ryba jest świeża tutaj odpowiadają „Co za pytanie? Prosto z morza”.

Rynek „Priwoz”

Rynek „Priwoz”

Z rynkiem wiąże się mnóstwo ciekawych historii. Zgodnie z jedną: gdzieś wśród rzędów handlowych został zakopany skarb jednego z byłych właścicieli rynku Jakowa Pilermana, który znikł pewnego dnia i nie został nigdy odnaleziony.

Katakumby

Odeskie katakumby są unikalnym światem dawnej podziemnej architektury XIX i początków XX wieku, zlokalizowanym pod Odessą i jej okolicami. To robiący niesamowite wrażenie system podziemnych kamieniołomów, częściowo powiązanych między sobą w kształt ogromnego i cudownego labiryntu.

Katakumby w Odessie

Katakumby w Odessie

Aby tam trafić można zamówić wycieczkę. Cena za 2 osób stanowi 55 zł, za 5 — 105, za 10 — 160 zł. Dotrzeć na miejsce można na piechotę.

Arkadia

Plaża Arkadia znajduje się w Primorskiej dzielnicy, koło parku Arkadia i nie bez powodu uważa się za jedną z głównych atrakcji miasta. Na terenie plaży znajdziecie sporo restauracji. W nocy Arkadia staje się ośrodkiem dla wszystkich imprezowiczów. Na każdym rogu są bary, kawiarnie i kluby nocne.

Plaża Arkadia

Plaża Arkadia

Najpopularniejsze lokale w Arkadii to „Itaka” i „Ibiza”. Często odbywają się tam koncerty gwiazd rosyjskiego i ukraińskiego show-biznesu. Ceny wejść zaczynają się od 8 zł.

Pałace

Jeżeli chcecie się odejść od codzienności i zanurzyć w historii to polecam zwiedzić odeskie pałace i muzea. Wśród mnóstwa unikalnych zabytków w pierwszej kolejności proponuję odwiedzić pałac Woroncowski. Znajdziecie go na samym końcu bulwaru Primorskiego.

Pałac Woroncowski

Pałac Woroncowski

Odessa jest stolicą humoru, ale wielbiciele sztuki będą również czuli się w tym mieście, jak ryba w wodzie. Dlatego, jeżeli chcecie się przejść po muzeach polecam wpaść do „Art-centrum”, Muzeum Kino, muzeum rzeźb woskowych „U baby Uti” , Muzeum Wschodniej i Zachodniej Sztuki oraz Muzeum Koniaku Szustowa, gdzie są prowadzone wycieczki. Aromaty i niepowtarzalne smaki najlepszych koniaków zostaną z Wami na długo, a zresztą znajdziecie tam sklep, w którym możecie kupicie dowolne gatunki najlepszych Szustowskiech koniaków.

Muzeum Koniaku Szustowa

Muzeum Koniaku Szustowa

Odessa to wspaniały i bezpieczny zakątek Ukrainy. Musicie zobaczyć to malownicze miasto!

2 komentarze

    • waldi80

    byłem i potwierdzam,. Piękne i urokliwe miasto, a do tego tanio!. Polecam każdemu 🙂

Skomentuj