Dla wszystkich miłośników ciekawostek przygotowaliśmy kolejną ich porcję. Tym razem bierzemy pod lupę paznokcie i lakiery do paznokci. Czy damskie paznokcie rosną szybciej? Czy manicure francuski rzeczywiście powstał we Francji? Z czego zbudowane są paznokcie i co wspólnego ma lakier samochodowy z lakierem do paznokci? Tego wszystkiego dowiecie się czytając nasze zestawienie ciekawostek o paznokciach i lakierach do paznokci.
#1. Jak szybko rosną paznokcie?
Zacznijmy od tego, że paznokcie zaczynają rosnąć już w 3 miesiącu życia płodowego! Po przyjściu dziecka na świat rosną one tak szybko, że u większości dzieci paznokcie trzeba obcinać 2 razy w tygodniu – to znacznie szybciej niż u osób dorosłych. Co ciekawe również kobietom w ciąży paznokcie rosną zdecydowanie szybciej.
Jeśli chodzi o inne ciekawostki związane z szybkością rośnięcia paznokci, paradoksalnie to mężczyznom rosną one szybciej niż kobietom. Ponadto paznokcie u nóg rosną dwa razy wolnej, niż u rąk, dodatkowo są dwa razy grubsze. Najszybciej rosną paznokcie na środkowym palcu, a najwolniej na kciuku. Paznokcie wydłużają się (średnio) o około 3,5 milimetra miesięcznie – zatem żeby odrósł cały paznokieć potrzeba nawet 150 dni!
#2. Z czego zbudowane są paznokcie?
Głównym budulcem paznokci jest keratyna – co ciekawe jest ona również głównym budulcem włosów u ssaków. Płytka paznokciowa składa się z blaszki grzbietowej oraz blaszki podeszwowej. Ta pierwsza to korzeń paznokcia (zagłębiony w skórze) oraz paznokieć właściwy, który wyrasta na zewnątrz.
#3. Czym jest obłączek?
Obłączek (zwany również lunulą lub rąbkiem) to jaśniejszy fragment widoczny w dolnej części naszego paznokcia. Swój kolor zawdzięcza mniej rozwiniętym włóknom kolagenu oraz niedokładnemu przyleganiu do macierzy. Ten fragment paznokcia ma kształt półksiężyca i widoczny może być tylko na niektórych palcach (najwyraźniej widać go na naszych kciukach).
#4. Skórki wokół paznokci
Skórki wokół paznokci znajdują się tam nie bez powodu – stanowią barierę ochronną przed bakteriami, dlatego tak ważne jest, by nie pozwolić kosmetyczce na ich nadmierne wycinanie.
#5. Co to jest onychofagia?
Onychofagia to nic innego, niż naukowa nazwa na obgryzanie paznokci. Notoryczne obgryzanie paznokci może być spowodowane stresem (być może nawet depresją), głodem, uwarunkowaniami genetycznymi lub po prostu związane z nudą. Według statystyk, notoryczne obgryzanie paznokci dotyczy od 28–33% dzieci w wieku 7–10 lat i 45% nastolatków. Rosyjscy naukowcy, którzy zbadali dzieci z Uralu zauważyli, że istnieje dodatnia korelacja pomiędzy notorycznym obgryzaniem paznokci, a niższą inteligencją.
Nawyk ten można próbować leczyć – kuracja farmakologiczna to podawanie leków przeciwdepresyjnych, lub małych dawek leków przeciwpsychotycznych.
#6. Wygląd paznokci a nasze zdrowie
Paznokcie są odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Gdy dzieje się coś z naszym organizmem, widać to na paznokciach.
• dołki na paznokciach – zła dieta, zakażenia grzybicze, łuszczyca paznokci
• chmurki na paznokciach – niedobór żelaza
• pionowe bruzdy na paznokciach – niedobory wapnia i magnezu, odwodnienie
• łamliwość paznokci – niedobór witamin z grupy B, żelaza, białka, wapnia
#7. Paznokcie i królewska etykieta
A skoro już jesteśmy przy wyglądzie paznokci to warto wspomnieć o królewskiej etykiecie. Pamiętacie ślub Meghan Merkle i księcia Harry’ego? Meghan miała twardy lada orzech do zgryzienia – jak pomalować paznokcie, by nie złamać królewskiej etykiety? Zgodnie z protokołem królewskim kobiety muszą mieć czyste, zadbane paznokcie, bez jaskrawych kolorów i bez przesadnego manicure (chociaż księżna Eugenie złamała tę zasadę). Meghan w końcu zdecydowała się na ten sam kolor, który od 29 lat nosi królowa Brytyjska – łagodny róż z Essie Ballet Slippers. Podobno jest to ulubiony kolor rodziny królewskiej. A jeśli Wy szukacie inspiracji na ślubne paznokcie i nie musicie przejmować się królewską etykietą zerknijcie tutaj: http://medicot.pl/zdobienia-slubne-paznokci-jakie-paznokcie-na-slub/
#8. Paznokcie a zwierzęta
Większość ssaków ma pazury – spośród nich tylko ludzie i małpy mają paznokcie, choć tak naprawdę to spłaszczona forma kopyt. Według naukowców u ssaków naczelnych szerokie palce zakończone paznokciami powstały w celu łatwiejszego poruszania się. Masa ludzkiego ciała zwiększała się wraz z postępem ewolucji – nie musieliśmy już wspinać się na wysokie drzewa, a szersze palce pozwoliły nam chwytać owoce z niższych gałęzi.
#9. Najdłuższe paznokcie na świecie
Do niedawna właścicielem najdłuższych paznokci na świecie był Shridhar Chillal, który zapuszczał je od 66 lat. Shridhar paznokcie przestał obcinać w 1952 roku, dzięki czemu urosły one do gigantycznych rozmiarów – w momencie ścięcia miały w sumie ponad 909 cm, a najdłuższy z jego paznokci miał prawie 2 metry! Do obcięcia paznokci użyto piły elektrycznej. Jeśli wybieracie się do Nowego Jorku wstąpcie do Ripley’s Believe It or Not Museum – właśnie tam trafiły one po ścięciu. Shridhar Chillal musiał obciąć swoje paznokcie, gdyż ważyły zbyt dużo, co z kolei przełożyło się deformację palców i problemy z funkcjonowaniem lewej dłoni.
Obecną rekordzistką jest zatem Christine Walton z Las Vegas, której paznokcie na lewej dłoni mają w sumie 309,8 cm a na prawej 292,1 cm. Ich łączna długość to 601,9 cm.
#10. Pierwsze lakiery
Zdobienie paznokci było popularne już w czasach starożytnych – podobno Nefretete (żona egipskiego faraona Echnatona) jako pierwsza malowała je na czerwono. By uzyskać ten kolor używała henny i różnych substancji odzwierzęcych i roślinnych. Od początku XIX wieku paznokcie malowano zapachowym, czerwonym olejkiem i polerowano szmatką.
Okło 1830 roku zaczęto stosować patyczek z drewna pomarańczowego do robienia manicure. Początek XX wieku to czas, w którym kobiety sięgają po nożyczki i metalowe pilniczki – wówczas pojawia się błyszczący lakier do paznokci. Dostępny jest jednak wyłącznie dla wybranych, ze względu na swoją cenę. Pierwszy zestaw do samodzielnego wykonania manicure pojawił się w sklepach przed I wojną światową. Zawierał on zmiękczacz do skórek, lakier, patyczek, pilnik i krótką instrukcję.
#11. Co wspólnego ma lakier samochodowy i taśma filmowa z lakierem do paznokci?
W pierwszej połowie XIX wieku odkryto jeden pierwszy ze składników lakieru do paznokci – nitrocelulozę. Lakier do paznokci przypominający dzisiejsze lakiery stworzono jednak dopiero w XX wieku. Co ciekawe w latach 20. pochodząca z Francji specjalistka od makijażu Michelle Menard stworzyła lakier, który swoim składem chemicznym był zbliżony do składu lakieru samochodowego. Nie dawał on jednak zadowalającego efektu, dlatego po jakimś czasie zaczęto wykorzystywać celuloid – czyli… rozpuszczoną taśmę filmową.
Współczesne lakiery składają się z nitrocelulozy, substancji zmiękczających (np. olej rycynowy), żywicy naturalnej (np. z drzewa Shorea wiesnerii), rozpuszczalników (przyśpieszają schnięcie lakieru), pigmentów (np. esencja perłowa z rybich rusek dla uzyskania koloru perłowego) i substancji odżywczych (odżywiają, wzmacniają i nawilżają płytkę paznokcia).
#12. Manicure francuski wymyślił Amerykanin polskiego pochodzenia
Jeff Pink, którego rodzice wyemigrowali z Polski do Izraela, a następnie do Stanów Zjednoczonych wymyślił „french manicure”. Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia studio w Hollywood poprosiło Jeffa, by ten stworzył uniwersalny kolor lakieru – taki, który dobrze skomponuje się z każdą stylizacją założoną przez aktorkę. W tamtych czasach (a był to rok 1976) nie było jeszcze lamp i preparatów, które przyśpieszają schnięcie lakieru – aktorki traciły zatem mnóstwo czasu czekając na wyschnięcie lakieru.
Jeff eksperymentował z różnymi kolorami, aż przypomniał sobie o białej kredce, którą kobiety ozdabiały płytkę od spodu. Postanowił zatem odwrócić sytuację i namalować białą linię na końcówkach paznokci. Idealnym dopełnieniem okazał się lakier w kolorze delikatnego, jasnego różu. Wszyscy pokochali to rozwiązanie, a Jeff Pink nazwał je Natural Nail Look. Wkrótce pokazał swój pomysł na na paryskich wybiegach mody. W drodze powrotnej z Paryża Jeff stwierdził jednak, że nazwa Natural Nail Look może być zbyt trudna do zapamiętania i mało przyciągająca. „Była to taka nazwa, która nie kojarzy się zupełnie z manicurem, jaki chciałem pokazać całemu światu. I tak oto powstał French Manicure” powiedział w jednym z wywiadów Jeff.
#13. Najdroższy lakier do paznokci na świecie
Najdroższym na świecie lakierem do paznokci jest Azature Black Diamond, który stworzył pochodzący z Los Angeles projektant diamentowej biżuterii Azature. Buteleczka kosztuje 250 tysięcy dolarów! Dlaczego jest tak drogi? W środku znajduje się specjalnie przetworzony 267 karatowy diament. Inspiracją dla twórców najdroższego lakieru świata była kultura chińska – tam czarny kolor zarezerwowany jest dla rodziny królewskiej. Buteleczka luksusowego lakieru zadebiutowała w 2013 roku – wówczas piosenkarka Kelly Osbourne wystawiła go na aukcję charytatywną. Z lakieru korzystała między innymi Rihanna oraz Beyoncé. Co ciekawe można również skorzystać z usługi zrobienia manicure najdroższym lakierem – taka przyjemność kosztuje około 30 tysięcy dolarów.
#14. Lakier do paznokci dla Ciebie i … Twojego auta
W sklepie internetowym „atelier Renault” pojawił się lakier do paznokci, którym można pomalować paznokcie oraz… karoserię. Dostępny w 4 kolorach lakier o nazwie Twingo w zamyśle jego pomysłodawców ma pozwolić dobrać kolor paznokci do samochodu, ale nie tylko. Francuzi podkreślają uniwersalność swojego nowego produktu oraz fakt, iż świetnie nadaje się do maskowania rys i śladów parkingowych ekscesów 🙂 Buteleczka lakieru kosztuje €8.9 – niestety dostępna jest jedynie na terenie Francji.
#15. Malowanie paznokci to prawdziwa sztuka!
Takie wrażenie odniosłam przygotowując ten wpis. Na całym świecie organizowane są mistrzostwa w malowaniu paznokci – trzeba przyznać, że wzory które tworzone są na paznokciach są wprost oszałamiające. Poniżej kilka propozycji na co dzień jak i na szczególne okazje – np. na wesele. Więcej propozycji i inspiracji znajdziecie na: http://medicot.pl/najmodniejsze-wzory-paznokci/
Wpis powstał przy współpracy z http://www.medicot.pl
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.