Orły vs. drony. Czyli francuski sposób na walkę z terroryzmem
Nowe!

Orły vs. drony. Czyli francuski sposób na walkę z terroryzmem

Francuskie Siły Powietrzne szkolą Orły Przednie do walki z terroryzmem. Cztery pisklęta przyszły na świat w zeszłym roku i wkrótce będą gotowe, aby zwalczać bezzałogowe statki powietrzne.


Orłom nadano imiona sławnych muszkieterów – d’Artagnan, Athos, Porthos i Aramis. Zadanie ptaków polega na sprowadzeniu drona na ziemię i dostarczeniu zdobyczy do opiekuna. Nagrodę za poprawne wykonanie rozkazu stanowią kawałki mięsa. Zwierzęta są szkolone według starych metod, używanych przez sokolników, a dowódcy odpowiedzialni za program, zapewniają że orły robią duże postępy. Ptaki są wstanie zabezpieczyć w ciągu 20 sekund, obszar o średnicy 200 metrów.

Francuzi na poważnie zainteresowali się szkoleniem orłów w 2015 roku, gdy statki bezzałogowe, zaczęły się pojawiać w ściśle chronionej strefie, nad pałacem prezydenckim. Nikt wtedy nie ucierpiał, ale zamachy w Paryżu z listopada, uświadomiły wojskowym, konieczność wprowadzenia profilaktycznych rozwiązań i opracowania sposobu unieszkodliwienia urządzeń w locie. Niedawno doszło także do ataku drona, zrzucającego ładunek wybuchowy na irackich żołnierzy. Próbowali oni bezskutecznie strzelać w niebo, aby strącić maszynę, będącą zdalnie sterowaną, zmodyfikowaną zabawką, którą można kupić w każdym sklepie.

Orły walczą z dronami

Foto. thinglink

Pomysł wcielenia orłów do Francuskich Sił Powietrznych, zaczerpnięto od holenderskiej policji, która w zeszłym roku zaprezentowała, unieszkodliwienie przez orła drona DJI Phantom. Ptaki te posiadają silne szpony i naturalną niechęć do przeciwników w powietrzu, za jakich uważają drony. Przeprowadzone w lutym testy wykazały, że wytresowane Orły Przednie błyskawicznie unieszkodliwiają latające urządzenia. Francuska armia planuje już przygotowanie kolejnych ptaków. Wojsko wyposaży także d’Artagnan i jego rodzeństwo w zaawansowane technologicznie gadżety.

Skomentuj