Lifehack: 13 sposobów na nieprzyjemny zapach z butów - Zalajkowane.pl
Nowe!

Lifehack: 13 sposobów na nieprzyjemny zapach z butów

Problem nieprzyjemnego zapachu z butów jest dość krępujący. Ludzie, którzy mają z tym kłopot często unikają ściągania butów w różnych miejscach. Jeśli to zbagatelizujemy przykry zapach się nasili, a co gorsza w butach mogą zagnieździć się bakterie i grzyby.

dwie przyczyny, które sprawiają, że buty wydzielają taki zapach, a nie inny. W pierwszej kolejności chodzi o materiał, z którego buty zostały wykonane. Mamy tutaj na myśli kiepskie, sztuczne materiały, wówczas obuwie nie jest dobrze wentylowane, co doprowadza do przykrego zapachu. Drugą przyczyną jest nadmierne pocenie się stóp. Warto często zmieniać wkładki. Na rynku dostępne są też specjalne, antybakteryjne wkładki do butów z naturalnych materiałów. Ponadto każde buty po pewnym czasie użytkowania zaczynają brzydko pachnieć, nawet te o które wyjątkowo dbamy, są wykonane z naturalnej skóry i nie mamy problemu z nadmierną potliwością.

Jak we wszystkich dziedzinach ważne są też działania prewencyjne. Chodzi tutaj o prawidłową higienę stóp, ale również o postępowanie np. z przemoczonym obuwiem. Chociaż to powinno być oczywiste to przypominamy, żeby zakładać buty na czyste stopy i skarpetki. Jeżeli przepocimy obuwie (np. zimowe, ocieplane kozaki), pamiętajmy żeby je przewietrzyć. Możemy buty wypchać starymi gazetami i zostawić do wyschnięcia w dobrze wentylowanym miejscu. Natomiast przemoczone obuwie należy dokładnie osuszyć (nie na kaloryferze!). Skarpetki ze sztucznych materiałów też nie są dobrym rozwiązaniem, warto kupić te nieco droższe i zadbać o swoje stopy, a zarazem obuwie.

Poniżej znajdziecie 13 sposobów na nieprzyjemny zapach z butów:

#13. Soda oczyszczona
Dzięki swoim właściwościom, wchłania nie tylko plamy, ale również brzydki zapach i wilgoć. Jest chyba najczęściej używanym środkiem na niepożądany zapach z obuwia.

Zastosowanie: wsyp łyżkę stołową sody oczyszczonej do każdego buta, rozprowadź i zostaw na noc. Rano wytrzep buty, jeżeli masz problem z usunięciem sody możesz wciągnąć ją odkurzaczem 🙂

sposób na brzydko pachnące buty

fot: krokdozdrowia.com
#12. Proszek do pieczenia
Tak jak w przypadku sody, proszek do pieczenia również ma sporo zastosowań, np. aby pranie było jeszcze bielsze do proszku do prania dodaj torebkę proszku do pieczenia. Jeśli chodzi o buty – nasyp proszek do pieczenia do obu butów, pozostaw na kilkanaście godzin, po tym czasie wysyp proszek i dobrze wytrzep buty. Nieprzyjemny zapach z butów powinien zniknąć.

#11. Kwasek cytrynowy
Kilka łyżek kwasku cytrynowego dokładnie wymieszaj z solą kuchenną i wsyp do butów. Pozostaw na kilkanaście godzin.

#10. Żwirek zwierzęcy
Jeżeli masz kota czy innego zwierzaka, na pewno masz też żwirek. Jest doskonały w pochłanianiu zapachów. Wsyp trochę żwirku do obu butów, pozostaw na noc, wytrzep buty i gotowe 🙂

jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów

fot: radiozet.pl
#9. Zamrażarka
Włóż buty w reklamówkę foliową, szczelnie zawiąż i włóż na kilka godzin do zamrażarki. Zapach powinien zniknąć.

#8. Lakier do włosów
Spryskaj dokładnie wnętrze butów lakierem, pozostaw do wyschnięcia.

#7. Talk w proszku
Talk działa bardzo podobnie jak soda oczyszczona, wchłania wilgoć, a co za tym idzie, eliminuje niepożądany zapach. Zastosowanie jest adekwatne jak w przypadku sody czy proszku do pieczenia.

#6. Pomarańcza, cytryna i grejpfrut
Nie wyrzucaj skórki z tych owoców. Wystarczy, że włożysz skórkę na noc do butów, a nieprzyjemny zapach z butów zniknie.

sposób na brzydko pachnące buty

fot: krokdozdrowia.com
#5. Olejek z drzewa herbacianego
Taki olejek można kupić w sklepach zielarskich, a także w niektórych drogeriach. Dwa razy w tygodniu zaaplikuj kilka kropli olejku do każdego buta. Buty będą nie tylko pachnieć, ale również usuniemy bakterie.

#4. Szałwia lub lawenda
Zarówno szałwia, jak i lawenda świetnie radzą sobie z nieprzyjemnym zapachem z butów. Wystarczy włożyć po kilka listków do każdego buta, a następnie pozostawić je na całą noc na balkonie.

#3. Węgiel drzewny
Węgiel włóż do woreczka materiałowego (musi mieć gęsty splot, aby nie pobrudzić wnętrza buta). Pozostaw na noc.

#2. Krople żołądkowe lub miętowe
Nasącz wacik kilkoma kroplami żołądkowymi lub miętowymi, włóż go do butów i pozostaw na noc. Nieprzyjemny zapach z butów powinien zniknąć.

#1. Herbata
Torebki z herbatą włóż do butów. Pochłonie ona nieprzyjemne zapachy. A jeśli już jesteśmy przy herbacie – zobacz 17 ciekawostek o herbacie.


Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom pozbędziecie się problemu. A może znacie inne, sprawdzone sposoby na usuwanie nieprzyjemnych zapachów z butów? Podzielcie się nimi w komentarzach 🙂


źródła: (1), (2)

Skomentuj