Opuszczony Radiowy Ośrodek Nadawczy był jedynym tego typu obiektem w Polsce, który nadawał sygnał Polskiego Radia na Europę Zachodnią i Wschodnią za pośrednictwem anten kierunkowych na falach krótkich. Mimo że radiostacja miała charakter cywilny, to w czasach PRL-u była bardzo ważnym obiektem strategicznym dla Państwa z racji tego, że nadawała „propagandowe” audycje dla Polonii za granicą. Obiekt, który odwiedziliśmy powstał w latach 50-tych i nadawał praktycznie nieprzerwanie do 2008 roku.
Historia RON Leszczynka
• Do 2006 roku z obiektu nadawało Polskie Radio.
• Od listopada 1999 roku do października 2002 roku Radio Racja (niepubliczna stacja z Białegostoku, która nadaje programy w języku białoruskim. Program Radia Racja skierowany był do mieszkańców Białorusi oraz do mniejszości białoruskiej mieszkającej w Polsce).
• od 1 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2007 roku Radio Racja
Po 2008 roku radiostacja przestała powoli spełniać swoje zadania, a jej dalsze funkcjonowanie zaczynało być zbędne i bezzasadne. Wraz z rozwojem szerokopasmowego Internetu i telewizji cyfrowej stacje radiowe nadające na falach krótkich traciły swoich odbiorców, a co za tym idzie pieniądze. Utrzymanie radiostacji było zatem nierentowne.
Teren, na którym znajduje się ośrodek ma około 100 hektarów i otoczony jest podwójnym płotem z drutem kolczastym, który chroni go przed wejściem niepowołanych osób. W przeszłości teren, który odwiedziliśmy był doskonale chroniony z racji tego, że oprócz samej radiostacji w pobliskim lesie znajdowało się wiele urządzeń antenowych (maszty, słupy, kable itp..).
W 2013 roku 90% wyposażenia radiostacji wraz z masztami antenowymi rozebrano i wywieziono na złom. Obecnie zdemontowane są wszystkie systemy antenowe – pozostały jedynie maszty, między którymi jeszcze kilka lat temu rozwieszone były anteny.
Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie dwa budynki – budynek główny, w którym mieściły się wszystkie urządzenia do obsługi radiostacji (wraz z zabudowaniami) oraz stróżówka. W lesie można znaleźć betonowe podstawy, do których przymocowane były liny, dawniej podtrzymujące maszty. Jak zobaczycie na zdjęciach, które zrobiliśmy podczas naszej wizyty obiekt stoi pusty i niszczeje – wielka szkoda. Zauważyliśmy kilka grup, które odwiedzają to miejsce – niekoniecznie by zrobić zdjęcia. Mam ogromny sentyment do tego miejsca, ponieważ przez wiele lat pracował tam mój Dziadek. Za każdym razem, gdy odwiedzałem go na działce (leżącej w pobliżu terenów radiostacji) opowiadał mi o swojej pracy i o tym jak ten obiekt działał i do czego służył.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tego miejsca. Dodatkowo tak jak zapowiadaliśmy jako jedyni publikujemy unikatowe zdjęcia z lat 50-tych, które pokazują lata świetności tego miejsca. Ta radiostacja to nie tylko mury ale też ludzie, którzy przez całe swoje życie zawodowe pracowali tam i tworzyli historię Polskiej Radiofonii. Wielu z nich jeszcze żyje i z sentymentem wspomina tamte lata.
Aviator Urbex
Jesteśmy grupą ludzi, których wiąże wspólna pasja, a mianowicie turystyka urbanistyczna zwana Urban Exploration lub po prostu Urbex. Jedni wolą spędzać wolne chwile w górach, lasach, lub nad morzem. Inni zwiedzają miasta, fotografują się przed popularnymi pomnikami i obiektami miejskimi, do których dostęp mają wszyscy. My wykorzystujemy te chwile by zwiedzać i odkrywać zapomniane przez większość ludzi miejsca. Nie wszyscy to rozumieją i uważają że to głupie, bo kto przy zdrowych zmysłach lata po jakiś opuszczonych i walących się budynkach? Żeby to zrozumieć zdecydowanie trzeba to przeżyć!
Wszystkie zdjęcia, które znajdziecie na naszym portalu są naszego autorstwa. Niczego od innych nie kopiujemy, nie ściągamy – przestrzegamy prawa autorskiego. Dlatego też nie zezwalamy nikomu na kopiowanie naszych zdjęć. Zdjęcia, które znajdują się w tym wpisie są udostępnione tylko dla zalajkowane.pl – jeśli ktokolwiek chciałby je wykorzystać, to zapraszamy do kontaktu z nami. Więcej zdjęć z eksploracji opuszczonych miejsc znajdziecie na naszej stronie, oraz na naszym profilu na facebooku.