Przepis na 3-składnikową mieszankę, dzięki której łatwo stopisz lód przed swoim domem - Zalajkowane.pl
Nowe!

Przepis na 3-składnikową mieszankę, dzięki której łatwo stopisz lód przed swoim domem

Nowy Rok przyniósł nam śnieg, mróz i, co za tym idzie, lód. Lodowa powłoka podstępnie nagromadziła się na naszych gankach, schodach i podjazdach, stwarzające dla nas zagrożenie. Znamy sposób, którym chcemy się z Wami podzielić, aby uchronić się i członków naszej rodziny przed upadkiem i połamaniem nóg.

Jeśli w Twojej okolicy zalega lód i śnieg, to prawdopodobnie do jego rozmrożenia wykorzystywana jest ogólnodostępna sól drogowa. Tymczasem jest ona nie tylko kosztowna, ale przede wszystkim zawiera składniki chemiczne, które niszczą środowisko, a co za tym idzie, także Twoje podwórko!

ice

Wpływ soli na środowisko

Sól używana do posypywania ulic powoduje erozję naszych pojazdów. Ma też katastrofalny wpływ na środowisko naturalne. Jeśli stosuje się zbyt dużo soli, niszczy ona liście i trawy. Razem z wodą wsiąka w ziemię powodując m.in. odwodnienie. Zaburza to wzrost korzeni, wchłanianie składników odżywczych i zakłóca kiełkowanie nowych nasion, łodyg, liści i kwiatów.

Drugim, najbardziej widocznym wpływem nadmiaru soli na środowisko jest uszkodzenie infrastruktury. Dotyczy to dróg, mostów, nawierzchni parkingowych, chodników, wykładzin i drzwi. Chlorek soli przyspiesza erozję. Gdy stosuje się go w nadmiarze, sól może niszczy nawet beton.

Być może najważniejszym oddziaływaniem soli na środowisko jest jej wpływ na nasze zasoby słodkiej wody. Chlorki w wodach powierzchniowych mogą być toksyczne dla wielu form organizmów słodkowodnych. Zanieczyszczenia solą stosowaną na drogach, mogą przeniknąć do zasobów słodkiej wody przez infiltrację wód gruntowych, odpływ dla wody oraz za pośrednictwem kanałów burzowych. Chlorki są odprowadzane do systemów wodnych, bez jakiegokolwiek odfiltrowania naturalnego.

ice-2

Przepis na rozmrażacz lodu

W tym roku wypróbuj prostą mieszankę, zamiast soli, a przekonasz się, że jest tak samo skuteczna, znacznie tańsza i bezpieczna dla środowiska.

Składniki

  • 1,5 litra ciepłej wody
  • 5 kropli bezpiecznego dla środowiska płynu do mycia naczyń
  • 25 gram alkoholu

Przygotowanie

  1. Napełnij pojemnik ciepłą wodą.
  2. Dodaj 5 kropli bezpiecznego dla środowiska płynu do mycia naczyń oraz 25 g alkoholu.
  3. Całość wymieszaj i wypróbuj na zewnątrz.


Dobra rada: Przelej mieszankę do butelki z rozpylaczem, to bardzo ułatwi stosowanie. Można również używać mieszanki do usuwania szronu na szybach samochodu.

Używaj mieszanki do usuwania zmarzliny wokół swojego domu, a przekonasz się, że i Ty, i wszyscy korzystający z Twojego chodnika będą bezpieczni. 🙂

źródło: davidwolfe.com

Skomentuj