Zgodnie z art. 23. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zawarcie umowy ubezpieczenia OC jest konieczne dla każdego pojazdu mechanicznego. Na rynku ubezpieczeń funkcjonuje jednak szereg innych produktów, które mają zapewnić właścicielom aut jak największą ochronę ich pojazdów. Które opcje dodatkowe są rzeczywiście godne uwagi? Jakie ubezpieczenie samochodu warto wybrać, by zachować odpowiednią równowagę między poziomem ochrony auta a ceną polisy? Podpowiadamy!
Jak ubezpieczyć samochód – co warto wybrać?
Wybór ubezpieczenia OC jest całkiem prosty, ogranicza się bowiem do porównania cen poszczególnych produktów. Wynika to z faktu, że zakres ochrony OC jest regulowany ustawowo, czyli musi być taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wniosek jest prosty: można postawić na najtańszą ofertę.
Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC chroni wyłącznie osoby trzecie – zgodnie z nią w przypadku spowodowania stłuczki trzeba być przygotowanym na fakt, że poszkodowany będzie mógł ubiegać się o uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia samochodu sprawcy kolizji. Aby Twoje auto również było chronione, musisz zainteresować się dodatkowymi produktami. Zatem jak dobrze ubezpieczyć samochód – co poza OC warto wybrać?
- Autocasco (AC) – dobrowolne ubezpieczenie samochodu od jego uszkodzenia lub kradzieży. Przeglądając różne oferty, należy zwracać uwagę przede wszystkim na zakres ochrony. Największą zdecydowanie zapewnia All Risks, czyli od wszystkich zdarzeń.
- Assistance (ASS) – ubezpieczenie dobrowolne, które zapewnia pomoc doraźną w razie wystąpienia na drodze poważnych problemów z pojazdem. Umożliwia np. holowanie auta, organizację pojazdu zastępczego, wymianę kół czy naprawę samochodu w razie awarii, stłuczki etc. Poszczególne oferty mogą się różnić między innymi zakresem ochrony czy limitem kilometrów holowania lub dni najmu pojazdu zastępczego.
- Ubezpieczenie szyb – ciekawe ubezpieczenie dodatkowe, które umożliwia ochronę szyb w pojeździe bez wykupienia AC albo w przypadku posiadania Autocasco, nie wpływa na szkodowość w ramach AC. Zapewnia naprawę lub wymianę szyb w razie ich uszkodzenia, np. uderzenia kamieniem.
- Ciekawą opcją, także dla OC, jest ubezpieczenie ochrony zniżek. Po wykupieniu tej opcji zabezpieczamy się przed nadmiernymi podwyżkami składki w kolejnym roku. Ubezpieczyciel na kolejny rok nie uwzględni w obliczeniach pierwszej szkody, która zdarzyła się w okresie ubezpieczenia objętym ochroną zniżek.
Warto również zainteresować się ubezpieczeniem NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki tej opcji kierowca lub pasażerowie ubezpieczonego samochodu są chronieni w razie brania udziału w wypadku komunikacyjnym, na którego skutek doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu. Przy wyborze ochrony NNW warto zwracać uwagę przede wszystkim na sumę ubezpieczenia.
Gdzie ubezpieczyć samochód?
Wybranie konkretnego ubezpieczenia samochodu nie jest proste – wymaga porównywania nie tylko cen poszczególnych produktów, ale też wszystkich ich szczegółów, takich jak zakres ochrony, suma ubezpieczenia i wiele innych danych. Zadania nie ułatwia fakt, że rynek ubezpieczeniowy jest obecnie naprawdę duży; funkcjonuje na nim wielu różnych ubezpieczycieli, którzy oferują różne rozwiązania. Gdzie ubezpieczyć samochód, by zapewnić sobie najlepszą ochronę?
Ciekawą ofertę proponuje PKO Bank Polski w ramach ubezpieczenia samochodu PKO Moto. To produkt, który dopasowuje się do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Można zdecydować się na samo OC lub AC – albo na pakiet tych dwóch ubezpieczeń, a także dobrać ewentualnie takie opcje dodatkowe, jak NNW czy Auto Assistance w różnych wariantach do wyboru. Zyskuje się również możliwość rozłożenia składki na raty, skorzystania z darmowej Zielonej Karty, a także włączenia ochrony zniżek. A jeśli kogoś interesuje ubezpieczenie szyb, może je zyskać w ramach Assistance – bez osobnej składki!
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
O tym, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, decyduje wiele kwestii; i to bez względu na rodzaj ubezpieczenia. Do najważniejszych czynników wpływających na wysokość składki – która zawsze jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta! – należą:
- historia szkód,
- promocje,
- zakres ubezpieczenia,
- dane kierowcy: jego wiek, doświadczenie za kierownicą i miejsce zamieszkania,
- dane pojazdu: wiek, marka, pojemność silnika, rodzaj paliwa, liczba i rodzaj zabezpieczeń antykradzieżowych czy nawet miejsce parkowania.
Przed wyborem konkretnego ubezpieczenia samochodu można często wykonać samodzielną symulację wysokości składki. Taką opcję oferuje np. PKO Bank Polski, który umożliwia obliczenie składki w serwisie iPKO lub aplikacji IKO.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.