Jakie jest najczęściej oglądane zdjęcie na świecie?
Nowe!

Jakie jest najczęściej oglądane zdjęcie na świecie?

Kilka dni temu firma Microsoft (pozdrawiamy Cię Bill-u Gatsie) ogłosiła zakończenie wsparcia technicznego dla Windowsa XP. Ten wydany w 2001 roku system operacyjny, był jednym z najdłużej „żyjących” i najpopularniejszych w historii. Zaraz zaraz, ale co do cholewy ma wspólnego jakiś „przestarzały łidołs”, z najczęściej oglądanym zdjęciem?

Otóż domyślna tapeta, którą każdy z was widział niejeden raz (Ci którzy mieli XP-ka) zwana oryginalnie Bliss (po naszemu nazywała się Idylla, a w Holandii nazywano ją Ireland mimo, że zdjęcie zostało zrobione w Kaliforni –dziwne prawda?) jest być może najczęściej oglądanym zdjęciem świata.

Ale jak to? Tapeta zdjęciem?

A właśnie tak to 😉 Okazuje się bowiem, że zdjęcie wykonano w 1996 roku, czyli dobre 5 lat przed wypuszczeniem XP-ka w świat. Autorem zdjęcia jest amerykański fotograf Charles O’Rear. Tak naprawdę „łindołsowska” tapeta-zdjęcie wykonana została w okolicach Sonoma County w Kaliforni. Mam dla was jeszcze jedną ciekawostkę: 10 lat po wykonaniu oryginalnego zdjęcia, dwóch fotografów udało się w to samo miejsce i „cyknęło” fotkę dokładnie, tam gdzie w 1996 roku Charles.

Ps. W Google street view możecie znaleźć i „pozwiedzać” okolice pod tymi współrzędnymi: 38.248966, -122,410269.

 

Ten widok znamy wszyscy
Tapeta WindowsXP
źródło: Microsoft

To zdjęcie zrobiono 10 lat później

10 lat po zrobieniu zdjęcia na tapetę windows xpŹródło: Nancy Messieh, The Next Web

 

A tak wygląda okolica w Google street view
Okolica "tapety xp" w Google Street View
źródło: podroze.onet.pl

Skomentuj