Czym różni się fototapeta od tapety na ścianę? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Czym różni się fototapeta od tapety na ścianę?

Wiele osób określenia „fototapety” i „tapety” używa wymiennie, jakby chodziło o ten sam rodzaj ściennej dekoracji, tymczasem to dwie różne rzeczy. Gdy dowiemy się, na czym polega różnica, przekonamy się, jak odmienne aranżacje można stworzyć za pomocą każdej z tych ozdób.

Warto zacząć od tego, że zarówno forma, jak i sposób montażu tapety i fototapety są takie same. Wzory nadrukowane są na brytach, które przykleja się do ściany. W zależności od rodzaju materiału (papierowa, winylowa czy lateksowa) klejem pokrywa się albo ścianę, albo bryty. Jest to szybki i efektowny sposób na to, by odmienić wygląd wnętrza.

Czym więc różnią się obie te ścienne dekoracje? Tylko rodzajem wzorów? To z pewnością istotny aspekt, ale nie jedyny. Fototapetę i tapetę można w zupełnie inny sposób wykorzystać do ozdobienia ściany. Odkryjmy więc potencjał obu tych rozwiązań!

Fototapety na ścianę, czyli malowniczy pejzaż lub panorama miasta

Co mogą przedstawiać fototapety na ścianę? Nastrojowy krajobraz, nowoczesną metropolię, słynną architekturę lub reprodukcję znanego dzieła sztuki. Wzorów do wyboru jest wprost nieskończenie wiele, a na uwagę zasługuje fakt, że można zamówić nawet fototapetę ze swojego zdjęcia! Tym, co charakteryzuje każde z tych przedstawień, jest to, że stanowi ono zamkniętą całość – tak jak dzieło sztuki czy zdjęcie z wakacji. Jest to więc gotowa kompozycja, która musi znaleźć się w całości na ścianie.

To z kolei sprawia, że taki wzór trzeba dopasować do pomieszczenia, które chce się udekorować. Wielkość ściennej dekoracji musi być bowiem dokładnie taka, jak powierzchnia ściany. Właśnie dlatego w ofercie sklepów znajdują się fototapety na wymiar. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób wymierzyć ilość brytów, warto skonsultować się z obsługą sklepu, gdzie dokonujemy zakupu ściennej dekoracji. Wówczas będziemy mieć pewność, że wybrany pejzaż czy roślinny wzór zmieści się w całości w naszym pokoju. Gdzie szukać najmodniejszych wzorów? Z pewnością warto zajrzeć tutaj: https://myloview.pl/fototapety/.

fototapeta tropikalna dżungla

fototapeta tropikalna dżungla // fot. materiał partneraWyrazisty deseń – tapety na ścianę z powtarzającym się motywem

Fototapety, niezależnie od tego, co przedstawiają, tworzą zamkniętą kompozycję, która musi się w całości zmieścić na ścianie. A jak to wygląda w przypadku tapet? Tapety z kolei prezentują wzory o powtarzającym się motywie. To znaczy, że każdy bryt przedstawia dokładnie ten sam deseń, a przyklejając kolejne bryty na ścianie, powielamy wybrany motyw. Powstaje w ten sposób rytmiczny wzór, który nie ma ani początku, ani końca. Mogą to być geometryczne, roślinne lub zwierzęce akcenty – wzorów, jak w przypadku fototapet, jest naprawdę mnóstwo. W poszukiwaniu najciekawszych inspiracji zapraszamy na stronę sklepu Myloview: https://myloview.pl/tapety/.

Wzory o powtarzającym się charakterze sprawiają, że można je zupełnie inaczej wykorzystać niż fototapety. Bryty nie muszą pokryć całej ściany. Jeśli chcemy ozdobić pomieszczenie jedynie za pomocą akcentu, wówczas wyrazisty motyw może zagościć tylko jako pionowy pas od podłogi po sufit umieszczony za wezgłowiem łóżka w sypialni lub za kanapą w salonie. Ciekawym pomysłem są także kolorowe, nowoczesne tapety ścienne umieszczone w kuchni w prześwicie między blatem a wiszącymi szafkami. To świetny przepis na błyskawiczne odświeżenie wystroju.

Fototapety czy tapety na ścianę, który wariant lepiej wybrać?

Nie ma oczywistej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ oba warianty pozwolą ozdobić przestrzeń i nadać jej charakteru, a każda z opcji – zarówno fototapeta, jak i tapeta – ma swoje plusy. Zastanawiając się, które rozwiązanie wybrać, warto wziąć pod uwagę efekt, jaki chcemy uzyskać.

Jeśli zależy nam na tym, by wprowadzić do pokoju rozległy, malowniczy widok, pejzaż lub panoramę nowoczesnej metropolii, wówczas odpowiedzią będzie fototapeta. To samo rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy chcemy optycznie powiększyć niewielki metraż. Przestrzenny wzór wprowadzi iluzję głębi, a pokój będzie sprawiał wrażenie większego, niż jest. Fototapety pozwolą także zamienić zwykły pokój w prywatną oazę spokoju, czego doskonałym przykładem jest wakacyjny wzór prezentujący tropikalną dżunglę z kolorowymi papugami.

fototapeta

fot. materiał partnera
Tapeta z kolei to doskonały sposób na to, by ożywić i zdynamizować przestrzeń za sprawą rytmicznego motywu. Ten rodzaj ściennej dekoracji z łatwością dopasujemy do niewymiarowej płaszczyzny, właśnie dzięki temu, że wzór się powtarza, a nie tworzy zamkniętej kompozycji. Tapety warto więc rozważyć, gdy dekoruje się na przykład poddasze ze skosami lub pokój z wnękami.

Dzięki temu, że wachlarz wzorów jest tak szeroki, każdemu uda się znaleźć motyw dekoracyjny pasujący do dotychczasowego wystroju. W poszukiwaniu zarówno modnych, jak i ponadczasowych wzorów, zapraszamy na stronę: https://myloview.pl/.

Wpis powstał przy współpracy z myloview.pl

Skomentuj