Burza magnetyczna 2016. Czy może wywołać globalną katastrofę?
Nowe!

Burza magnetyczna 2016. Czy może wywołać globalną katastrofę?

Jeżeli dziś będziecie zmęczeni albo Wasz smartfon sprawi Wam problemy to znaczy, że na własnej skórze odczuwacie skutki burzy magnetycznej. Przynajmniej tak przeczytacie w większości serwisów informacyjnych.
To zjawisko odpowiada również za przepiękne efekty zorzy polarnej. Ogromne masy wyrzucane ze Słońca w czasie wybuchów, powodowały na przestrzeni wieków masowe awarie prądu, a liczba poszkodowanych sięgała kilku milionów ludzi.

Czy przy dzisiejszym stopniu rozwoju cywilizacji na naszej planecie, powtórka niektórych scenariuszy grozi globalną katastrofą? Jaki wpływ takie anomalie mają na nasze zdrowie?

Z tego co wyczytałem to w opinii badaczy tego zjawiska – nie mamy się czego bać 🙂

Naukowcy przekonują, że ludzkość jest odpowiednio przygotowana na obronę przed skutkami burz magnetycznych, a przy dzisiejszym nasileniu nie będzie negatywnych skutków dla naszego samopoczucia.

Burza magnetyczna 2016

Jednak bywały już w historii Ziemi przypadki znacznych problemów spowodowanych działaniem tego mechanizmu.

Zmiany pola magnetycznego w czasie burzy w 1859 roku spowodowały, że zorze polarne, zwykle widywane tylko w okolicach biegunów, można było obserwować nawet we Włoszech i Meksyku. Już wtedy burza doprowadziła do zakłóceń w komunikacji, do której powszechnie stosowano wtedy telegrafy.

Plamy słoneczne 1 września 1859 według szkicu Richarda Carringtona

Plamy słoneczne 1 września 1859 według szkicu Richarda Carringtona

Wybuch na Słońcu z 9 marca 1989 roku, którego skutki mieszkańcy Ziemi odczuli 4 dni później, pozbawił energii elektrycznej 6 milionów ludzi w Kanadzie i spowodował znaczne straty ekonomiczne. Awaria trwała 9 godzin, a najdalej na południe podziwiano zorze w Teksie.

Wybuch na Słońcu. Foto. NASA

Wybuch na Słońcu. Foto. NASA

Podsumowując: według opinii naukowców nie powinniśmy bać się dzisiejszej pogody, mimo groźnie brzmiących nagłówków. Również sobie na taki pozwoliłem 😉

Ale patrzcie w niebo, ponieważ przy dobrej pogodzie, w niektórych miejscach Polski będzie widać zorzę.

Skomentuj