Ciekawostki o Nowym Jorku - Zalajkowane.pl
Nowe!

Ciekawostki o Nowym Jorku

Zobaczyć Nowy Jork to marzenie wielu osób. Położone u wybrzeży Atlantyku, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych miasto składa się z pięciu okręgów: Bronksu, Brooklynu, Manhattanu, Queens i Staten Island. Czy wiedzieliście, że okręgi te są tak duże, że mogły by stanowić samodzielne miasta? Nowy Jork to miasto w USA o największej liczbie mieszkańców – w 2010 roku na 790 km2 przypadało 8175 133 osoby. Co ciekawe jedna osoba rodzi się tutaj średnio co 4 minuty. Sprawdźcie pozostałe ciekawostki o Nowym Jorku.

Ponad 800 języków

To właśnie Nowy Jork jest jednym z miast, na którym wzoruje się cały świat czerpiąc wzorce ze świata mody, sztuki, finansów, rozrywki, edukacji i technologii. Ponadto jest powszechnie uznany za kulturalną stolicę świata i to właśnie tutaj swoją siedzibę ma Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o język jaki można usłyszeć będąc w Nowym Jorku to na obszarze tego miasta mówi się w ponad 800 językach, a ponad 47% mieszkańców posługuje się w swoim domu innym językiem niż angielski.

Kto założył Nowy Jork?

Jak doszło do powstania Nowego Jorku? Pierwszą osadą na południu dzisiejszego Manhattanu był ośrodek handlu futrami bobrów, który w 1614 roku utworzyli Holendrzy. Obszar ten nazwano Nowym Amsterdamem. 12 lat później, w 1626 Peter Minuit postanowił wykupić wyspę Manhattan od indiańskiego plemienia Delawarów za dobra o wartości 60 guldenów holenderskich. Kolejnym ważnym rokiem był 1664 – wówczas Nowy Amsterdam został podbity przez Anglików i to oni nadali mu nową nazwę – Nowy Jork. W latach 1785-1790 stał się stolicą Stanów Zjednoczonych, a w 1790 roku prześcignął Filadelfię i osiągnął tytuł największego miasta w Ameryce.

Nowojorska kuchnia

Na kuchnię Nowego Jorku bardzo duży wpływ miała ludność emigracyjna, która osiedliła się w tym mieście. Przypadkowo zapytana osoba odpowie, że Nowy Jork kojarzy się jej z pieczonymi pierogami, hot dogami, czy donutami. Jednak jest kilka innych potraw, które są typowe dla Nowego Jorku. Wśród nich znajdziemy:
sernik nowojorski, który charakteryzuje się kremową konsystencją i sporą ilością wanilii
pizza nowojorska – sprzedawana na kawałki, na cienkim cieście
nowojorskie bajgle
nowojorskie pastrami– specjalnie przygotowana i doprawiona wołowina
clam chowder – specjał prosto z Manhattanu, czyli zupa z małży i pomidorów

Żółte taksówki

Yellow Cab, czyli żółta nowojorska taksówka to symbol Nowego Jorku rozpoznawalny na całym świecie. Na przodzie maski znajduje się oficjalny medalion, a wewnątrz płyta z grubego plastiku, która oddziela kierowcę od pasażera. Na dachu taksówki znajduje się świetlne oznaczenie, które sygnalizuje, czy taksówka jest wolna, czy wykonuje obecnie jakiś kurs.

Początki nowojorskich taksówek sięgają 1897 roku. Wówczas swoją działalność rozpoczęła firma Samuel’s Electric Carriage, która początkowo posiadała jedynie 12 pojazdów. W ciągu kilku kolejnych lat firma rozrosła się, jednak w 1907 roku w wyniku pożaru doszło do uszkodzenia około 300 modeli. W wyniku problemów na giełdzie firma zbankrutowała. Co ciekawe przez blisko rok nie było w Nowym Jorku żadnej innej korporacji taksówkarskiej, a co za tym idzie żadnej taksówki!

1 października 1907 roku Harry N. Allen sprowadził z Francji 65 pojazdów, które przemalował na żółto. W kolejnych latach zaczęło przybywać innych korporacji taksówkarskich jednak wszystkie podtrzymały kolorystykę samochodów. W 2015 roku na terenie Nowego Jorku działało 13 587 żółtych taksówek. Prawie wszystkie samochody to modele hybrydowe, które dziennie wykonują około 400 000 kursów.

Cenny skarb

Kolejna ciekawostka odnosi się do Banku Rezerw Federalnych, który znajduje się w Nowym Jorku. To właśnie w tym miejscu, w podziemnym skarbcu znajduje się blisko 7 000 ton złota ulokowanego w 540 tysiącach sztabek. Ich rynkowa wartość to około 346 miliardów dolarów, dzięki czemu Bank Rezerw Federalnych jest największym tego typu depozytem na świecie. Ponad 95% zebranego w tym miejscu złota należy do innych krajów i banków centralnych, pozostała część należy do USA.

Nowojorskie metro

Z uwagi na dużą liczbę ludności zamieszkującą Nowy Jork, a w związku z tym również duży ruch komunikacyjny popularnym środkiem transportu jest tutaj metro. Nowojorskie metro ma ponad 470 stacji, 36 linii, których łączna długość to prawie 400 km. Każdego dnia nowojorskie metro przewozi ponad 5,5 miliona osób.

Manhattan

Manhattan to zarazem najmniejszy jak i najsłynniejszy z okręgów Nowego Jorku. To właśnie w tym miejscu znajduje się najwięcej atrakcji które ma do zaoferowania to miasto. Tutaj znajduje się między innymi Central Park, Rockefeller Center, Times Square, czy Wall Street – słynne centrum finansowe. To wszystko sprawia, że Manhattan jest najdroższą z dzielnic Nowego Jorku. Zamieszkuje go ponad 1586 000 ludzi, a wśród nich są: biznesmeni, bankierzy, maklerzy i artyści. Manhattan to miejsce bardzo zatłoczone i sprawiające wrażenie jakby ruch nigdy się tutaj nie kończył. W dniu 11 września 2001 roku to właśnie w usytuowany na Manhattanie World Trade Center miał miejsce atak terrorystyczny, w którym zginęły setki osób.

Empire State Building

To kolejny symboli Nowego Jorku, który w momencie powstawania był najwyższym budynkiem na świecie. Posiadający 102 piętra i 381 metrów wysokości wieżowiec powstał w zaledwie 410 dni, przy pomocy 3400 pracowników, a jego otwarcie odbyło się 17 marca 1930 roku. Na sam szczyt tego budynku można dostać się za pomocą 1860 schodów lub 73 wind. Do budowy wykorzystano 60 tysięcy ton stali, 5,6 tysięcy m³ indyjskiego wapienia, a także ogromne ilości marmuru i aluminium.

W 1945 roku, 28 lipca z niewiadomych przyczyn na wysokości 79 piętra uderzył bombowiec B-52, w wyniku czego zginęło 14 osób, a 26 zostało rannych. Obecnie oprócz tarasu widokowego, z którego przy bezchmurnej pogodzie można podziwiać panoramę miasta odległą nawet o 100 kilometrów. Znajdują się tu również pomieszczenia biurowe dla 15 tysięcy osób, banki, restauracji i sklepy. Wiedzieliście, że Empire State Building ma własny kod pocztowy?

Zobacz też: zdjęcia z budowy Empire State Building w Nowym Jorku


Statua wolności

Kolejnym rozpoznawalnym symbolem Nowego Jorku jest Statua Wolności. Ciekawostkę stanowi fakt, że powstała ona we Francji, a następnie została przetransportowana promem i podarowana USA przez rząd francuski. Statua Wolności to pomnik upamiętniający wojnę o niepodległość, a jej uroczyste odsłonięcie miało miejsce w październiku 1886 roku.

Sam pomnik to wizerunek kobiety, która w lewej dłoni trzyma tablicę z datą odzyskania niepodległości przez kraj, czyli 4 lipca 1775 roku, a w prawej dłoni trzyma pochodnię. Na głowie posągowej kobiety widnieje siedmioramienna korona, która odzwierciedla tyle samo kontynentów i mórz. Ta monumentalna konstrukcja waży 229 ton, a razem z cokołem, na którym stoi osiąga wysokość 93 metrów. Całość wykonana została z miedziowo-stalowej konstrukcji, a w środku znajdują się schody prowadzące na punkt widokowy.

Osobna droga prowadzi do części, w której znajduje się pochodnia i tutaj wstęp mają tylko upoważnione osoby. Warunki atmosferyczne nie sprzyjały jednak miedziano-stalowej konstrukcji więc pomnik pokryty został platyną – stąd znany obecnie jasnozielony kolor. Statua wolności to ważny symbol zarówno dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych jak i dla napływających w te strony migrantów – stanowi bowiem symbol wolności i niezależności. Konstruktorem pomnika był Gustaw Eiffel – ten sam, który zaprojektował znajdującą się w Paryżu wieżę Eiffla.

Statua Wolności kolor

Pocztówka przedstawiająca Statuę Wolności z 1900 roku. (fot. wikipedia.org / domena pubiczna)



Central Park

Jeśli już mowa o nowojorskim Manhattanie to nie może zabraknąć znajdującego się na jego obszarze Central Parku, którego powierzchnia jest większa niż powierzchnia Monako! Miejsce to to tak zwane „płuca” zatłoczonego Nowego Jorku. Znajdują się tu bowiem tereny wypoczynkowe i rekreacyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Budowa tego miejsca rozpoczęła się w połowie XIX wieku i trwała kilkanaście lat. Dzięki pracy ponad 20 tysięcy robotników bagniste tereny przekształcono w łąki, ścieżki rowerowe, korty tenisowe, place zabaw, zbiorniki wodne i wiele innych miejsc, które idealnie nadają się do odpoczynku w ciągu dnia.

Ciekawostkę, na którą można natknąć się spacerując po Central Parku stanowi pomnik polskiego króla Władysława Jagiełły. Powierzchnia jaką obejmuje Central Park to 341 hektarów, a co roku odwiedza to miejsce około milion osób. Co ciekawe to właśnie Central Park jest najczęściej filmowanym miejscem na świecie – pojawił się w ponad 500 filmach i liczba ta wciąż rośnie.

nowy jork central park

fot. pixabay



Piąta Aleja

Fifth Avenue to jedna z najbardziej znanych nowojorskich ulic. Znajduje się ona w centrum Manhattanu i jest symbolem zamożnej części Nowego Jorku. W roku 2008 magazyn Forbes uznał Piątą Aleję w jednym ze swoich rankingów za najdroższą ulicę świata według kosztów ponoszonych za metr kwadratowy powierzchni. Piąta Aleja stanowi skupisko najdroższych butików – swoje sklepy mają tutaj takie marki jak: Louis Vuitton, Tiffany, Bulgari, Gucci, Prada, Versace i wiele innych światowej sławy firm. Piąta aleja to nie tylko miejsce, które stanowi symbol bogactwa Nowego Jorku, to również miejsce wielu dorocznych parad. To właśnie tutaj co roku odbywa się między innymi: polska Parada Pułaskiego, czy irlandzka parada zorganizowana z okazji Dnia św. Patryka.

Metropolitan Museum of art

Jeśli jesteśmy już w temacie Piątej Alei to nie może zabraknąć informacji na temat znajdującego się w jej pobliżu Metropolitan Museum of art. Jest to największe, a zarazem najstarsze muzeum w USA, w którym można podziwiać prace takich artystów jak Monet, Vincent van Gogh, Rembrandt, czy Botticelli. Muzeum posiada tak dużą kolekcję zbiorów, że na obejrzenie wszystkich jego elementów można poświęcić nawet cały dzień. Zwiedzanie ułatwia jednak tematyczny podział tych zbiorów, wśród których dostrzec można dzieła pochodzące z różnych epok: egipskie mumie, średniowieczne uzbrojenia, a także rzeźby i malarstwo pochodzące z wielu przełomowych momentów w dziejach ludzkości.

Wall Street

Drugą kultową ulicą Nowego Jorku jest Wall Street, która to dla odmiany nie stanowi symbolu bogactwa, a związana jest z kapitalizmem. Centralnym miejscem na tej ulicy jest Federal Hall, w którym to dawniej mieścił się nowojorski ratusz. To właśnie w tym miejscu przyjęto konstytucję USA i ogłoszono prezydenturę Jerzego Waszyngtona. Oryginalny gmach Federal Hall rozebrano w 1812, a obecnie znany budynek pochodzi z roku 1842. Ponadto na Wall Street mieści się również siedziba Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W 1989 roku Arturo Di Modica, amerykański rzeźbiarz postawił tu nielegalnie rzeźbę ukazującą byka zwaną Charging Bull, która do dziś jest symbolem Wall Street mimo tego, że zmieniła swoją lokalizację.

Brooklyn bridge

Brooklyn bridge to jeden z najstarszych, wiszących mostów na świecie. Biegnie on nad cieśniną East River łącząc dwie dzielnice: Brooklyn i Manhattan. Jego budowa została ukończona w 1883 roku, a jego długość to 1,8 km. Brooklyn bridge zobaczyć można na ekranach kin, gdyż pojawił się w filmach takich jak: „Godzilla” i „Jestem legendą”.

Broadway

Kolejna ciekawostka związana z Nowym Jorkiem dotyczy Broadwayu, czyli licznych teatrów znajdujących się na Manhattanie. Rozgrywane tutaj spektakle znane są na całym świecie. Najdłużej wystawianym przedstawieniem jest „Upiór w operze”, który premierę miał w 1988 roku. Równie popularny jest „Król Lew”, który przyciąga zarówno młodszą, jak i starszą widownię, a z jego produkcji zyskano przychód ponad 1 miliarda dolarów.

Jednak zanim Broadway zyskał na popularności to dawniej miejsce to było szlakiem handlowym, który nazywany był z holenderskiego „brede weg” i oznaczał właśnie Broadway. Co ciekawe w samym Broadwayu znajdują się jedynie 4 teatry. Chociaż w tej okolicy znajduje się ich aż 41 to tylko 4 mogą zyskać miano teatru Broadwayowego. Teatr taki musi spełnić dwa warunki: pierwszy to lokalizacja pomiędzy 40 i 54 ulicą i pomiędzy 6 a 8 aleją. Drugi warunek to pojemność minimum 500 miejsc. Jeśli nie jesteś fanem tego typu rozrywki to zapewniamy Cię, że uczestnictwo w spektaklu na Broadwayu zainteresuje każdego.

Pearl street

Jedna z ulic Manhattanu swoją nazwę zawdzięcza ostrygom. Mowa o Pearl Street, którą wybrukowano skorupami ostryg (były one bardzo popularne w XIX wieku). Co ciekawe skorupy dodawano również do wapna, które wykorzystano do murowania kościoła Trójcy Świętej znajdującego się na skrzyżowaniu Wall Street i Broadwayu. Na Pearl street znajduje się Fraunces Tavern, która uważana jest za najstarszą restaurację w całym Nowym Jorku (otwarto ją w 1762 roku).

50 milionów książek

Biblioteka Publiczna Nowego Jorku posiada ponad 50 milionów książek i innych pozycji, co sprawia jest drugim co do wielkości systemem bibliotecznym w USA po Bibliotece Kongresu. Jest także trzecią największą biblioteką na całym świecie!

Pierwsza pizzeria i „zasada pizzy”

Pierwsza pizzeria w Stanach Zjednoczonych została otwarta właśnie w Nowym Jorku w 1905 roku. Co ciekawe „Lombardi’s Pizza” działa do dziś. Od lat 60. XX wieku cena kawałka pizzy jest mniej więcej taka sama, jak cena przejazdu metrem, co doprowadziło do sformułowania wśród ekonomistów „zasady pizzy”.

Times Square

Jeden z najsłynniejszych placów na świecie, nowojorski Times Square swoją nazwę zawdzięcza gazecie New York Times. Pierwotnie nosił nazwę Longacre Square, dopóki „Times” nie przeniósł tam swojej siedziby w 1904 roku.

Bronx

Dzielnica Bronx została nazwana na cześć pierwszej osoby, która się tam osiedliła, a mianowicie pochodzącego ze Szwecji Jonasa Broncka. Jego pola uprawne nazwano “Bronck’s Land”, jednak z czasem ludzie zaczęli nazywać je w skrócie Bronxem.

Najwęższy dom w Nowym Jorku

Nowy Jork i nowojorczycy lubią wszystko co największe. Ciekawostką zatem jest najwęższy dom w Nowym Jorku. Znajdujący się w dzielnicy West Village, pod adresem 75 1/2 Bedford Street dom ma zaledwie 2,9 metra szerokości. Powstał w 1873 roku.

Najwęższy dom w Nowym Jorku

Najwęższy dom w Nowym Jorku // fot. screen z google street map



Budki z hotdogami

W niemal każdym zakątku Nowego Jorku znajdują się stoiska z hot dogami. Posiadanie takie stoiska jest niezwykle drogie, a pozwolenie na jego prowadzenie na rok może kosztować od 700 do ponad 200 000 dolarów, w zależności od tego, gdzie się znajduje.

Najstarszy budynek w Nowym Jorku

Najstarszym budynkiem współczesnego Nowego Jorku jest Wyckoff House, zbudowany w 1652 roku na Brooklynie. Leży na terenie, który Wouter van Twiller kupił od miejscowej ludności. Dom jest jednym z najstarszych zachowanych przykładów holenderskiego domu szkieletowego w Ameryce i był jedną z pierwszych konstrukcji zbudowanych przez Europejczyków na Long Island. Większą część obecnej zabudowy dobudowano w XIX wieku, a mała część kuchenna pochodzi z XVIII wieku.

najstarszy budynek w Nowym Jorku

fot. Dmadeo via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link

Skomentuj