„Potrzeba matką wynalazku”, a wiadomo, że „potrzeba” jest rodzaju żeńskiego. Dlatego nie dziwi, jak wiele użytecznych rzeczy powstaje w głowach kobiet, aby ułatwić codzienne życie wszystkim – bo kobiety nie są samolubne, wymyślają rozwiązania, z których korzystać mogą wszyscy. Wspomnimy tutaj o kilkunastu, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie każdego dnia.
1. Zmywarka
Nie uwierzycie, że pierwszą zmywarkę do naczyń skonstruowała Josephine Cochrane w 1886 roku! Nie tylko myła całe porcelanowe serwisy, ale na dodatek nie tłukła ani sztuki. Aż dziw bierze, że trzeba było czekać przeszło 40 lat, aby to jakże użyteczne urządzenie zostało uznane za niezbędne w każdym domu.
2. Biustonosz
Ta dziś powszechnie znana, lubiana, często podziwiana część garderoby, została opatentowana w roku 1889 przez Herminę Cadolle, która wymyśliła absolutnie rewolucyjną w tamtym czasie, dwuczęściową konstrukcję podtrzymującą biust.
3. Wycieraczki samochodowe.
Pierwsze wycieraczki szyb w samochodach zostały skonstruowane przez Mary Anderson w 1903 roku. Dzisiaj żal bierze na myśl o kierowcach, którzy wcześniej, podczas ulewy, albo śnieżycy, zatrzymywali się ciągle i odgarniali wodę z przedniej szyby…
4. Filtry do kawy
Jakże wdzięczni jesteśmy dzisiaj pewnej Niemce o nazwisku Melitta Benz, popijając poranną kawę, wolni od żmudnej procedury zaparzania, a potem plucia fusami, za stożkowy filtr do kawy, który Melitta po raz pierwszy skręciła z arkusza szkolnego zeszytu w 1909 roku.
5. Tłumik samochodowy
Tłumik – inaczej urządzenie do częściowej lub całkowitej eliminacji drgań, fali akustycznej i hałasu wynalazła El Dolores Jones w 1917 roku. Po czym świat wokół nas stał się mniej rozedrgany i bardziej cichy…
6. Kamizelka kuloodporna
W 1965 roku dr Stephanie Luoise Kwolek – amerykańska chemiczka polskiego pochodzenia, wynalazła ze swoim zespołem polimer, z którego wytwarzany jest keval – syntetyczny materiał, kilka razy mocniejszy od stali. Jej wynalazek uratował i wciąż ratuje życie tysięcy policjantów, strażaków i żołnierzy. Keval stanowi podstawę w produkcji kamizelek kuloodpornych.
7. Odśnieżarka
Czystość jest ważna nie tylko w domu, ale także na ulicach. Dlatego Cynthia Westover w 1892 roku, zebrał dostępne wtedy urządzenia do odśnieżania, które w połączeniu dały efekt, jaki widujemy, choć znacznie ulepszony, na naszych chodnikach do dzisiaj.
8. Pieluchy jednorazowe
Zmęczona mama i gospodyni Marion Donovan w 1917 roku siedziała przy maszynie do szycia z zasłonką prysznicową i po kilku próbach uszyła w końcu wodoszczelną powłokę na pieluchy. W przeciwieństwie do podobnych majtek z suwakami, Donovan zastosowała do uszczelnienia cienkie gumki, które były miękkie, delikatne i nie narażały na szczypanie dziecka podczas ubierania.
9. Czekoladowe ciasteczka
Podczas przygotowywania tradycyjnych ciasteczek na podstawie klasycznej receptury, Ruth Wadefield w 1930 roku zaeksperymentowała i dodała do ciasta stopioną czekoladę. Nowe ciasteczka były tak smaczne, że wkrótce Ruth razem ze swoim mężem uruchomili seryjną produkcję.
Nicole Barbe Clicquot w 1808 roku opracowała technologię filtrowania, dzięki któremu szampan pozbywa się osadów w trzy miesiące i staje się krystalicznie czysty, choć efektem ubocznym było różowe zabarwienie. Jednak nowy napój zdobył szybko niebywałe powodzenie i wszedł natychmiast na salony.
11. Piła tarczowa
Tabitha Babbitt długo przyglądała się mężczyznom, którzy wkładali wiele wysiłku tnąc wielkie kłody drewna, przeciągając wielokrotnie długą piłę w tą i z powrotem. Babbitt użalała się nad taką stratą energii, więc w 1810 roku stworzyła prototyp piły tarczowej, która później przeszła do powszechnego stosowania w tartakach przemysłowych.
12. Astrolabium
To zapomniane nieco już dzisiaj urządzenie do pomiaru współrzędnych ciał niebieskich wynalazła kobieta naukowiec, filozof, astronom i matematyk – Hypatia z Aleksandrii, w 370 roku p.n.e. Astrolabium przez wieki służyło żeglarzom do określania szerokości geograficznej, a także do pomiaru czasu.
13. Wi-Fi
Aktorka Hedy Lamarr zyskała rozgłos po tym, jak wystąpiła w filmie czeskiego reżysera Gustava Mahata, gdzie po raz pierwszy w historii kina pojawiły się rzekomo sceny o charakterze seksualnym. Adolf Hitler nazwał reżysera, po obejrzeniu filmu, wrogiem Trzeciej Rzeszy, a papież Pius XII ogłosił, że żaden dobry katolik nie może obejrzeć tego filmu. Ale Hedy nie tylko grała w filmach. W 1941 roku opatentowała tajny technikę komunikacji, która dynamicznie zmienia częstotliwość nadawania, utrudniając wrogowi przechwytywanie informacji. Od 1962 roku technika ta była wykorzystywana w amerykańskich torpedach, a obecnie w telefonii komórkowej i Wi-Fi.
źródło: fishki.net
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.