Czy zadawaliście kiedyś sobie pytanie, co może być najciemniejsze na świecie? Z naturalnych materiałów występujących w przyrodzie najczarniejszym jest zwykły węgiel, który pochłania do 96% promieniowania w zakresie widzialnym widma.
Naukowcy poszli dalej…
W lipcu 2014 roku pracownicy National Physical Laboratory w Wielkiej Brytanii i Surrey NanoSystems zaprezentowali najczarniejszą na świecie substancję — Vantablack. Pochłania 99,965% trafiającego na nią promieniowania — widocznego światła, mikrofal i fal radiowych. Materiał Vantablack został stworzony z nagromadzenia pionowych rurek, które „rosną” na folii aluminiowej. Każda z nanorurek jest 10 000 razy cieńsza od włosa człowieka. Są na tyle cienkie, że fotony trafiając na Vantablack, gubią się między nimi i prawie nie odbijają się z powrotem, stając się ciepłem. Kiedy patrzymy na tę substancję, bardzo ciężko określić nasze uczucia, gdyż nie do końca rozumiemy co widzimy. Substancja nie posiada kształtu, faktury i obrysu, pozostawiając po sobie jedynie czarną przepaść.
Vantablack może znaleźć praktyczne zastosowanie i wejść do powszechnego użytku. Substancji można używać do zapobiegania rozpraszaniu światła w teleskopach, ulepszenia kamer podczerwieni, w systemach izolacji cieplnej, czy jako osłonę do miniaturowych węzłów i elementów różnorodnych mikroukładów elektromechanicznych. Wojskowi także zwrócili uwagę na Vantablack, ale naukowcom z firmy Surrey NanoSystems zakazano rozmawiać z dziennikarzami na ten temat. Cena substancji nie jest znana, naukowcy ograniczyli się do zdania „jest bardzo droga”. Oprócz wyjątkowych właściwości optycznych, nowa substancja Vantablack przewodzi ciepło nawet 7 razy lepiej od miedzi, oraz posiada 10 razy lepszą wytrzymałość na rozciąganie niż stal.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.