Nowy Rok to czas refleksji i snucia planów. Według statystyk 30-55% Polaków podejmuje noworoczne postanowienia, co nie jest wynikiem odbiegającym od światowej średniej. Jedna trzecia w nas chce zmienić tylko 1 rzecz w najbliższym roku, a ponad połowa badanych robi 2-5 założeń na następne 365 dni. Oczywiście większości z nich nie zostanie spełniona, aby podczas następnego Sylwestra podjąć kolejną próbę. Tylko 8-15% osób realizuje noworoczne obietnice, ale warunki dla życiowych zmian są na początku stycznia wręcz idealne, więc warto próbować. Statystyki również wskazują, że szanse na spełnienie postanowień są 10-krotnie wyższe w Nowym Roku, niż innej porze. W okresie poświątecznym w spełnieniu celu pomaga nam pewnego rodzaju społeczny trend, w którym całe otoczenie również stara się coś zmienić. Duże znaczenie ma także oddziaływanie mediów i duża ilość wolnego czasu.
Lista celów do spełnienia w Nowym Roku jest bardzo długa, ale najpopularniejsze postanowienia pozostają niezmienne od lat. Oto 20 najczęściej powtarzających się zmian, które od 1 stycznia chcemy przeprowadzić w naszym życiu.
#1 Rzucanie palenia
Duża część palaczy w sylwestrową noc wypala swojego ostatniego papierosa. Niestety statystyki pokazują, że tylko nielicznym udaje się wytrwać w postanowieniu, a reszta próbuje za rok po raz kolejny. W telewizji nieustannie wyświetlane są reklamy cudownych środków na zerwanie z nałogiem, ale powszechnie wiadomo, że najważniejsza w drodze do celu jest silna wola rzucającego palenie. Nowy Rok do dobra okazja na odstawienie używki. Warto spróbować, jeżeli mamy do tego odpowiednią motywację.
#2 Odchudzanie
Schudnąć nigdy nie jest łatwo i wie o tym każdy, kto przynajmniej raz próbował. Dieta wymaga mnóstwa wyrzeczeń, a utrzymanie wagi jest równie trudne, co jej redukcja. Zwykle po świętach obciążają nas dodatkowe kilogramy, więc jesteśmy nastawieni na natychmiastowy efekt, który będzie rzeczywiście możliwy, ale dopiero po dłuższym czasie. Przed rozpoczęciem odchudzania dobrze jest założyć sobie konkretny cel i systematycznie do niego dążyć, przez kolejne etapy realizacji.
#3 Lepsze relacje z rodziną
Warto zadbać o to, aby w Nowym Roku spędzać więcej czasu z rodziną. Można zacząć już w pierwszych dniach po Sylwestrze, kiedy zwykle więcej wolnych chwil, które można wykorzystać na spotkania z bliskimi. Poprawne relacje z rodziną na początku roku na pewno wpłyną na lepszy kontakt przez kolejne 365 dni. Wystarczy oderwać się od codziennego pośpiechu i przypomnieć o najważniejszych dla nas osobach. Może warto odnowić również kontakt ze starymi znajomymi?
#4 Regularne ćwiczenia
W pierwszych tygodniach Nowego Roku siłownie i kluby sportowe wręcz pękają w szwach. Wiele osób zapisuje się na zajęcia z aerobiku, sztuk walki, tańca lub wykupuje karnet na basen. Początkowy entuzjazm szybko ustępuje, ponieważ już w lutym sytuacja w obiektach sportowych wraca do normy. Niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń zamierzamy rozpocząć, warto podejść do nich poważnie i rzetelnie. W innym przypadku, brak rezultatów będzie skutkował słabszą motywacją i dołączymy do grona osób opuszczających siłownie już w lutym.
#5 Abstynencja
Noc sylwestrowa to dla wielu osób postanowienie noworocznej abstynencji lub ograniczenia picia alkoholu. Składanie takich deklaracji w dniu jednej z największych imprez w roku, wydaje się kuriozalne, ale Nowy Rok może być dobrą okazją do zerwania z nałogiem. Motywacje do ograniczenia spożycia alkoholu wspomaga zwykle „przemęczenie”, które jest do częstym przypadkiem 1 stycznia. Ważne żeby trzymać się swoich deklaracji przez następne 365 dni, a w przypadku widocznych oznak alkoholizmu, spróbować uzyskać pomoc specjalistów.
#6 Realizowanie marzeń
Każdy kolejny rok przypomina o nieuchronnie upływającym czasie, którego nie da się w żaden sposób zatrzymać. Odkładanie realizacji swoich marzeń i planów nie może trwać wiecznie, ponieważ w pewnym momencie może okazać się, że jest za późno. Nowy Rok to doskonały moment na praktyczne zajęcie się realizacją swoich marzeń, a nie tylko snucie planów bez konkretnej wizji wcielenia ich w życie. Nigdy nie za późno, żeby podążać za życiowym cele, ale tylko od nas zależy czy zajmiemy się marzeniami na poważnie. Nie można odkładać marzeń w nieskończoność, więc od 1 stycznia zacznijcie działać!
#7 Zmiana pracy
Narzekanie na pracodawcę i wysokość zarobków jest bardzo powszechne. Jednak decyzja o zmianie pracy przychodzi nam bardzo ciężko i często podejmujemy ją pod wpływem impulsu. Taki rozwój wypadków może powodować, że nowe miejsce zatrudnianie będzie jeszcze gorsze od poprzedniego. Rozwiązaniem jest zaplanowana i dobrze przemyślana zmiana pracy, a świetną okazją do rozpoczęcia poszukiwań jest Nowy Rok. Warto starannie przygotować CV i mocno wierzyć w powodzenie postanowienia. Każda kolejna aplikacja przybliża do osiągnięcia celu i może skutkować otrzymaniem propozycji pracy marzeń.
#8 Zdrowe odżywianie
Moda na zdrowy styl życia jest coraz bardziej rozpropagowana, ale większość osób i tak nie zwraca uwagi na jakość spożywanych potraw. Od 1 stycznia warto odstawić fast foody i spróbować zdrowszych dań, dzięki którym poprawi się nasza kondycja fizyczna i psychiczna. Pełnowartościowe posiłki poprawią samopoczucie i dodadzą nam energii. W Internecie można odnaleźć mnóstwo wskazówek dotyczących zmiany nawyków żywieniowych, więc pora skończyć ze stołowaniem się w McDonaldzie!
#9 Oszczędności
Kolejny rok pod kreską? Zdarza się, że nie jest to wcale wina niskich zarobków, ale niewłaściwego rozporządzania pieniędzmi i zbytniej rozrzutności. Sposobów oszczędzania jest sporo i często nie wymagają one wielu wyrzeczeń. Wystarczy systematycznie trzymać się od Nowego Roku założonego planu, w którym zawarte będą niezbędne wydatki. Oczywiście nie należy przesadzać też ze skąpstwem, ponieważ każdemu należą się małe przyjemności. Zrównoważenie domowego budżetu spowoduje też lepsze samopoczucie podczas kolejnego balu sylwestrowego, ponieważ w Nowy Rok wejdziemy bez długów.
#10 Nauka języka obcego
Podnoszenie własnych kompetencji to bardzo często postanowienie noworoczne. Zwykle chodzi o naukę języka obcego lub kursy, które podnoszą kwalifikacje. Znajomość języków obcych jest obecnie dużym atutem na rynku pracy oraz przydaje się podczas podróży zagranicznych. Ceny szkoleń językowych są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Jednak inwestycja na pewno się zwróci. Jeżeli nie będzie to gratyfikacja finansowa, to wzrośnie pewność siebie i satysfakcja z możliwości porozumiewania się obcokrajowcami w ich ojczystym języku.
#11 Nowa miłość
Odnalezienie swojej drugiej połówki to dla wielu singli priorytet na Nowy Rok. Samotnie spędzone święta i sylwester dodatkowo wzmagają chęć bliskości. Każdy ma własny sposób na poszukiwanie tej jedynej/tego jedynego, ale najważniejsze jest podjęcie jakichkolwiek działań w tym kierunku, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, że miłość przychodzi sama. Na początku roku szanse na gorące uczucie rosną, gdyż większość osób samotnych również poszukuje w tym czasie partnera.
#12 Podróże
Najczęstszą wymówką, która uniemożliwia zwiedzanie świata jest brak pieniędzy. To prawda, że podróże kosztują, ale rozwiązaniem są wyprawy niskobudżetowe i wybór tanich linii lotniczych. Brak luksusów w hotelu nie będzie problemem, jeżeli wybierzemy ciekawe miejsce i towarzyszy podróży. Piękne widoki i wspaniałe towarzystwo zrekompensują nam wszystkie niedogodności z nawiązką. W Internecie jest mnóstwo wskazówek na temat tanich wypraw, wystarczy poczytać blogi lub przewodniki.
#13 Poznanie nowych ludzi
Chęć noworocznej zmiany wiąże się także z naszym otoczeniem. Zwykle towarzystwo, w którym przebywamy ma na nas ogromny wpływ, więc dobrze mieć wokół siebie zaufane i sprawdzone osoby, ale nowe znajomości także mogą być cenne. Nie można jednak zapominać o „starych” przyjaciołach, ponieważ początkowy zachwyt nad nowymi osobami może okazać się złudny. Całkowita zmiana otoczenia to zły pomysł, lecz warto poszukiwać nowego towarzystwa i wartościowych znajomości.
#14 Czytanie książek
Prawie 60% Polaków nie przeczytało w mijającym roku żadnej książki. Niestety czytelnictwo w naszym kraju jest bardzo słabo rozpowszechnione, a wśród naszych rodaków panuje powszechne przekonanie, że książki to nuda i rozrywka drugiej kategorii. Duży wpływ na niechęć do czytania ma także brak czasu i wysokie ceny książek, ale na to również są sposoby. Czytać można w drodze do pracy lub zrezygnować z codzienne oglądania telewizji na rzecz lektury. Żeby cieszyć się książkami za darmo, wystarczy odwiedzić najbliższą bibliotekę.
#15 Lepsza organizacja czasu
Marnowanie czasu na mało znaczące czynności powoduje, że często brakuje go na rzeczy na prawdę ważne i wykonywanie codziennych obowiązków. Zorganizować plan dnia nie jest łatwo, ponieważ zawsze może wydarzyć się coś nieoczekiwanego i zakłócić ustalony porządek. Jednak lepsze organizacja może bardzo pomóc w noworocznych zmianach, a poukładanie codziennych czynności pozytywnie wpłynie na nastrój, a może nawet uda się wygenerować więcej wolnych chwil.
#16 Ograniczenie TV i Internetu
Portale społecznościowe i telewizja to obecnie nieodłączny element naszego życie, ale wszystkiego trzeba używać z umiarem. W innym przypadku łatwo się uzależnić od pustej rozrywki i stracić kontakt ze światem realnym. W Nowym Roku warto ograniczyć przebywanie w świecie wirtualnym i przeznaczyć czas na bardziej przyziemne sprawy. Na pewno wyjdzie będzie to miało wiele korzyści, ponieważ w wielu rzeczywistość oferuje dużo bardziej intensywne doznania, niż Internet czy telewizja.
#17 Wygrana w Lotto
Raczej ciężko założyć sobie trafienie szóstki w Dużego Lotka w Nowym Roku, ale szczęściu można pomóc. Jeżeli nie wypiszemy kuponu to nasze szanse zdobycia fortuny wynoszą równe zero, a po skreśleniu typów wzrastają i prawdopodobieństwo wygranej to jeden do kilkunastu milionów. Oczywiście istnieją możliwości gry systemami itp., ale trzeba uważać, aby zabawa nie przerodziła się w hazard. Wygrana jest możliwa, jednak to postanowienie noworoczne ma chyba najniższe szanse powodzenia ze wszystkich.
#18 Ograniczenie przekleństw
Wulgaryzmy słuchać na każdym kroku, a duża część osób używa przekleństw zamiast przecinków. Często używanie brzydkich wyrazów spowodowane jest dostosowaniem stylu wypowiedzi do rozmówcy, ale nie można tym tłumaczyć wulgarności swojego słownictwa. Nowy Rok to doskonała okazja, aby wzbogacić swój język i ograniczyć przekleństwa. Wystarczy podczas rozmowy z drugą osobą pamiętać o swoim postanowieniu i trzymać się narzuconych sobie reguł wypowiedzi.
#19 Większy życiowy optymizm
Założenie, że uśmiech będzie nam częściej towarzyszył od Nowego Roku to świetny pomysł i szansa na zmianę całego stylu życia. Warto pamiętać, że nasz optymizm często jest zaraźliwy i inny ludzie, również odpowiadają uśmiechem lub dobrym słowem. Początkowe sztuczne próby pozytywnego podejścia wejdą w nawyk i po jakimś czasie będą na przychodzić całkiem naturalnie. Na pewno w Nowym Roku będą się zdarzać lepsze i gorsze dni, ale uśmiech to recepta na lepsze samopoczucie i życiową energię.
#20 Zmiana/kupno samochodu
Przekładanie zmiany auta towarzyszy nam z roku na rok. Niestety najczęstszym problemem jest brak środków na zakup nowego środka lokomocji, ale nie jest to przeszkoda całkowicie uniemożliwiająca zmianę samochodu. Wystarczy poświęcić trochę czasu na sprawdzenie najlepszych ofert oraz spróbować zbilansować budżet, aby wygenerować więcej pieniędzy na nowe auto. Jak zwykle lepiej to zaplanować, ponieważ w którymś momencie stare auto może odmówić posłuszeństwa i sytuacje będzie dużo gorsza.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.