15 ciekawostek o jeansach - Zalajkowane.pl
Nowe!

15 ciekawostek o jeansach

Niewątpliwie jeansy to spodnie uniwersalne i ponadczasowe, które cieszą się ogromną popularnością pomimo upływu lat. Możemy wybierać wśród różnych fasonów i kolorów. Spodnie które, przed II wojną światową nosili jedynie farmerzy i robotnicy na amerykańskim Zachodzie już kilkadziesiąt lat później nosił cały świat. Przedstawiamy 15 ciekawostek o jeansach.

#15 Jeansy – jak to się zaczęło?

To Jacob Davis amerykański krawiec jako pierwszy zaczął szyć ubrania robocze z denimu. Wszystko zaczęło się od zamówienia żony pewnego drwala, która chciała, aby spodnie dla jej męża były bardzo wytrzymałe. Chcąc wzmocnić materiał Jacob Davis wpadł na pomysł, aby w miejscach narażonych na rozdarcia dodać miedziane nitki. Jacob otrzymywał coraz to więcej zleceń (około 200 par w ciągu półtora roku), a w związku z tym zaczął być kopiowany przez innych krawców. Davis nie miał jednak pieniędzy na opłacenie patentu, dlatego też zwrócił się z propozycją współpracy do Leviego Straussa (założyciela firmy Levi Strauss & Co.) z San Francisco, w której zaopatrywał się w surowiec. Panowie wspólnie wystąpili o patent na „udoskonalony sposób szycia kieszeni” i otrzymali go 20 maja 1873 roku.

ciekawostki o jeansach

fot: levi.com/US/en_US/about/history-heritage



#14 Jeansy początkowo kojarzone były głównie z klasą robotniczą

Materiał, z którego zrobione były jeansy był bardzo wytrzymały, dlatego też idealnie nadawał się jako uniform dla górników, poszukiwaczy złota, farmerów, budowlańców i żeglarzy. Spodnie te ze względu na praktyczną stylistykę i atrakcyjny sportowy krój, zyskały szerokie uznanie wśród młodzieży dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Z badań wynika, że statystyczny obywatel USA posiada aż 7 par jeansów. A Wy ile macie w swojej szafie? 🙂

historia jeansów

fot: transmissaojeans.com.br/a-origem-do-jeans/



#13 Kultowy model Levi’s 501

W latach 90.XIX wieku powstały jeansy model Levi’s 501. Magazyn Time nazwał Levisy 501 „Fashion Item XX wieku”. Są najczęściej noszonymi i najbardziej lubianymi spodniami na świecie. Dziś słynne 501 noszą prezydenci, gwiazdy, celebryci oraz miliony „zwykłych śmiertelników”, którzy na pierwszym miejscu stawiają wygodę.

Skąd wziął się numer 501 niestety nie wiadomo. Wiemy natomiast, że w 1901 roku spodnie zyskały drugą tylną kieszeń, tak zwaną „piątą kieszeń”. Kolejną odpowiedzią na potrzeby konsumentów i zmiany w modzie były szlufki, które pojawiły się dopiero w… 1922 roku (czyli 20 lat po śmierci Levi Strauss’a).

W 2000 roku Levi’s zapłacił za parę swoich 501 wyprodukowanych przed 1880 rokiem 46 532 dolary. „W środku coś we mnie krzyczało, że to są moje dżinsy, wiedziałam, że powinniśmy je mieć w swoich archiwach. Nie spałam tej nocy. Nigdy w życiu nie czułam w sobie takiej adrenaliny” wspominała Lynn Downey pracująca wówczas w firmie Levi Strauss & Co.

Kultowy model Levi's 501 oraz Levi Strauss

fot: http://www.retromoderna.pl/2015/06/blue-jeans-krotka-historia-dzinsow_30.html



#12 Najdroższe jeansy na świecie – pierwsza trójka

• Levi Strauss & Co. 501 – 60 000 $ – najdroższa para kultowych 501-nek pochodzi z 1880 roku (prawdopodobnie znaleziono ją w opuszczonej kopalni). Japoński kolekcjoner zapłacił za nią 60 000 dolarów!
• Dussault Apparel Thrashed Denim – 250 000 $ – spodnie są wykonane z 18- karatowego złota, diamentów i rubinów. Ręczna produkcja trwa dość długo ze względu na wykorzystywany materiał, ponoć samo pranie trwa aż 13 cykli.
• Secret Circus – 1 300 000 $ !!! – Firma Secret Circus Clothnig Company stworzyła najdroższe jeansy na świecie. Spodnie wyprodukowano w Los Angeles, natomiast zaprezentowano po raz pierwszy podczas London Fashion Week. Ich cena związana jest oczywiście z ilością i jakością diamentów, którymi je ozdobiono

#11 Najdłuższe jeansy na świecie

Najdłuższe jeansy na świecie mają 68 metrów długości, 35 metrów szerokości i ważą aż 3 tony! Zostały wyprodukowane w Japonii. Do dziś nie wiadomo po co je stworzono, ale musicie przyznać, że wymiary spodni są imponujące. Dowiedz się jaka powinna być długość jeansów?

#10 Kilogram bawełny

Żeby wyprodukować jedną parę jeansów trzeba zużyć około kilograma bawełny.

Zbiory bawełny

Zbiory bawełny. fot. Bloomberg



#9 Zakaz noszenia jeansów

W 1960 roku za sprawą filmu „The Wild One” sporo amerykańskich szkół, teatrów i restauracji wprowadziło całkowity zakaz noszenia jeansów, uznając je za przejaw buntu i symbol rewolucjonistów.

#8 Ponad 2.5 miliarda par!

Każdego roku na świecie produkuje się ponad 2,5 miliarda par jeansów!

#7 Mała kieszonka w jeansach

Mała kieszonka w jeansach została oryginalnie zaprojektowana do przechowywania zegarków na łańcuszkach. Sprawdza się ona do dziś – możemy ją wykorzystać żeby przechować drobne pieniądze, bilety autobusowe, słuchawki czy też pen drive’a.

mała kieszonka w jeansach

fot: portal.abczdrowie.pl



#6 Jeansy w Polsce

W Polsce w latach 60., 70. i na początku lat 80. jeansy były bardzo pożądanym, lecz trudno dostępnym i drogim towarem. Jedynie nielicznym udało się je zdobyć, a Ci którzy otrzymali je w paczce od cioci z Ameryki często nosili je często aż do zdarcia. W czasach PRL-u jeansy kojarzyły się z luksusem, co jest paradoksem, bo przecież w USA były one początkowo ubiorem klasy robotniczej. W Polsce też produkowano takie spodnie, ale w kolorze szarym. Oryginalne jeansy były od czasu do czasu dostępne w PEWEX-ie, lecz ze względy na ich wysoką cenę niewiele osób mogło sobie pozwolić na ich kupno.

PEWEX

fot: fakt.p



#5 Pierwsza reklama jeansów

Po raz pierwszy jeansy reklamowano pomiędzy 1920 i 1930 rokiem. Spodnie przedstawiano oczywiście jako doskonały uniform dla klasy robotniczej.

pierwsza reklama jeansów

fot: retromoderna.pl



#4 Pierwsze jeansy dla kobiet

Levi Strauss and Co. przedstawił model Lady Levi’s w 1934 roku. Fason zwężał się ku dołowi i podkreślał kobiecą figurę. Niestety kobiety w jeansach były źle odbierane i damskie modele tych spodni uważano za nieprzyzwoite. Próbowano promować spodnie np. w magazynie Vouge, jednak kobiety przez długi czas ubierały jeansy tylko do pracy w fabrykach.

Lady Levis - pierwsze w historii jeansy dla kobiet

fot: Pinterest



#3 YKK na zamkach błyskawicznych

Na większości zamków w jeansach widnieje napis YKK. Jest to skrót utworzony od nazwy Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, największego producenta zamków błyskawicznych na świecie, którego udział w rynku sięga 90%.

co oznacza skrót YKK na zamkach jeansów

fot: businessinsider.com



#2 Jeansy

Termin „jeansy”, w znaczeniu spodnie z denimu, zaczęto używać dopiero w połowie XX wieku. Słowo „denim” pochodzi od „de Nîmes”, czyli „z miasta Nîmes” we Francji. To właśnie tam już w średniowieczu produkowany był trwały i lekki materiał z jedwabiu i wełny. Materiał ten używany był…jako obicia do mebli. Szyto z niego również ubrania dla marynarzy i pracowników portowych. Z kolei z Genui, począwszy od XVI w., sprowadzano do Anglii bawełnę z domieszką lnu lub wełny, którą nazywano „jeans”, od francuskiego „de Genes”.

Jeszcze w XIX w. denim i jeans różniły się splotem – denim był wykonany z pojedynczej nici, jeans natomiast tkany był z dwóch nitek, często niebieskich (stąd nazwa „blue jeans”), barwionych wyciągiem z kwiatów niskopiennego krzewu rosnącego w Indiach (czyli indygo).

„Żałuję, że to nie ja wynalazłem dżinsy” – miał powiedzieć słynny projektant Yves Saint Laurent.


#1 Jak powstają jeansy?

Najlepiej opowie o tym materiał video przygotowany jakiś czas temu przez Discovery Channel.


Zobacz też:



Źródła: (1), (2), (3)

One Comment

Skomentuj