Gdybym zapytał większość z WAS (w zasadzie gdyby ktoś zapytał mnie również 🙂 ) jakie wodospady znacie, to pewnie 90% osób (w tym ja) odpowiedziałoby Niagara. Dzisiaj sprawdzamy zatem 10 wodospadów oferujących najpiękniejsze widoki.
PS. Niagara też będzie 🙂
Wodospady Wiktorii, Zimbabwe i Zambia
Wodospady Wiktorii odkryto w 1855 roku. Dokonał tego szkocki misjonarz i badacz David Livingstone, który powiedział o nich: „Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”. W 1989 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO uważane są za jeden z 7 naturalnych cudów świata. Wysokość spadku wody to 108 metrów, a szerokość wodospadu to 1,7 kilometra. W szczytowym momencie sezonu w ciągu sekundy przetacza się tam 9 milionów litrów wody!
Wodospad Anioła, Wenezuela
Wodospad Anioła Wenezuela (Salto del Angel) to najwyższy wodospad świata, którego wysokość wynosi 979 m. Chociaż dotrzeć do wodospadu nie jest łatwo (trzeba pokonać pięciogodzinny rejs kajakiem lub pontonem) jest on bardzo popularny wśród turystów. Widok spadających mas wody z wysokości (prawie) jednego kilometra zapiera dech w piersiach i wynagradza trud podróży. Jest to najsłynniejszy obiekt turystyczny w Wenezueli.
Gullfoss, Islandia
Wodospad Gullfoss to jedna z atrakcji turystycznych Islandii (wokół wodospadu założono Park Narodowy, są tu hotele i punkty widokowe). Jakiś czas temu planowano przekształcenie go w elektrownie wodną, ale plany rozeszły się „po kościach”. Gullfoss składa się z dwóch kaskad, pierwsza mierzy 11 metrów, druga, położona pod kątem w stosunku do pierwszej, ma wysokość 21 metrów.
Huangguoshu, Chiny
Ten wodospad o trudnej do wypowiedzenia nazwie jest jednym z najsłynniejszych w całej Azji. Leżący w Chinach Huangguoshu ma 68 metrów wysokości i 67 szerokości.
Yguasu, Argentyna i Brazylia
Yguasu (nazwa pochodzi z języka guaraní. Jest to połączenie słów y – „woda” i ûasú [guasu] – „wielka”) to wodospad leżący na granicy argentyńsko-brazylijskiej. 80% obszaru wodospadu jest na terytorium Argentyny, natomiast pozostałe 20% na obszarze Brazylii. Wodospad ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych, a szum wody słyszalny jest w promieniu 20km.
Niagara, Kanada i USA
Wodospad Niagara znajduje się na granicy między Kanadą i stanem Nowy Jork. Jest to najczęściej odwiedzany wodospad na świecie, gdyż każdego roku odwiedza go 14 milinów turystów! Tak naprawdę Niagara składa się z trzech wodospadów wpadających do jednego zbiornika wodnego. Są to : Wodospad Amerykański, Welon Panny Młodej i Wodospad Podkowa. Niagara zasila 2 elektrownie wodne – jedną w USA i jedną w Kanadzie, dlatego poziom wody na rzece zmienia się o kilka metrów w ciągu dnia.
Kaieteur, Gujana
Kaieteur to wodospad położony w Gujanie. Woda spada tu w głąb skalnego wąwozu, położonego w samym środku dziewiczej gujańskiej dżungli. Kaieteur jest dość dużych rozmiarów – wysokość spadku wody to 227 m, a z szerokość kaskady – 70 m. Jest to jeden z „najsilniejszych” wodospadów na świecie.
Skogafoss, Islandia
Skogafoss to jeden z największych islandzkich wodospadów. Jego szerokość to 25, a wysokość 60 metrów. Podczas słonecznych dni nad wodospadem Skogafoss często obserwowane są podwójne tęcze.
Wodospad Yosemite
W kalifornijskich górach Sierra Nevada, na terenie parku narodowego znajduje się 740 metrowy wodospad Yosemite. Składa się z 3 mniejszych wodospadów. Co ciekawe źródło wody to topniejący górski śnieg, zatem przy mniejszej ilości śniegu, strumień wody może się zmniejszać.
Wodospady Plitwickie, Chorwacja
Na terenie chorwackiego Parku Narodowego Jezior Plitwickich znajduje się około 16 jezior połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Choć nie są największe to wrażenie robi wiele kaskad, które musi pokonać woda. Widoki są niesamowite, tym bardziej, że woda przybiera kolory od krystalicznie czystej do turkusowej.
źródło: wikipedia, touropia.com
Wesoly Romku,
Nie istnieje coś takiego jak Wodospad Anioła ani też Salto del Angel. A może i istnieje, ale nie jest to wodospad opisany w artykule. Tenże nazywa się po hiszpańsku Salto Angel, po angielsku Angel Falls a po polsku raczej wodospad Angel (wymawiane Endżel, nie Anchel). I choc zgodzę się, że w dosłownym tłumaczeniu w obu przytoczonych językach słowo „angel” oznacza anioła, to takież tłumaczenie jest niewskazane, gdyż wodospad nazywa się tak jak się nazywa nie od jakiegoś anioła, lecz od amerykańskiego pilota Jimmiego Angela, który to odkrył ten wodospad przed światem zachodnim. Nawiasem mówiąc, rzadko się zdarza wspaniały widok. W porze suchej jest zwykle cienka strużka wody, zaś w deszczowej chmury przesłaniają widok. Dopiero bezchmurny dzień w porze deszczowej daje pełną satysfakcję.
Jeśli zaś idzie o wodospad na pograniczu brazylijsko-argentyńsko-paragwajskim, to choć w języku guarani (jeden z oficjalnych języków Paragwaju nie mającego bezpośredniego dostępu do wodospadów, używany też przez Indian Guarani zarówno w Argentynie jak i Brazylii) faktycznie nazywa się Chororõ Yguasu, to potencjalnym turystom zdecydowanie łatwiej będzie znależć to wspaniałe miejsce używając nazw Cataratas del Iguazú (Argentyna) bądź Cataratas do Iguaçu (Brazylia)
pozdrawiam
podróżnik
Drogi Podróżniku: oczywiście dziękuję za komentarz i słowa wyjaśnienia 🙂 cieszę się, że nas czytasz i poświęciłeś swój czas żeby podpowiedzieć, że coś jest nie tak. Jak sam widzisz, art był tłumaczony, a wesołyRomek (niestety) nie jest ekspertem, pomimo iż stara się korzystać zawsze z więcej niż 1 źródła 🙂