Zamki nie mają sobie równych, jeśli chodzi o legendy i opowieści. Spacerując po ich komnatach, można poczuć niewytłumaczalny dotyk, a w powietrzu unosi się nutka niepewności. Chociaż najbardziej przerażające, nawiedzone zamki są otwarte dla turystów, nie są one dla osób o słabym sercu, ze względu na pojawianie się duchów, których świadkiem było wielu ludzi. Zebraliśmy razem 10 najstraszniejszych i nawiedzonych zamków w Europie.
10. Zamek Moosham – Austria
Zamek Moosham, który wzniesiono w XII wieku cieszy się bardzo złą sławą. Według legendy w XVII wieku ścięto tu ponad 100 czarownic, a niektóre z nich mają do dzisiaj nawiedzać zamkowe muzeum. Kobietom obcinano ręce i torturowano gorącymi narzędziami. W 1800 roku, wokół zamku znajdowane były także okaleczone jelenie i bydło. Mimo mrocznych historii, Zamek Moosham odwiedzają każdego roku setki turystów.
9. Zamek Glamis – Angus, Szkocja
Zamek Glamis znajduje się w Szkocji, w hrabstwie Angus i jest uważany za jeden z najstraszniejszych nawiedzonych zamków. Co ciekawe to właśnie w tym zamku rezydował tytułowy „Makbet” Szekspira.
Jedną z legend związanych z zamkiem jest „Potwór z Glamis”. Następca lorda Glamis, Thomas Lyon-Bowes, urodził się z poważnymi deformacjami. Przez pannę M. Gilchrist został opisany jako pół żaba, pół człowiek. Mówi się, że był trzymany w tajnym pokoju w zamku, poza zasięgiem wzroku.
Inna opowieść to „Duch Earla Beardiego”. Podobno Earl Beardie był alkoholikiem znanym ze swojego okrucieństwa. Mówi się, że Beardie i Lord Glamis grali w karty z samym diabłem, w pokoju, który został zapieczętowany na stałe setki lat później. Dusza Beardiego została skradziona przez Szatana i skazana na grę w karty aż do dnia Sądu Ostatecznego. Jest najbardziej znanym z dziewięciu duchów nawiedzających ten zamek.
8. Zamek Dunnottar – Szkocja
Położony na skalistym cyplu z widokiem na Morze Północne w Szkocji, zamek Dunnotar jest idealną atrakcją turystyczną dla ludzi, którzy są zainteresowani zjawiskami paranormalnymi. Ze względu na barwną historię pełną rozlewu krwi i przemocy, mówi się, że zamek jest nawiedzany przez wiele duchów. Podobno przez całą noc na zamku można usłyszeć krzyki pełne bólu i cierpienia.
Wielu odwiedzających twierdzi, że widziało w browarze ducha dziewczyny, ubranego w suknię w zieloną kratę. Niewiele o niej wiadomo, a nazwana została „panią w zieleni”. Innym duchem jest wysoki mężczyzna o skandynawskim wyglądzie.
7. Zamek w Branie – Rumunia
Zamek w Branie powszechnie znany jest jako „Zamek Draculi”. Mimo, że nie ma dowodów na to, że Vlad Palownik faktycznie mieszkał w tym zamku, wielu ludzi uważa, że tak było z powodu wysokiego położenia na skalistym zboczu. Oprócz obserwacji duchów tysięcy ludzi zabitych w tym zamku, lokalni mieszkańcy twierdzą, że wyczuwa się tam intensywny zapach fiołków.
6. Zamek w Warwick – Anglia
Mówi się, że duchy zamku w Warwick powracają tam do dziś. Wieża duchów i lochy, w których dręczono wielu ludzi, są głównymi atrakcjami zamku. Najsłynniejszym duchem jest prehistoryczna postać o wysokości ponad 2,5 metra.
Inny duch to sir Fulke Greville, bogaty poeta i wpływowy człowiek, który otrzymał zamek w 1604 roku. Greville nigdy nie miał żony ani dzieci, które mogłyby zostać jego spadkobiercami, więc zapisał niewielką część spadku swojemu słudze, Raphowi Haywoodowi. Haywood nie był zadowolony z zapisu i dźgnął Greville’a, który cierpiał przez to miesiąc po czym zmarł. Duch sir Fulke Greville’a pojawia się, idąc do pokoju, który kiedyś był jego gabinetem. Turyści wiele razy zauważyli mignięcie cienia, który się im przyglądał i często czuli jego obecność.
5. Zamek w Dover – Anglia
Zamek w Dover jest średniowieczną budowlą położoną w hrabstwie Kent, w Anglii. Mówi się, że zamek nawiedzany jest przez bezgłowego ducha, który został zamordowany i pozbawiony głowy, kiedy przenosił dużą sumę pieniędzy. Od czasu do czasu pojawia się też duch damy ubranej w czerwoną suknię. Podobno też drzwi zamykają i otwierają się tam same.
4. Zamek Stirling – Szkocja
Znajdujący się w Szkocji, zamek Stirling jest jednym z najważniejszych zamków w tym kraju. Najbardziej znanym duchem tego miejsca jest duch Highlandów, ubrany w tradycyjny, szkocki strój. Pewien architekt zdołał nawet uchwycić go na filmie.
Kolejnym sławnym duchem jest Zielona Dama, która jest uważana za jedną ze służek królowej Szkocji. Zginęła ratując życie Królowej Marii podczas pożaru sypialni. Widywano ją kilkukrotnie w całym zamku.
3. Zamek w Fyvie – Szkocja
Zamek znajduje się we wsi Fyvie, w Szkocji. Podobnie jak wiele innych szkockich zamków, ten również jest nawiedzony i przeklęty. Szczątki kobiety zostały odkryte za ścianą sypialni w 1920 roku. Uważa się, że to szczątki Lady Meldrum, która zmarła w XIII wiek. Wielu ludzi widziało jej ducha i doświadczyło niewyjaśnionych, dziwnych zdarzeń podczas wizyty w zamku.
Kolejnym duchem jest Dama Lillias, która była żoną Thomasa the Rhymera. Po urodzeniu pięciu córek, Thomas nadal pragnął chłopca. Nie miał cierpliwości i zdradzał Damę Lilias, która na skutek zawodu miłosnego, gdy dowiedziała się o romansie męża. W nocy, gdy Thomas the Rhymer poślubił kuzynkę swojej żony, odkryli wyryte w kamieniu słowa „D LILIAS DRUMMOND”, które można zobaczyć do dziś.
2. Zamek w Tamworth – Anglia
Najbardziej znanymi duchami zamku w w Tamworth są Biała Dama i Czarna Pani. Legenda głosi, że Biała Dama została uwięziona w wieży na zamku przez Sir Tarquina. Podczas misji ratowniczej, jej kochanek został zamordowany przez Sir Lancelota du Lac. Można zaobserwować jej widmo błąkające się po zamku. Czarna Pani jest duchem zakonnicy zwanej Editha. Mówi się, że jej duch zaatakował barona Roberta, a jego okrzyki bólu rozległy się po całym zamku.
1. Zamek w Champtocé-sur-Loire – Francja
Płacz dzieci i tętent niewidzialnego konia można podobno usłyszeć w ruinach XIII-wiecznego zamczyska. Wszystko miało zacząć się setki lat temu, kiedy pewien szlachcic poprosił o pomoc w zdobyciu funduszy samego diabła. Po zawarciu paktu początkowo w okolicy zaczęły znikać dzieci, a następnie w zamkowej wieży znaleziono liczne, niezidentyfikowane szczątki.
Dla miłośników legend i niesamowitych opowieści polecamy książkę „Duchy polskich miast i zamków”.