10 mitów na temat oszczędzania pieniędzy - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 mitów na temat oszczędzania pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy stanowi proces, który ma prowadzić do powstawania oszczędności, czyli zasobów pieniężnych. Oszczędzamy, bo chcemy sfinalizować konieczne wydatki w przyszłości lub mamy w planach zakup droższego produktu albo chcemy pomnożyć nasze pieniądze. Wiele osób błędnie ocenia proces oszczędzania. W powszechnym obiegu znane są rozmaite mity na temat oszczędzania. Ich poznanie pozwoli zobaczyć, gdzie popełniamy błędy oszczędzając pieniądze.

Mity na temat oszczędzania

oszczedzanie pieniedzy porady

1. Nie wydawaj pieniędzy, oszczędzisz wiele.

To nieprawda. Pieniądze można wydawać ale z umiarem, można inwestować tylko z głową. Nie można zaś wyrzucać pieniędzy w błoto. Zarobionymi pieniędzmi zarządzamy mądrze.

2. Wydawanie jest modne

To mit. Minęły już czasy imponowania wydatkami. Obecnie trendy jest oszczędzanie, przemyślane lokowanie kapitału i oszczędności.

3. Nie kupuj, bo Cię nie stać.

To bzdura. Można kupić i pozwolić sobie na zakup produktu, o którym marzymy. Wystarczy tylko rozplanować wydatki, oszacować ponoszone koszty, zrobić selekcję zakupów.

oszczedzanie pieniedzy porady jak oszczedzac

4. Kupujesz dużo – kupujesz tanio.

Pamiętaj, że zasada ta nie sprawdza się w przypadku zakupu żywności. Kupowanie hurtowo i na zapas jedzenia prowadzi do marnotrawstwa.

5. Polowanie na okazje – sprytnym kupowaniem.

Sprawdza się to jedynie w przypadku dużych zakupów ( np. artykuły AGD, RTV) Kupowanie drobnych towarów nie jest opłacalne.

6. Zrezygnujesz z drobnych przyjemności a zgromadzisz fortunę.

Drobne przyjemności nie zmienią pojemności naszego portfela. Jego zawartość będzie pusta, gdy będziemy dokonywać powtarzalnych, nieprzemyślanych zakupów.

7. Zaoszczędzisz, jeśli będziesz gasić światło i wyłączać komputer.

Wszystkie urządzenia elektryczne w domu są źródłem dużych wydatków. Pamiętaj, zamiast namiętnego wyłączania światła i komputera, obniż temperaturę w nocy w mieszkaniu. Stosuj żarówki energooszczędne- wtedy zaoszczędzisz.

8. Zbudujesz majątek kupując mieszkanie na kredyt.

To fałsz. Nie zawsze wynajem mieszkania, czy domu jest błędem. Czasem to bezpieczniejsze rozwiązanie. Kupując dom czy mieszkanie dla siebie nie oszczędzamy, wybieramy wygodę i niezależność.

9. Skąpiec oszczędza.

Oszczędzanie to świadome zarządzanie pieniędzmi. Przesada w oszczędzaniu, czy wydawanie ponad miarę są błędem i kończą się źle. Gospodaruj swoimi zasobami z głową, a łatka skąpca do ciebie nie przylgnie.

oszczedzanie pieniedzy porady o oszczedzaniu2

10. Nie mam z czego oszczędzać

To tylko wymówka przed oszczędzaniem. Trzeba dobrze skalkulować swoje wydatki, a drobne i większe oszczędności pojawia się.
Mity o oszczędzaniu schowaj głęboko do szuflady. Wystarczą w oszczędzaniu dobre chęci, systematyczność i dobra kalkulacja.

__

Narodowe Centrum Długów jest platformą skupiającą społeczność osób borykających się z problemem zadłużenia. W prosty i bezpłatny sposób wpisując wymagane dane jesteś w stanie zweryfikować czy Twoje zadłużenie widnieje w rejestrze NCD. Sprawdź swoje zadłużenie.

Skomentuj