Urządzamy łazienkę w stylu nowoczesnym – porady aranżacyjne - Zalajkowane.pl
Nowe!

Urządzamy łazienkę w stylu nowoczesnym – porady aranżacyjne

Nowoczesna łazienka to pomieszczenie, które powinno zostać urządzone zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie. W aranżacji łazienki w stylu nowoczesnym warto zastosować proste formy, designerskie dodatki, akcesoria i elementy wykończeniowe, a także nowoczesną armaturę – odpowiednie baterie łazienkowe.

W nowoczesnym stylu aranżacyjnym stawia się przede wszystkim na funkcjonalne rozwiązania i proste kształty geometryczne, które sprawiają, że pomieszczenia nabierają futurystycznego charakteru. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu łazienki w stylu nowoczesnym.



Jak urządzić łazienkę

fot. pexels.com

Czym powinna charakteryzować się łazienka w stylu nowoczesnym?

Nowoczesny styl w aranżacji wnętrz, w tym również w łazienkach, wyróżnia się takimi cechami jak:

  • funkcjonalność;
  • minimalizm;
  • prostota form;
  • stonowana kolorystyka;
  • dbałość o detale przy jednoczesnym braku ornamentyki;
  • zastosowanie materiałów wykończeniowych bardzo dobrej jakości.

Nowoczesna łazienka – po pierwsze funkcjonalność

Funkcjonalność to cecha, którą charakteryzować powinna się każda łazienka, to z kolei wiąże się z poniższymi kwestiami:

  • odpowiednie zaplanowanie przestrzeni – nie można nowoczesnej łazienki zagracać, ta powinna być przestronna;
  • wybór wysokiej jakości elementów wyposażenia – wanna lub prysznic (choć nie muszą się one wykluczać), umywalka z lustrem, armatura łazienkowa, baterie łazienkowe oraz WC;
  • wybór kolorystyki i elementów wykończeniowych – najczęściej na podłogi i ściany w łazienkach stosuje się płytki;
  • zaplanowanie oświetlenia, akcesoriów i dekoracji.


Wyposażenie nowoczesnej łazienki

W przypadku dużych mieszkań lub domów można zastosować zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową. Jednak w większości przypadków wielkość łazienki nie pozwala na zastosowanie obydwu rozwiązań. Jeśli chodzi zatem o wanny, mamy do wyboru typowe wanny prostokątne, a także kwadratowe, narożne, okrągłe, owalne czy wolnostojące. Ponadto mogą one być wykonane z różnych materiałów, spotyka się wanny akrylowe, emaliowane żeliwne lub stalowe, a nawet wykonane ze sztucznego marmuru. Koniecznym uzupełnieniem będzie bateria do wanny, np. bateria wannowa z prysznicem lub bateria do wanny wolnostojącej. W małych łazienkach nowoczesnych często stosuje się funkcjonalne wanny narożne, które pozwalają na optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni.

Nowoczesna łazienka to nie tylko nowoczesny styl aranżacyjny, ale również nowoczesne rozwiązania w niej. Nowoczesne rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w przypadku kabin prysznicowych. Można np. wybrać kabiny z brodzikiem lub bez niego – zwłaszcza to drugie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością w nowoczesnych aranżacjach łazienek. Najczęściej drzwi od kabiny prysznicowej są przesuwne – szklane lub wykonane z tworzyw sztucznych. Jeśli chodzi natomiast o kształt podstawy kabiny do prysznica, to najczęściej jest to kwadrat lub prostokąt – często wykorzystuje się wgłębiania w ścianach. Można też spotkać się z nowoczesnymi kabinami prysznicowymi na planie półkola. Nowoczesnym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest też bateria termostatyczna prysznicowa.

Koniecznym elementem wyposażenia każdej łazienki jest umywalka, a do niej oczywiście kran łazienkowy. Nowoczesne umywalki dostępne są w różnych kolorach i ciekawych kształtach. Choć można spotkać się z oddzielnymi od łazienek ubikacjami, to w zdecydowanej większości przypadków, WC wchodzi w skład wyposażenia łazienek. Dostępne są różne kształty muszli klozetowych, sposób ich umiejscowienia i montażu, a także spłuczki – w stylu nowoczesnym najlepiej sprawdza się tu minimalizm.

Jak urządzić łazienkę

fot. pexels.com



Ściany i podłogi w nowoczesnej łazience

Ceramika łazience w stylu nowoczesnym powinna być utrzymana a prostej i harmonijnej formie. Płytki mogą być zarówno błyszczące, jak i matowe, w każdym przypadku powinny być jednak gładkie. Warto postawić na jednolitą kolorystykę. Innym ciekawym rozwiązaniem mogą być płytki imitujące piaskowiec lub surowy beton. Warto postawić na jak największe płytki łazienkowe. Alternatywą dla płytek ceramicznych na podłogę i ściany może być zastosowanie na tych płaszczyznach naturalnego kamienia. Jeśli fragmenty ścian mają być pomalowane, dobrym rozwiązaniem będzie farba emulsyjna, która zabezpiecza ściany przed szkodliwym działaniem wilgoci i wody. Na ściany i podłogi w łazience sprawdzą się też beton architektoniczny lub fototapeta przykryta specjalnym szkłem, której tematem mogę być np. tańczące drzewa na wyspie Sumba.

Meble, akcesoria i oświetlenie łazienki w stylu nowoczesnym

Ze względu na minimalizm, meble w łazienkach nowoczesnych warto ograniczyć do szafek podumywalkowych czy komody z szufladami. Powinny mieć ona gładkie fronty i prostą, jednolitą kolorystykę. Koniecznie będą oczywiście wieszaki na ręczniki – w ciekawych, nowoczesnych kształtach. Przydatne okażą się też akcesoria do przechowywanie odzieży do prania, np. w postaci kosza na pranie. Jeśli chodzi o oświetlenie nowoczesnej łazienki, to najlepiej sprawdzą się takie rozwiązania jak: listwy LEDowe, lampy punktowe sufitowe i plafony – to wszystko w futurystycznych geometrycznych kształtach. Takie kształty powinno mieć też lustro. Można też zastosować listwy

Jak urządzić łazienkę

fot. pexels.com



Jakie kolory w nowoczesnej łazience?

W nowoczesnej aranżacji wnętrz dominują kolory: biały, różne odcienie szarości, grafit, czerń oraz kolor srebrny, który w przypadku łazienki znakomicie komponuje się z armaturą, jak np. baterie łazienkowe. Taką minimalistyczną kolorystykę znakomicie uzupełnić mogą też beże i brązy. Ciekawym urozmaiceniem kolorystycznym są elementy drewniane w naturalnych kolorach drewna drewna. Dobrze ze stonowaną kolorystyką nowoczesnych aranżacji współgrać będzie też cegła i  naturalny kamień. Charakteru łazience w stylu nowoczesnym nadadzą dodatki w mocnych, intensywnych, wręcz jaskrawych kolorach, jak czerwień, pomarańcz, żółć czy zieleń. Takie dodatki sprawdzają się zwłaszcza, jeśli kolorem dominującym w łazience ma być czerń – doświetlają i ożywiają ciemne pomieszczenia.

Skomentuj