Słowenia – miejsca, które odwiedzają podróżnicy - Zalajkowane.pl
Nowe!

Słowenia – miejsca, które odwiedzają podróżnicy

Z czym kojarzy się Słowenia? Najwięcej osób zapewne odpowie, że jest to kraj należący niegdyś do Jugosławii. Część może też powiedzieć, że jak Słowenia to na pewno Planica, gdzie Adam Małysz cztery razy odbierał Kryształową Kulę za zwycięstwo w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Ale tak naprawdę Słowenia ma do zaoferowania wiele pięknych miejsc, które zadowolą każdą osobę i sprawią, że do tego kraju będzie chciało się wracać po więcej.

Ljubljana – ukochana stolica Europy

Najbardziej zielona stolica w Europie przyciąga głównie zabytkami, architekturą i widokiem zamku górującego nad miastem. Wizytówką stolicy Słowenii są mosty. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza Zmajski Most, którego strzegą smoki – symbol miasta. Bardzo popularny jest też Trojmostovnie, czyli Trójmost, który zlokalizowany jest w najbardziej centralnym punkcie starego miasta. Z tego też powodu jest najczęstszym punktem zbiórki wycieczek. Zaraz obok Trójmostu stoi pomnik Preserena – najwybitniejszego poety słoweńskiego. A tylko kilkadziesiąt metrów dalej okazała Cerkiew, która jest częstym widokiem na pocztówkach.

Cerkiew w Ljubljanie

Cerkiew w Ljubljanie (fot. archiwum prywatne)

Zmajski Most Ljubljana

Zmajski Most Ljubljana (fotografia z lewej strony: wikipedia,org / Public Domain / Johann Jaritz. Fotografia z prawej strony: archiwum prywatne)




Po drugiej stronie Trójmostu też interesujących miejsc nie brakuje. Ta strona miasta uznawana jest za starówkę Lublany. Można znaleźć tu rynek pod arkadami oraz lokalny market z owocami i warzywami od rolników. Oczywiście można też odnaleźć drogę na zamek. Górujący nad miastem zamek Grad oferuje turystom wstęp wolny, dlatego to obowiązkowy punkt zwiedzania. A ze wzgórza przy dobrej pogodzie można zobaczyć też słoweńskie Alpy górujące nad innym dużym miastem Kranjem.

Co ciekawe, aby zrobić idealne zdjęcie z widokiem na zamek warto udać się na Kongresni Trg, który jest też oficjalnym parkiem miejskim. Z tego miejsca widać idealnie wzgórze zamkowe. A niedaleko jest jedyny wieżowiec w całej Słowenii – Nebotycznik (Nebotičnik). Warto wjechać na ostatnie piętro, ponieważ mieści się na nim restauracja z tarasem widokowym.

Neboticnik

Neboticnik (fot. visitljubljana.com)

zamek Grad Ljubljana

Górujący nad miastem zamek Grad (fot. Shermozle / wikipedia.org)




Miejscami, których nie można ominąć będąc w Ljubljanie są też Parki Tivoli, idealny do spacerów oraz ulica Metelkova. Ulicę tę porównuje się nawet do londyńskiej dzielnicy Soho. Metelkova to idealny obraz artystycznego ducha Ljubljany. Instalacje artystyczne, murale, graffiti czy bary otwierane tylko po zmroku z elektryzującym wnętrzem to kwintesencja tego miejsca. A obok funkcjonuje słynny hostel Celica przerobiony na miejscówki do spania z aresztu.

Pod koniec roku 2018 ogromnym powodzeniem cieszą się jeszcze dwa miejsca – Sustarski Most i fontanna Herkulesa. Imitują one hiszpańską Grenadę w najnowszej koreańskiej dramie pod tytułem „Memories of Alhambra”, która w krótkim czasie stała się hitem na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że te dwa miejsca pokazane już w pierwszym odcinku stały się „must see” w Ljubljanie.

Sustarski Most

Sustarski Most (fot. Husond / wikipedia.org / domena publiczna)



Podniebne loty na 250 metrów, czyli Planica kolebka sportów zimowych

Każda osoba, która choć trochę interesuje się sportami zimowymi zna miejsce nazywane Planicą. Tak naprawdę chodzi tu o miasto Kranjska Gora przy którym położony jest kompleks Nordic Ski Planica, w którym organizowany jest najsłynniejszy konkurs w lotach narciarskich.

Sama Kranjska Góra oprócz Planicy znana jest też z jeziora Jasna, do którego spływają okoliczne rzeki. Przy jeziorze ustawiony jest pomnik koziorożca górskiego, na który można się wspiąć, aby mieć niebanalne zdjęcie z jeziorem i górami w tle.

Kranj - widok na Alpy

Kranj – widok na Alpy (fot. archiwum prywatne)



Bled i inne górskie jeziora Słowenii

Jeszcze słynniejszym jeziorem niż Jasna jest jezioro Bled położone w miejscowości o tej samej nazwie. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez zakochane pary, a marzeniem wielu Słoweńców jest wziąć ślub w kościółku na wodzie. Nad jeziorem góruje zamek, z którego rozciąga się niesamowity widok. Jednak najważniejszym miejscem jest wyspa na jeziorze, na którą można dopłynąć łódką lub wynajętym kajakiem. Kultowym miejscem jest też ławka na pobliskim wzgórzu, z której rozciąga się widok nie tylko na jezioro, ale i na zamek czy ukryte za jeziorem miasteczko.

Jezioro Bled, Słowenia

Jezioro Bled, Słowenia (fot. Pexels.com)




Także jezioro Bohinj jest często odwiedzane, ponieważ leży bardzo blisko jeziora Bled. Jest to typowe górskie jezioro z lodowatą, ale krystalicznie czystą wodą, po którym także można odbyć rejs. Bardzo blisko tego jeziora można znaleźć też wodospad Savica, który ukryty jest w górach. Idąc ścieżką prowadzącą do wodospadu można zobaczyć fragment jeziora Bohinj.
jezioro Bohinj

jezioro Bohinj (fot. archiwum prywatne)



Jaskinie i zamek w skale

Najbardziej znane kompleksy jaskiń w Słowenii to Postojna Jama, zamek Predjamski oraz jaskinie Szkocjańskie. Postojna oferuje aż 5,5 km korytarzy do zwiedzania, przez które częściowo jedzie się kolejką. Jednak samo zwiedzanie trwa aż półtorej godziny podczas, której można wysłuchać, jak przewodnik opowiada historię skał i samej jaskini. Największą atrakcją tego miejsca jest możliwość zobaczenia prawdziwego i żywego smoka, czyli odmieńca jaskiniowego. W jaskini można robić zdjęcia w przeciwieństwie do jaskiń Szkocjańskich, gdzie jest to zakazane.

Jaskinie Szkocjańskie są tańsze w zwiedzaniu, ale ciąg korytarzy pokonuje się tylko pieszo. Jednakże i te jaskinie mają swoją charakterystyczną wizytówkę – kamienny most nad podziemną rzeką. Po wyjściu z jaskiń można przespacerować się przez pobliski las aż do wyjścia lub wjechać na górę windą.

Niedaleko Postojnej można znaleźć też zamek w skale, czyli Predjamski Grad. Zamek wybudowano tuż przed wejściem do jaskiń. Jego położenie jest bardzo unikatowe, a do tego warto wiedzieć, że pełnił swego czasu funkcję twierdzy.

zamek w skale Predjamski Grad

zamek w skale, czyli Predjamski Grad (fot. archiwum prywatne)



Słoweńskie perły Adriatyku

Słowenia ma jedynie 44,4 km linii brzegowej nad Adriatykiem. Do największych miast położonych nad morzem można zaliczyć Koper z międzynarodowym portem, Portoroż – miasto uzdrowiskowe znane z ośrodków SPA oraz Izola czy Piran, którego architektura pokazuje jak duży wpływ na tę część Słowenii miały Włochy. Na nadmorskich uliczkach można znaleźć nazwy ulic po słoweńsku i po włosku, a do tego wąskie uliczki mogą oszukiwać umysł i udawać, że jesteśmy we Włoszech.

Każde z tych miasteczek ma swoje charakterystyczne punkty. Portoroż najbardziej znane jest jako kurort dla bogaczy, a więc można tu poczuć się jak w ogromnym SPA. Z kolei Piran na centralnym placu ma dwie warte uwagi atrakcje – wenecką kamienicę i port. Izola to po prostu spokojne rybackie miasteczko. A Koper to miasto pełne życia z bulwarem, który otaczają palmy niczym słynne bulwary w Los Angeles.

Koper - Słowenia

Koper (fot. archiwum prywatne)




Najpiękniejszym miejscem na wybrzeżu Słowenii jest jednak Zatoka Księżycowa. Położona jest ona w Strunjanie i żeby do niej trafić trzeba kierować się do innej atrakcji jaką jest Strunjański Krzyż. Niestety o drogę trzeba zapytać lokalnych mieszkańców, bowiem trudno tam trafić. Droga wiedzie między winnicami, które też warto zobaczyć, ale bez dokładnych wskazówek można się bardzo łatwo zgubić.
Zatoka Księżycowa w Słowenii

Zatoka Księżycowa (fot. archiwum prywatne)

Wodospad Savica Słowenia

Wodospad Savica jest trzecią najczęściej odwiedzaną przez turystów atrakcją Słowenii (fot. www.bohinj.si/en/attractions/savica-waterfall/)




Odwiedzając Słowenię można nawet w jeden dzień przenieść z się z alpejskiej miejscowości do nadmorskiego kurortu. Właśnie dlatego ten kraj z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie. A do tego, mimo że należy do strefy euro nadal ma przystępne ceny i co ważniejsze nie potrzeba nam paszportu, aby do niego pojechać.


Autorką wpisu jest Natasza Miszczuk prowadząca bloga podróżniczego www.jakdojadedo.info <-- zachęcamy do odwiedzin na blogu Nataszy.

Skomentuj