Rosję opanowuje „Żdunomania”. Co to takiego i skąd się wzięło? Wiosną 2016 roku, holenderska artystka Margriet van Brifort stworzyła rzeźbę zwaną Homunculus Loxodontus, której rosyjscy internauci nadali bardziej swojską nazwę – Żdun (w języku rosyjskim „źdat” znaczy „czekać”). Według Margriet, prototyp stworzenia miał raczej przypominać o piekielnej mieszance melancholii słonia ze złowieszczą chmurą wiszącą nad cierpliwie czekającymi pacjentami w ogonach kolejek do lekarza. To się jednak autorce zupełnie nie udało.
Epidemia „żdunomanii” obejmuje coraz większe terytoria. Pomniki Żdunowi chcą stawiać mieszkańcy Moskwy, Rostowa i innych miast. Jednak urzędnicy Komisji ds. Sztuki Monumentalnej zastrzegają, że inicjatywa musi mieć zabezpiecznie finansowe oraz poparcie obywateli. „Bohater Internetu może stanąć w określonym obszarze miasta, dpowiadającym jego duchowym cechom” – powiedział Igor Voskresensky z w/w komisji.
Dzisiaj fenomenem Żduna zajmują się już wszyscy. Dmitrij Travin – profesor na Uniwersytecie Europejskim w Petersburgu, dziennikarz i politolog napisał do „Wiedomosti” szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego Żdun stał się głównym symbolem Rosji – „Rosyjski Żdun jest smutny, leniwy i słaby. Ale słodki. Jest porośnięty tłuszczem, ma przerośnięty nos i fałdy tłuszczu na brzuchu. Symbolizuje kraj, który trwa w stagnacji i nie ma warunków do jakiejkolwiek aktywności, ani politycznej, ani cywilnej, ani żadnej. Ale Żdun jest odbierany optymistycznie. On nie rozpacza. Przcapnął i… czeka”- mówi analityk.
Tymczasem szaleństwo trwa. Rosjanie zakochali się w Żdunie. Jego podobizny-maskotki pojawiły się już ta targach w Moskwie, gdyż zrozumiano, że stał się narodową maskotką Rosji.
Rosjanie widzą Żduna w najbardziej dziwnych okolicznościach.
źródło: moslenta.ru
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.