10 opuszczonych miast i miasteczek
Nowe!

10 opuszczonych miast

Na całym świecie znajdziemy setki opuszcznych fabryk, szpitali czy baz wojskowych. My znaleźliśmy informację o opustoszałych miastach i miasteczkach i chętnie się z wami podzielimy 🙂 Dziś odcinek pierwszy, w którym prezentujemy 10 opuszczonych miast. Jeśli temat wam się podoba zostawcie „lajki” lub komentarze a pojawią się kolejne. 

1. Kowloon, Chiny
Miasto Kowloon znajdowało się na obrzeżach Hongkongu za czasów panowania Brytyjskiego. Podczas drugiej wojny światowej miasto zostało zajęte przez Japończyków. Po kapitulacji Japonii ani Chiny ani Wielka Brytania nie chciały wziąć na siebie odpowiedzialności za Kowloon i w ten sposób zostało ono porzucone na pastwę losu. Nie wprowadzono tam sądownictwa, a policji z Hongkongu zabroniono wchodzić do środka, przez co mała enklawa stała się rajem dla różnego rodzaju przestępców, narkomanów, hazardzistów, czy prostytutek. Życie wewnątrz rządziło się własnymi prawami, zaczęły wytwarzać się tam nieformalne struktury i zasady. Miasto „rozwijało” się przez wiele lat, aż w 1993 roku władze Chin i Wielkiej Brytanii podjęły wspólnie decyzję o jego rozebraniu.

Kowloon opuszczone miasto

 

2. Oradour-sur- Glane, Francja
Podczas drugiej wojny światowej niemieckie wojsko w odwecie za zabicie przez francuski ruch oporu oficera SS zamordowało 642 mieszkańców. Masakrę przeżyło tylko kilka osób – 47-letnia Marguerite Rouffanche, która wyskoczyła przez małe okienko w kościele, pięciu mężczyzn oraz dziecko. Na pamiątkę tego dramatycznego wydarzenia ruiny Oradour-sur-Glane pozostawiono w oryginalnym stanie. Znajduje się tam także muzeum.

Oradour opuszczone miasto

 

3. Kolmanskop, Namibia
Ta niewielka miejscowość położona jest zaledwie kilka kilometrów w głąb lądu od portu Laderitz w Namibii. Do 1956 roku miasto słynne było z wydobywania diamentów. Gdy popyt na diamenty spadł i odkryto bogatsze źródła diamentów, miasteczko zostało opuszczone. Obecnie zamieszkują je jedynie ptaki, hieny i inne zwierzęta.

Kolmanskop opuszczone miasto

 

 

4. Humberstone, Chile
Od początku 1920 roku aż do lat 40 Humberstone było bardzo szybko rozwijającym się i bogatym miastem, dzięki wydobyciu i przetwarzaniu rud saletry. Po wynalezieniu syntetycznej saletry miasto zaczęło podupadać, aż w 1961 roku zostało całkowicie puste. Warto dodać, że Humberstone, któro w szczytowym momencie zamieszkane było przez około 5 000 osób zostało w 2005 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury przez Unesco.

Humberstone opuszczone miasto

 

5. Wittenoon, Australia
W czasach swojej świetności miasto zamieszkiwane było przez prawie 20 000 mieszkańców. Gdy okazało się, że azbest jest niebezpieczny i ponad 1000 mieszkańców zmarło z powodu chorób wywoływanych przez azbest, pozostali  mieszkańcy wyprowadzili się. Dziś zamieszkiwane jest przez 8 osób.

Wittenoon opuszczone miasto

 

6. Gary, USA
Jedynie 30 minut drogi na południe od Chicago leży miasteczko Gary. Od 1906 roku siedzibę miała tu jedna z największych firm przemysłu stalowego US Steel. Kiedy w latach 60 rozpoczęła się recesja na rynku stali miasto podupadło. Pomimo, iż zamieszkiwane jest obecnie przez ponad 100 000 ludzi, niektóre jego dzielnice wyglądają jak ruina.

Gary opuszczone miasto

 

7. Ruby, USA
Jest to jedno z najlepiej zachowanych miast-widm, ale dostać się do niego można jedynie poprzez zgłoszenie się do pomocy przy pracach konserwatorskich. Miasteczko  zostało założone jako obóz dla górników, którzy na początku XX wieku wydobywali miedź, ołów i cynk. W szczytowym okresie (połowa lat 30) zamieszkiwane było przez ponad 1500 osób. Miasto podupadło w 1950 roku, gdy kopalnie zostały zamknięte.

Ruby opuszczone miasto

 

8. Agdam, Azerbejdżan
Całkowicie opuszczone miasto, które zamieszkiwane było w latach swojej świetności przez 150 000 mieszkańców. W wyniku konfliktu o Górski Karabach pomiędzy ormiańską ludnością a Azerbejdżanem zostało zniszczone przez ostrzał artyleryjski, później zaś wielokrotnie szabrowane, głównie w celu pozyskania cegieł. Mieszkańcy miasta uciekli w inne regiony Azerbejdżanu, do Iranu oraz do Armenii.

Agdam opuszczone miasto

 

9. Kadykczan, Rosja
Kadykczan był jednym z wielu małych miast w Rosji, które podupadły po upadku Związku Radzieckiego. W swoim najlepszym okresie, gdy czynna była kopalnia węgla kamiennego zamieszkiwane było przez prawie 12 000 ludzi. W 1996 roku w kopalni nastąpiła eksplozja, po której została ona zamknięta. Spora część mieszkańców w pośpiechu opuszczała domy zostawiając w nich swoje rzeczy. Można tam teraz znaleźć starzejące się zabawki, książki, ubrania i inne obiekty. W 2001 roku zamieszkane były zaledwie 2 ulice działał szpital i przychodnia.

Kadykczan opuszczone miasto

 

10. Kayakoy, Turcja
Zamieszkiwane  przez prawie 25 000 mieszkańców w szczytowym okresie Kayakoy zostało niemal całkowicie opuszczone w 1923 roku w wyniku wypędzenia z Turcji ludności pochodzenia Greckiego.  Jest to największe i najlepiej zachowane miasto-widmo w Azji Mniejszej.

Kayakoy opuszczone miasto
zdjęcia: weburbanist.com

One Comment

    • Dżastka

    Czytając ten artykuł przypomniałam sobie o pewnym mieście widmo znajdujące się na Cyprze. A właściwie dzielnicy Varosha w mieście Famagusta. http://www.youtube.com/watch?v=xcfBJ7DimB8

Skomentuj