Najlepsze filmy wojenne (i jeden serial) - musisz je poznać! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Najlepsze filmy wojenne (i jeden serial) – musisz je poznać!

Najlepsze scenariusze do filmów wojennych często pisze historia. Wiele z nich opowiada o prawdziwych konfliktach zbrojnych i bohaterach, którzy naprawdę brali w nich udział. Możliwość towarzyszenia im w ekstremalnych sytuacjach jest dla widzów niezwykle kusząca i sprawia, że zainteresowanie filmowców tematyką militarną nie słabnie od dziesięcioleci. W CANAL+ online można obejrzeć nowe filmy wojenne jak “Miasto 44” oraz absolutne klasyki pokroju “Full Metal Jacket”.

najlepsze filmy wojenne zestawienie

fot. materiał partnera



Miasto 44

Bohaterami “Miasta 44” są młodzi ludzie, którzy zamiast doświadczać w pełni życia i przywilejów, związanych z ich wiekiem, muszą obcować na co dzień ze śmiercią, wchodząc w obcą dla siebie rolę żołnierzy. Pod ostrzałem niemieckich pocisków, w bombardowanym mieście, nie jest możliwe, by całkowicie zapomnieć o młodzieńczej spontaniczności, szaleństwie czy pragnieniu miłości ponad życie. Szczególnie, że Stefan (Józef Pawłowski), Kama (Anna Próchniak) czy Alicja “Biedronka” (Zofia Wichłacz) zdają sobie sprawę, że to życie może skończyć się bardzo szybko.

Reżyser Jan Komasa przekłada ich ekstremalne doświadczenia na język filmu w sposób nietypowy dla produkcji o tematyce wojennej. Są tu sceny rodem z kina grozy albo filmu sensacyjnego, zaskakująca jest też warstwa muzyczna. “Miasto 44” to bez wątpienia film wojenny wart obejrzenia.

Poufne lekcje perskiego

Film w reżyserii Vadima Perelmana przedstawia historię Gillesa, belgijskiego Żyda, który trafia do obozu koncentracyjnego. Tam, chcąc za wszelką cenę przeżyć, podaje się za Irańczyka i zgadza się uczyć jednego z esesmanów języka perskiego. Jest tylko jedno ale: Gilles w języku farsi nie zna ani jednego słowa. Przez kolejne miesiące czeka go więc ciężka lingwistyczna praca. Ale jego mistyfikacja to zamek z piasku stojący na plaży, gdy dookoła szaleje sztorm. Poufnym lekcjom perskiego uważnie przyglądają się nie tylko inni oficerowie, ale też współwięźniowie.

Oddział dla zuchwałych

Twórcą serialu, który jest ekranizacją książki Bena Macintyre’a, jest Steven Knight. Scenarzysta zaistniał w świadomości widzów głównie za sprawą serialu “Peaky Blinders”. Wśród pozostałych twórców jest m.in. Tom Shankland (reżyser kilku odcinków “House of Cards”) czy Stephen Smallwood (producent miniserialu “Patrick Melrose” z Benedictem Cumberbatchem w tytułowej roli). Dzięki takiej ekipie “Oddział dla zuchwałych”, czyli historia powstania SAS jest wciągająca i ekscytująca nawet dla absolutnych laików filmów wojennych.

Historia utworzenia elitarnej jednostki brytyjskiej armii rozpoczyna się w 1941 r. w północnej Afryce. Tam poznajemy porucznika Davida Stirlinga oraz komandosów Paddy’ego Mayne’a i Jocka Lewesa. Trójkę ludzi szalonych i nieprzewidywalnych, a jednocześnie sfrustrowanych. Jak to się stało, że właśnie oni stoją za powstaniem SAS? Przekonajcie się, oglądając serial już dostępny w serwisie CANAL+.

Full Metal Jacket

Klasyk w tym zestawieniu. Przedostatni film Stanleya Kubricka mający premierę w 1987 r. Obraz, który przedstawia wojnę z nietypowej perspektywy – rekrutów, których poznajemy podczas szkolenia przed wysłaniem ich na front w Wietnamie. Podczas niemal dwugodzinnego seansu reżyser zabiera widzów na wycieczkę w głąb psychiki bohaterów. Dzieje się w niej dużo i szybko: najpierw na skutek morderczych treningów i sadystycznego traktowania przez sierżanta Hartmana (R. Lee Ermey), a później walk w epicentrum wojny. “Full Metal Jacket” to kawał ambitnego kina. Z pierwszego planu schodzą tutaj strzelaniny, wybuchy czy pościgi, a ich miejsce zajmują rozważania o odczłowieczeniu w obliczu wojny i pierwszych ofiarach konfliktów zbrojnych, którymi są sami żołnierze.

Dunkierka

Film Christophera Nolana przedstawia jeden epizod z II wojny światowej: operację Dynamo, czyli ewakuację alianckich żołnierzy z francuskiej Dunkierki otoczonej przez niemieckie wojska. Wydarzenia miały miejsce na przełomie maja i czerwca 1940 r. Nolan obrazuje je z trzech perspektyw: powietrza, wody i lądu. Robi to tak sprawnie, że widzom udziela się napięcie towarzyszące żołnierzom. Potworność wojny zionie z każdego kadru “Dunkierki”, chociaż jak na film wojenny wyjątkowo mało w nim widoku martwych czy rozczłonkowanych ciał, nie ma też spektakularnych efektów specjalnych. W obsadzie są za to Kenneth Branagh, Mark Rylance, Tom Hardy czy Cillian Murphy, którzy prowadzeni przez Nolana stworzyli niezapomniane role.

Skomentuj