Podczas gdy motocykl stygnie w ciepłym garażu, a na zewnątrz króluje deszcz, śnieg i niska temperatura, możesz przystąpić do przeglądu swojej odzieży motocyklowej. Zima to kapitalny czas, aby sprawdzić, w jakim stanie jest kurtka motocyklowa mająca już kilka lat albo intensywnie użytkowane buty. W tekście podpowiemy, jak najlepiej skontrolować stan odzieży motocyklowej, jakie są oznaki jej zużycia oraz wskażemy, w jaki sposób dbać o ubrania, aby posłużyły jak najdłużej.
Pamiętaj, że nawet najlepsza odzież motocyklowa zużywa się po latach. Produkty renomowanych firm, takie jak buty Shima czy kurtki Seca, dają gwarancję długiej żywotności. Jednak również one będą wymagać wymiany po wielu sezonach eksploatacji. Skóra czy materiał tekstylny ulega degradacji pod wpływem warunków atmosferycznych oraz rozciąga się podczas użytkowania.
Kiedy wystarczy zakonserwować lub wyczyścić odzież motocyklową?
Zacznijmy od tego, dlaczego nie wolno używać wyeksploatowanej odzieży motocyklowej. Powód jest prosty – takie ubrania nie będą spełniać swoich funkcji ochronnych. W razie ewentualnej wywrotki wbudowane protektory przemieszczą się, odsłaniając wrażliwe części ciała, a skóra czy materiał tekstylny może się rozedrzeć. Poza tym elementy odzieży, które uległy już zużyciu, będą ograniczać prawidłową termoregulację, staną się nieprzyjemne w dotyku, a niekiedy w ogóle nie będzie można ich na siebie założyć (ze względu na rozmiar).
Zdarza się jednak, że pozornie wyeksploatowana odzież nie wymaga jeszcze wymiany. Możesz ograniczyć wydatki na zakupy, kompleksowo ją czyszcząc i konserwując. Kiedy ubranie wymaga wyłącznie takich zabiegów, aby zostało doprowadzone do użyteczności? Jeżeli zauważysz na materiale plamy, przebarwienia czy charakterystyczne dla skóry mikropęknięcia – możesz nałożyć pastę czyszczącą na odzież lub po prostu ręcznie ją wyprać.
Pamiętaj, aby wszystkie ubrania (włącznie z butami czy rękawicami) kompleksowo wyczyścić po zakończeniu sezonu, a następnie zabezpieczyć przy użyciu specjalnych kosmetyków. To przełoży się na żywotność użytkowanych przez Ciebie elementów stroju.
Kiedy konieczna będzie wymiana odzieży motocyklowej?
Wszelkiego rodzaju przetarcia, rozdarcia, uszkodzone zamki błyskawiczne, oderwane rzepy mocujące czy inne uszkodzenia mechaniczne wymagają już zakupu nowych ubrań. Wymiana jest konieczna również w przypadku zniszczonych protektorów, które mogą ułamać się pod wpływem intensywnej i długotrwałej eksploatacji. Pamiętaj, że jakiekolwiek luzy na protektorach też wykluczają używanie spodni czy kurtki motocyklowej.
Podobnie jest w przypadku, gdy odzież nie pasuje na Ciebie pod względem rozmiaru. Zimowa przerwa między sezonami to dość długi czas, podczas którego sylwetka może się zmienić. Idealne dotychczas rękawice, kurtka czy spodnie mogą być za luźne lub bardzo ciasne. Takich ubrań pod żadnym pozorem nie wolno nosić, gdyż nie tylko wpływa to na mniejszy komfort jazdy, ale też znacznie obniża ochronę motocyklisty.
Niekiedy możesz rozpoznać, że Twoja odzież motocyklowa nie będzie nadawać się do użytku w kolejnym sezonie już wcześniej. Jeżeli kurtka czy spodnie zaczynają Cię uciskać, a protektory stają się coraz mniej stabilne podczas poruszania się na motocyklu, to najlepiej już zacznij się orientować w ofercie ubrań najlepszych producentów.
Jakie marki zapewnią dłuższą eksploatację?
Jeżeli decydujesz się na zakup nowego zestawu ubrań motocyklowych, wybierz marki, które zużywają się wolniej. Spodnie Held, kombinezony Rebelhorn czy kurtki Shima wykonane są z materiałów bardzo trwałych i odpornych na zniszczenia – niezależnie od czego, czy mówimy o skórze, czy produktach z tekstyliów. Najlepsze marki wykorzystują dodatkowo innowacyjną technologię łączenia poszczególnych fragmentów materiału i system ograniczający ich zużycie, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji.
Poza tym rękawice, kurtki, spodnie czy buty powyższych marek gwarantują Ci pełne bezpieczeństwo. Wyposażone są w trwałe protektory, które zaszyte są we wnętrzu materiału w stabilny sposób, uniemożliwiając niechciane przesunięcie w newralgicznym momencie. Ochrona motocyklisty idzie przy tym w parze z pełnym komfortem i odpowiednią regulacją termiczną.
Jak dbać o odzież motocyklową, aby zużywała się wolniej?
Wspominaliśmy już o czyszczeniu i konserwacji ubrań motocyklowych na koniec sezonu. Czynność tę warto powtarzać po każdej trasie, szczególnie jeżeli pogoda i warunki na drodze wpłynęły na stan kurtki czy spodni. Pozostałości po błocie, deszczu, kurzu czy piasku należy niezwłocznie usunąć z powierzchni ubrania i nałożyć kosmetyk konserwujący (zgodnie z wytycznymi producenta).
Pamiętaj, aby zawsze dostosowywać odzież do panujących warunków atmosferycznych. Przykładowo na chłodne i deszczowe dni konieczne są ubrania z podszewką lub warstwą wodoodporną. To nie tylko wpływa pozytywnie na Twój komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy, ale też przedłuża czas eksploatacji posiadanego stroju.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.