Jak zadbać o dobrą jakość twoich przyszłych fotografii? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jak zadbać o dobrą jakość twoich przyszłych fotografii?

Aby efektowne zdjęcia nie były tylko dziełem przypadku, warto poznać podstawowe zasady, dzięki którym fotografie mogą być doskonałe. Liczy się nie tylko dobry sprzęt fotograficzny, nabyta praktyka, ale także zdobywane w tym czasie umiejętności. Wszystko to przekłada się na ostateczny kształt uzyskiwanych zdjęć.

rozmowa o zdjęciach

fot. materiał partnera

Dobra jakość wykonywanych fotografii

Wykorzystując efekt rolling shutter, który uzyskuje się dzięki stopniowemu przesuwaniu migawki przed matrycą, można znacząco wzbogacić swoje zdjęcie. Imponujący jest również efekt bokeh, czyli nieostry i rozmyte tło. W takiej sytuacji należy fotografować obiekt, wykorzystując jasny obiektyw z dużym otworem przesłony. Dodatkowe efekty na fotografii są bardzo pożądane, gdyż wzbogacają zdjęcie, nadają mu nowej jakości oraz atrakcyjnego wyglądu. Stosując efekty fotograficzne, uzyskuje się zaskakujące oraz nietuzinkowe zdjęcia. Ponadto ciekawym zabiegiem może być również zmiana perspektywy. Popularna perspektywa żabia wykorzystywana jest w przypadku fotografowania dużych budowli, ale także w czasie wykonywania zdjęć przedmiotom od dołu. Przeciwieństwem jest natomiast perspektywa górna, czyli inaczej zwana perspektywą z lotu ptaka. Wówczas zdjęcia wykonywane są z góry.


Praktyczne wskazówki podczas robienia zdjęć

Na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery odnaleźć można praktyczne i ciekawe wskazówki dotyczące fotografowania. Aby jednak polepszyć jakość swoich zdjęć bez większych nakładów finansowych, można skorzystać z kilku prostych rozwiązań. Na początku warto zaktualizować oprogramowanie aparatu. Dzięki najnowszemu oprogramowaniu uzyskuje się szybkość autofocusa, możliwość zapisywania wielu zdjęć, możliwość ustawiania balansu bieli oraz redukcji szumów. Aktualizacja oprogramowania dotyczy nie tylko aparatów kompaktowych lecz także lustrzanek. Może ona usunąć zauważone błędy w działaniu urządzenia, a także wprowadzić usprawnienia w pracy aparatu. Istotnym parametrem decydującym o jakości zdjęcia jest także ich ostrość. Aby nadawać przedmiotom lub osobom ostrości, warto jednocześnie ukrywać to co, jest mniej ważne na zdjęciu, czyli nieostre. Natomiast duża część popularnych oraz tanich obiektywów najczęściej nie pozwala uzyskać ostrego obrazu podczas maksymalnego otwarcia przesłony. W takim wypadku można fotografować z lekko domkniętą przesłoną. Jednak zależy to od wykorzystywanego sprzętu oraz jego jakości. Aby uzyskać ostrzejsze zdjęcia, należy zwrócić także uwagę na kalibrację obiektywu z poziomu korpusu.


Proste rozwiązania – doskonały efekt

Bardzo często początkujący fotografowie zauważają, że jakość ich zdjęć jest stosunkowo słaba. Może to wynikać z braku ostrości, pojawiających się na fotografiach plam oraz rozmyć. Przyczyna tego stanu może być bardzo prosta. Często wynika to z brudnego obiektywu aparatu fotograficznego. Tłuste ślady po palcach, zeschnięte krople deszczu lub kurz znacząco obniżają jakość zdjęcia. Tym samym warto wyrobić sobie nawyk czyszczenia obiektywu przed rozpoczęciem pracy. Większość zabrudzeń usuwa się, wycierając obiektyw specjalną chusteczką przeznaczoną do mycia optyki. Niekiedy jednak należy korzystać również ze specjalistycznego płynu, który kupuje się w sklepach fotograficznych. Dzięki czemu usuwa się wszelkie zabrudzenia plamy i zachlapania z powierzchni obiektywu.

Skomentuj