Google blokuje przebiegłą reklamę Burger Kinga! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Google blokuje przebiegłą reklamę Burger Kinga!

Niecałe 3 godziny po tym, jak Burger King opublikował swoją nową filmową reklamę, Google zablokował ją z powodu pewnego sprytnego fortelu, którego użyli.

15-sekundowa reklama przedstawa pracownika sieci, który do kamery mówi, że nie da się w tak krótkim czasie opowiedzieć o wszystkich składnikach kultowego burgera, więc na koniec dodaje: „Ok, Google, co to jest burger Whopper?”

To krótkie pytanie powoduje, że każdy komputer z funkcją rozpoznawania głosu, automatycznie zaczyna czytać definicję Whopper z Wikipedii. Jak wiadomo, dostęp do Wikipedii jest darmowy i każdy może tam edytować hasła. Dziwnym trafem, przez prawie dekadę opis buegerów na Wiki zaczynał się mniej więcej zdaniem: „Hamburger Whopper jest produktem sprzedawanym w międzynarodowej sieci fast-food Burger King…” itd. itd. Ale w ubiegłym tygodniu nastapiła zmiana w opisie (zmian może dokonywać każdy!) i teraz mogliśmy przeczytać: „Whopper to burger składający się z mielonego, grillowanego mięsa w 100% wołowego, bez konserwantów i wypełniaczy, zwieńczony plastrami pomidorów, cebulą, sałatą, ogórkiem, ketchupem, majonezem…” itd. – co do złudzenia przypomina tekst reklamowy.

Zmiana w opisie została dokonana dosłownie kilka dni przed emisją wideo-reklamy.

Niestety krótko po debiucie reklamy, wielu użytkowników zabrało się za edycję hasła Whopper na Wikipedii, dodając mnóstwo opisów o tym, że burgery są rakotwórcze, znajdowano w mięsie paznokcie, szczątki szczurów i wiele innych niepochlebnych opisów. To z kolei spowodowało, że Wikipedia zablokowała dostęp do edycji, dzięki czemu zmiany mogły być wprowadzane wyłącznie przez autoryzowanych administratorów.

Burger King sprytnie wykorzystał trend, który wzrasta już od miesięcy – w reklamach pojawiają się wypowiadane hasła-kotwice, które przenoszą użytkownika, czy tego chce, czy nie chce, na strony z google, Amazon, czy Alexy, tam gdzie chce tego reklamodawca.

Póki co, Google zablokował reklamę Burger Kinga, a treść hasła na Wikipedii powróciła do pierwotnego stanu. Została też zablokowana możliwość edycji tego hasła.

Czy już sprawdziliście na Wiki co to jest Wopper Burger? 😉

źródło: tjournal.ru; theverge.com

Skomentuj