Gdzie i jak przechowywać przetwory w domu i mieszkaniu? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Gdzie i jak przechowywać przetwory w domu i mieszkaniu?

Jesień to czas, który każdemu w naszym kraju kojarzy się ze zmianami i przygotowaniem na zimę. Jednym z elementów przygotowań do zimniejszej części roku jest przygotowywanie smakowitych przetworów. W okresie jesiennym przygotowuje się zwłaszcza kiszonki, przetwory z pigwy, dyni, ale również z suszonych owoców.

przechowywanie przetworów

fot. pixabay.com



Podpowiadamy, jakie przetwory można przygotować jesienią. Wyjaśniamy także, w jaki sposób i gdzie można je przechowywać, aby zachowały świeżość i smak. Dzięki odpowiedniemu przyrządzeniu i przechowywaniu, będziesz mógł cieszyć się smakiem ulubionych owoców lub warzyw przez długi czas.

Jakie przetwory przygotowuje się jesienią?

Obok uporządkowania szafy z ubraniami na sezon jesienno-zimowy, przyrządzenie przetworów należy do najważniejszych elementów przygotowań do najzimniejszego okresu roku. W miesiącach jesiennych przygotować można następujące przetwory:

  • nalewki i syropy pigwowe;
  • kiszonki – z kapusty, buraków i marchewek;
  • dynia – zwyczajna, piżmowa, makaronowa, hokkaido lub japońska – przetwory na słono i na słodko do rozgrzewającej zupy czy na sernik, przygotowuje się ją w formie słodko-kwaśnych pikli, a także słodkich dżemów, musów lub przecierów;
  • przetwory z suszonych owoców – jabłek i gruszek, wędzonych śliwek, goździków i cynamonu, z których przygotować można np. tradycyjny, świąteczny kompot – suszki.

Jak długo i w jakiej temperaturze przetwory mogą być przechowywane w słoikach?

Odpowiedź na pytanie, jak długo można przechowywać przetwory, jest wypadkową wielu różnych czynników. W związku z tym nie da się jednoznacznie wskazać konkretnego terminu. Zależy to w dużej mierze od tego, gdzie oraz w jakich warunkach nasze wyroby są przetrzymywane. Można jednak przyjąć, że maksymalnie w przeciągu 12 miesięcy zawartości weków powinny zostać zjedzone. Najlepiej, aby skończyć je zanim rozpocznie się kolejny sezon na wykonywanie pyszności.

Pamiętaj, że słoiki z konfiturami powidłami, dżemy czy też z innymi przetworami  muszą być bardzo szczelnie zamknięte. Ponadto weki powinny być przechowywane w suchym, a jednocześnie chłodnym miejscu. Czy w związku z tym przetwory trzeba przechowywać w lodówce? Tak, jeżeli zostały one już otwarte. Należy jednak pamiętać, że wówczas powinny one zostać spożyte w ciągu miesiąca.

Trzymanie przetworów w spiżarni lub piwnicy

Najbardziej oczywistymi miejscami do przechowywania słoików z przetworami są spiżarnia oraz piwnica. Jeżeli piwnica znajduje się w domu, to zazwyczaj ma ona kilka pomieszczeń – warto więc  jedno z tych pomieszczeń przystosować do przechowywania zawekowanej żywności. W przypadku piwnicy w bloku, dysponuje się zazwyczaj tylko jednym małym pomieszczeniem piwnicznym – warto więc jedną ścianę zagospodarować na przetwory. W obydwu przypadkach warto postawić na regały – można je wykonać własnoręcznie z desek lub zamówić odpowiedni regał na wymiar. Piwnica to miejsce chłodne i ciemne – idealne do trzymania tam weków.

Podobne właściwości termiczne i oświetleniowe ma zazwyczaj spiżarnia. To jednak miejsce, które dosyć często znajduje się w domach lub można je tam wygospodarować, lecz w mieszkaniach w blokach czy w kamienicach znacznie trudniej o taką przestrzeń. Współcześnie domy coraz częściej budowane są bez podpiwniczenia. Co zatem zrobić, jeśli nie mamy takiego odosobnionego miejsca na przechowywanie przetworów? Oto kilka porad i sprytnych trików.

Przechowywanie przetworów w kuchni – porady

W kuchni można umieścić szafkę na przetwory lub wygospodarować miejsce w już znajdujących się tam szafkach. Na dżemy, konfitury lub powidła idealne będzie miejsce np. pod oknem, ale jednocześnie z dala od źródeł ciepła – grzejników, piekarnika lub kuchenki – jeśli zatem pod oknem znajduje się kaloryfer, nie będzie to dobre miejsce na weki. Przestrzeń, do której nie docierają promienie słoneczne, zagwarantuje, że domowe przetwory nie stracą koloru ani wartości odżywczych oraz witamin. Warto wybrać szafkę o budowie ażurowej, dzięki czemu zapewni się wekom dopływ powietrza. Dobrym sposobem na przechowywanie przetworów w kuchni jest też zastosowanie do tego celu wysokich koszy cargo. Sprawdzają się nawet w pomieszczeniach niewielkich i ciasnych, dając swobodny dostęp do wyrobów w nich umieszczonych.

przechowywanie przetworów

fot. pixabay.com



W jaki sposób przechowywać przetwory na balkonie?

Aby przechowywać przetwory na balkonie, należy je umieścić w skrzynkach, a do tego zabezpieczyć przed działaniem różnych czynników pogodowych: deszczu, ostrych promieni słonecznych, silnego wiatru itp. Można np. na ścianie balkonu zamocować półki i dzięki temu zaaranżować miniregał na przetwory. Kiedy jednak zimą pojawią się pierwsze przymrozki, trzeba będzie przenieść weki do cieplejszego miejsca.

Gdzie jeszcze można w domu lub mieszkaniu przechowywać przetwory?

Jak już przyjdą wspomniane przymrozki, trzeba będzie się rozejrzyj się po domu lub mieszkaniu w celu znalezienia innych miejsc na przetwory. Oprócz piwnicy, spiżarni czy szafek w kuchni mogą to być np.:

  • przestrzeń pod łóżkiem – to miejsce, które jest zaciemnione, stosunkowo chłodne, jeśli tylko dostępna jest przestrzeń pod łóżkiem, warto pomyśleć o umieszczeniu tak weków;
  • półki w szafie – zawsze można wydzielić jedną lub kilka półek w domowych szafach z ubraniami;
  • pawlacz – niewielka szafka umieszczona pod sufitem w przedpokoju, popularna zwłaszcza w blokach z czasów PRL-u to idealne miejsce na słoiki z przetworami;
  • garaż – nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić w nim małą spiżarnię, w zasadzie wystarczy do tego regał z kilkoma półkami;
  • schowek na narzędzia – to odosobnione miejsce, które zazwyczaj jest ciemne i chłodne, czyli o podobnych właściwościach jak spiżarka domowa;
  • zewnętrzna spiżarnia – to dosyć kosztowne rozwiązanie, jednak są dostępne w sprzedaży zewnętrze spiżarki, które można umieścić np. w przydomowych ogrodzie.

Skomentuj