Gate Tower w Osace - budynek przez który biegnie droga ekspresowa - Zalajkowane.pl
Nowe!

Gate Tower w Osace – budynek przez który biegnie droga ekspresowa

Dla Japończyków nie ma rzeczy niemożliwych, a jednym z przykładów jest na pewno wieżowiec w Osace, przez środek którego przebiega… droga ekspresowa. Historia tego miejsca sięga wczesnych początków epoki Meiji – okresu trwającego od września 1868 do lipca 1912 roku. W tych czasach teren, na którym dziś znajduje się Gate Tower zajmowało przedsiębiorstwo przetwórstwa drewna i węgla. Z biegiem czasu Japonia przestawiła swoją gospodarkę na inny rodzaj paliw, a stan obiektu uległ pogorszeniu.

W 1983 roku postanowiono przebudować ten obszar – właściciel działki chciał na niej zbudować wieżowiec, jednak nie otrzymał pozwolenia na budowę, gdyż na tym terenie według planów zagospodarowania przestrzennego zaplanowano drogę szybkiego ruchu. Po trwających 5 lat negocjacjach z firmą Hanshin Expressway odpowiedzialną za budowę ekspresówki udało się osiągnąć porozumienie. Deweloper wybudował 16-piętrowy budynek, a firma Hanshin Expressway „wynajmuje” od niego pietra numer 5,6 i 7 przez które biegnie droga ekspresowa.

Gate Tower w Osace

Gate Tower (fot: weburbanist.com)

Gate Tower - Osaka

Gate Tower (fot Flickr y4su0)

Gate Tower - Osaka

Gate Tower (fot Flickr vidaenmarte)
Dzięki supernowoczesnym materiałom użytych do budowy, pracownicy wieżowca z pięter poniżej i powyżej poziomu przez, który przebiega trasa nie słyszą huku przejeżdżających samochodów. W budynku zainstalowana jest również winda, która najnormalniej w świecie kursuje, nie zatrzymując się po prostu na piętrach wynajmowanych przez Hanshin Expressway. Gate Tower stało się niemałą atrakcją turystyczną i pierwszym w Japonii budynkiem przez który przebiega droga ekspresowa.


Gate Tower - Osaka - wieżowiec

Gate Tower (fot: japonismo.com)

Gate Tower - Osaka - wieżowiec

Gate Tower w Osace (fot: screen z youtube)Skomentuj