Dlaczego warto uprawiać jogę? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Dlaczego warto uprawiać jogę?

Joga jest niewątpliwie bardzo ciekawą dziedziną, która jest w stanie pozytywnie wpłynąć nie tylko na nasze ciało, ale również pozwoli nam lepiej poczuć się pod względem mentalnym. Aby móc ćwiczyć bezpiecznie, komfortowo i w zaciszu własnego domu będziemy potrzebowali odpowiedniej maty i odrobiny motywacji. Dlaczego warto spróbować?

1. Dlaczego warto uprawiać jogę?
2. Kto może, a kto nie powinien uprawiać jogi?
3. Mata do jogi – jak wybrać najlepszą?
4. Jakie jeszcze akcesoria przydadzą się do praktyki jogi?

Dlaczego warto uprawiać jogę?

Joga jest dość specyficzną aktywnością, która dla jednych może oznaczać zwykły sport, a dla innych będzie ściśle powiązana ze stylem życia, a nawet religią. Nie da się jednak zaprzeczyć, że tego typu forma wykonywania ćwiczeń, relaksacji ciała, czy nawet medytacji jest dla naszego organizmu korzystna. Wiele osób, które z różnych przyczyn nie mogą uprawiać bardziej „tradycyjnych” sportów, jak na przykład bieganie, jazda na rowerze czy gry zespołowe, ma szansę odnaleźć w jodze coś dla siebie i zamienić trening w miniaturowy rytuał w ciągu dnia. Dzięki różnym jej odmianom jesteśmy w stanie znaleźć zestaw figur, które możemy bezpiecznie wykonać i tym samym usprawnić nieco swoje ciało oraz zrelaksować umysł.


Kto może, a kto nie powinien uprawiać jogi?

Praktyka jogi to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na wykonywanie aktywności fizycznej. Z tego powodu można polecić go osobom, które nie są w stanie wykonywać bardziej wymagających ćwiczeń, na przykład ze względu na wiek czy przebyte kontuzje. Wskazaniami do wykonywania asan są różnego rodzaju bóle, szczególnie w obrębie kręgosłupa, wysoki poziom stresu w codziennym życiu, a także ogólna niewielka ilość ruchu w ciągu dnia. W zależności od potrzeb możemy wybrać ćwiczenia zarówno spokojne, jak i te z zakresu bardziej dynamicznej jogi. Nie powinniśmy jednak próbować jej praktykować, gdy cierpimy na bóle kręgosłupa o nieznanym pochodzeniu, osteoporozę, mamy zaburzenia równowagi lub jesteśmy w ciąży. W przypadku pań także obecność miesiączki jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń.

Mata do jogi – jak wybrać najlepszą?

Jednym z najbardziej podstawowych narzędzi, jakie przydają się do praktykowania tego typu aktywności jest mata do jogi. Profesjonalna mata powinna posiadać właściwości antypoślizgowe, aby zmniejszać ryzyko poślizgnięcia się czy przewrócenia przy bardziej wymagających pozach. Z tego powodu powierzchnia produktu często jest wykonana z naturalnego kauczuku lub pianki termoplastycznej, który gwarantuje nam dobrą przyczepność do podłoża. Ponadto mata powinna zapewniać nam także odpowiednią amortyzację i odizolowanie od podłoża. Musi być ona również odpowiednio sztywna, by nie zwijała się i nie rolowała pod nami podczas ćwiczeń.

Jeżeli praktykujemy jogę ze względu na wcześniej przebyte kontuzje lub preferujemy dynamiczne style jogi, wybierając matę powinniśmy wziąć to pod uwagę. Pamiętajmy, że jest to przedmiot mający ułatwić nam ćwiczenia, w związku z czym powinien być jak najlepszej jakości i jak najdokładniej dopasowany do naszych potrzeb.

Jakie jeszcze akcesoria przydadzą się do praktyki jogi?

Mata do jogi to podstawowy element wyposażenia, gdy chcemy rozpocząć przygodę z asanami. Poza nią możemy wyposażyć się także w inne akcesoria, które ułatwią nam trening i zapewnią maksimum bezpieczeństwa. Zaliczymy do nich przede wszystkim paski do jogi, klocki i koła, dzięki którym będziemy w stanie lepiej kontrolować, jak głęboko wchodzimy w daną pozę i które również pomogą nam czynić szybsze postępy.

Skomentuj