15 ciekawostek o Amsterdamie - Zalajkowane.pl
Nowe!

15 ciekawostek o Amsterdamie

Amsterdam – miasto portowe, wielokulturowy tygiel, który słynie ze swej wolnej obyczajowości, ogromnej tolerancji, a także z piwa, śledzi i niezwykłych muzeów. Co odróżnia Amsterdam od innych miast w Europie – przedstawiamy 15 ciekawostek o tym unikalnym na swój sposób mieście

Amsterdam – Wenecja Północy

Amsterdam jest miastem kanałów, wysepek i mostów. Posiada ponad 100 kilometrów kanałów, około 90 wysp i 1281 mostów. Trzy główne kanały zostały wykopane w XVII wieku w czasach tzw. „holenderskiego złotego wieku”. Wzdłuż kanałów znajdują się zabytkowe kamienice. Dodatkowo do sławy Amsterdamu jako „Wenecji Północy” przyczynił się fakt wpisania całego XVII-wiecznego obszaru na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Amsterdam - Wenecja północy

fot. pexels.com



Amsterdam – stolica Holandii

Amsterdam jest oficjalną – konstytucyjną stolicą Niderlandów. Dla większości z nas to fakt, który nie ulega żadnej wątpliwości. Jednak siedziba holenderskiego dworu królewskiego, rządu oraz zdecydowana większość instytucji państwowych czy zagranicznych ulokowane są w Hadze – mieście niemniej pięknym i zabytkowym jak sam Amsterdam.

Amsterdam – port handlowy

Uprawa ziemi i jakakolwiek hodowla były tu niemożliwe ze względu na liczne powodzie. Pierwsi mieszkańcy zajęli się więc rybołówstwem oraz żeglugą. Zatoka bardzo szybko zmieniła się w port handlowy. Dzięki specjalnym przywilejom i dynamicznemu rozwojowi handlu już w XV wieku Amsterdam stał się potęgą w regionie i jednym z najbardziej zaludnionych miast Europy.

Amsterdam – miasto wzniesione na drewnianych palach

Pierwsi budowniczowie Amsterdamu nie mieli lekko. Z powodu podmokłego i grząskiego terenu, prawie każdy budynek podtrzymywany jest przez 15-20 metrowe pale, które przechodząc przez warstwę gliny utrzymują się na warstwie piasku. Jeden amsterdamski dom podpierany jest przez średnio 10 takich filarów, dawniej drewnianych, dziś betonowych. Centraal Station (druga co do wielkości stacja kolejowa Holandii) stoi na 9000 pali, natomiast pod Pałacem Królewskim jest aż 13 657 słupów.

krzywe budynki w Amsterdamie

Konsewencją budowy na palach są osiadające budynki. Na zdjęciu powyżej przykład „krzywych domów” w Amsterdamie // fot. Gabinho via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Domy na barkach

W Amsterdamie liczba zamieszkałych barek przekracza ponad 3 tysiące. Jest to jedna z wizytówek miasta i sposób na przystosowanie się do naturalnych warunków. Nie jest to jedyny powód tak wielkiej popularności życia na wodzie. Ceny gruntów i nieruchomości są obecnie w Holandii bardzo wysokie, a współczesne wodne domy są bardzo nowoczesne – podłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Ponadto duża część użytkowników korzysta z odnawialnych źródeł energii.

mieszkalna barka w Amsterdamie

fot. Dim Hou via Unsplash.com



Rowerowy, wszędzie rowery

Połowę ruchu ulicznego w Amsterdamie generują użytkownicy jednośladów. Powołano tu nawet burmistrza rowerowego. Doskonale rozbudowana infrastruktura sprawia, że Amsterdam kojarzony jest jako rowerowa stolica świata. Śmiało można stwierdzić, że jest tu więcej rowerów niż mieszkańców. Niestety, zużyte i skradzione rowery lądują w kanałach – co roku wyławia się około 15 tys. tych jednośladów.

Nowy Jork = Nowy Amsterdam

Podczas tzw. „złotego wieku”, w 1624 roku, Holendrzy założyli kolonie u wybrzeży Ameryki Północnej, a w dwa lata później nadali mu nazwę Nowy Amsterdam. W 1664 roku, kontrolę nad miastem przejęli Anglicy i zmienili nazwę miasta na Nowy Jork. Tak, „Stolica Świata”, „Wielkie Jabłko” ma holenderskie korzenie.

Nowy Amsterdam

Nowy Amsterdam w 1614 roku // fot. wikipedia, domena publiczna



Holenderska Kompania Wschodnioindyjska

Był to pierwszy na świecie koncern międzynarodowy oraz pierwsza na świecie kompania wypuszczające akcje i papiery wartościowe, aby finansować swoją działalność. Amsterdam był siedzibą Kompanii, ale również głównym jej udziałowcem. W 1669 roku Kompania Wschodnioindyjska była najbogatszą kompanią na świecie posiadając ogromną flotę, własną armię, kilka tysięcy pracowników oraz mnóstwo oddziałów (faktorii) w wielu krajach Azji.

Brak zasłon w oknach

Holendrzy nie wieszają w oknach firanek, spacerując po Amsterdamie można podziwiać pięknie udekorowane przestronne okna mieszkańców. Odsłonięte – stanowiły dowód o wierności żony podczas nieobecności męża. Z kolei okna zasłonięte w Amsterdamie były źle postrzegane przez wyznawców protestantyzmu.

Najmniejszy dom w Amsterdamie

Najmniejszy dom w Amsterdamie (o wymiarach 2,02m szerokości i 5 m głębokości) znajduje się pod adresem 22 Oude Hoogstraat, w starym centrum Amsterdamu. Pierwsza wzmianka o domu pochodzi z 1738 roku – wówczas po raz pierwszy zapłacono podatek, za miejsce w którym się znajduje. We wczesnych latach dom składał się tylko z parteru, a piętro i poddasze dobudowano w latach 1768-1787. Niektórzy nazywają go również „najmniejszym domem w Europie”. Obecnie w tym miejscu znajduje się mały butik z herbatą z całego świata, w którym można ponadto kupić czekoladę, miód, nugat oraz likiery pochodzące od lokalnych dostawców.



Heineken

Heineken to jedno z najbardziej rozpoznawalnych piw na świecie. W XIV wieku miasto importowało piwo na masową wówczas skalę. Popularny browar z siedzibą w Amsterdamie założył w 1864 roku Gerard Adriaan Heineken. Do 1988 roku piwo ważone była w centrum miasta. Obecnie znajduje się tu muzeum piwowarstwa pod nazwą Heineken Expirience.

Coffeeshopy

W Amsterdamie istnieją tzw „Coffeeshopy”, które sprzedają legalnie konopie indyjskie. Typowy amsterdamski coffeeshop to miejsce, które wygląda jak pub – z tą różnicą, że można tam zakupić i palić marihuanę. Działalność coffeshopów reguluje prawo, muszą one spełniać bardzo dużo wymogów, zanim dostaną pozwolenie od władz na sprzedaż miękkich narkotyków.

Miasto diamentów

Historia związana z błyszczącymi kamieniami szlachetnymi to ważna część historii miasta. Żydzi, którzy sprowadzili się do Amsterdamu, mimo że wielu zawodów zabroniono im wykonywać wbili się w nisze obróbki diamentów i dzięki swoim znajomościom handlowym sprawili, że Amsterdam przez około pół wieku był jednym z najważniejszych ośrodków obróbki diamentów na całym świecie.

Amsterdamskie muzea

Podobno w Amsterdamie znajduje się najwięcej muzeów w przeliczeniu na metr kwadratowy. Na pewno jest to przesada, co nie zmienia faktu, że miasto posiada dużą liczbę zachwycających muzeów. Znajdują się tu m.in.: Muzeum Van Goga, Rijksmuseum, Dom Anny Frank, Dom Rembrandta czy Muzeum Diamentów.

Rijksmuseum w Amsterdamie

Gmach Rijksmuseum w Amsterdamie (muzeum narodowego). W jego zbiorach znajdują się nie tylko cenne dzieła malarskie, lecz także grafiki, rzeźba, sztuka użytkowa i rękodzieło. // fot. Markus Würfel via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Poligloci

Oficjalnym językiem w Amsterdamie jest oczywiście niderlandzki, podobnie zresztą jak w pozostałych częściach Holandii – Niderlandów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż ponad 90% mieszkańców tego miasta biegle włada językiem angielskim. To sprawia, że Amsterdamczycy są określani mianem poliglotów.

Zobacz też:

Ciekawostki o Krakowie
Ciekawostki o Londynie
Wieża Eiffla ciekawostki
14 ciekawostek o Krzywej Wieży w Pizie
19 ciekawostek o londyńskim Big Benie

Skomentuj