Nowe wyzwania w zarządzaniu zespołem na odległość. Wady i zalety pracy zdalnej - Zalajkowane.pl
Nowe!

Nowe wyzwania w zarządzaniu zespołem na odległość. Wady i zalety pracy zdalnej

W Polsce boom na pracę zdalną trwa od kilku lat i jest wynikiem nowych rozwiązań organizacyjnych, które firmy musiały wdrożyć w trakcie pandemii. Nie oznacza to jednak, że home office nie było wcześniej popularne. W niektórych branżach (zwłaszcza w IT) praca w tym modelu stanowiła standard już w latach 70-tych. Poza biurem bardzo często wykonują swoje obowiązki przedstawiciele zawodów kreatywnych, tłumacze czy pracownicy obsługi klienta. Jakie są zalety a jakie wady pracy zdalnej? W jaki sposób jej popularność wpływa na metody zarządzania zespołem?

praca zdalna

fot. shutterstock.com



Praca zdalna w polskim kodeksie pracy

W polskim prawie pracy pojęcie pracy zdalnej pojawiło się dopiero w kwietniu 2023 r. Wcześniej zapisy kodeksu pracy mówiły tylko o telepracy – rozwiązaniu obecnie uznawanym za przestarzałe. Wraz z nowelizacją pracownicy preferujący model home office otrzymali nowe uprawnienia.

Obecnie pracodawca nie może odrzucić wniosku o pracę zdalną (o ile jej charakter pozwala na wykonywanie jej z domu), jeśli pracownik jest opiekunem osoby niepełnosprawnej albo dziecka do lat 4. Do home office mają również prawo kobiety w ciąży.

Jedynym powodem braku zgody na wykonywanie obowiązków z domu jest specyfika stanowiska (np. praca przy taśmie produkcyjnej czy w kuchni nie może być wykonywana zdalnie). Pracodawca nie może natomiast zasłaniać się brakami sprzętowymi – jeśli nie dysponuje on laptopem, na którym osoba zatrudniona ma wykonywać pracę z domu, to zobowiązany jest do jego zakupu lub wypożyczenia.

Zalety pracy zdalnej

Zarówno pracodawca, jak i pracownik, mogą wiele zyskać na pracy zdalnej. Do największych zalet home office z punktu widzenia pracownika należy przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba już wstawać wcześniej, aby dojechać do biura. Odpadają koszty paliwa lub biletu miesięcznego w komunikacji miejskiej. W przypadku osób ze spektrum autyzmu czy z zaburzeniami sensorycznymi to właśnie dom jest miejscem, gdzie mogą się skupić i pracować najefektywniej.

Pracodawca również oszczędza. Wysyłając całe biuro na home office, może zrezygnować z wynajmu części pomieszczeń. Spada także zużycie mediów. Jeśli specyfika firmy umożliwia pracę wyłącznie w formie zdalnej, oznacza to możliwość zatrudnienia najlepszych specjalistów z całej Polski, przestają bowiem obowiązywać ograniczenia geograficzne.

Wady pracy zdalnej

Nie ma rozwiązań idealnych. Również praca zdalna ma swoje wady. W przypadku pracowników na home office mogą wystąpić problemy z work-life balance. Podczas pracy zdalnej więcej osób boryka się z roztargnieniem, spadkiem motywacji i prokrastynacją.

Dla pracodawców najtrudniejsza jest organizacja zespołu pracującego zdalnie. Zarządzanie musi opierać się na nowych technologiach. Zamiast zebrań w biurze – spotkania online. Zamiast osobistych rozmów – kontakt telefoniczny i mailowy. Jeśli firma stawia na pracę zdalną, musi posiadać dobrze funkcjonujący CRM, umożliwiający monitorowanie postępu w projektach.

Jak znaleźć pracodawcę, który zgodzi się na pracę zdalną?

Interesuje cię praca zdalna? Możesz szukać ofert w całej Polsce. Jeśli należysz do osób, które lubią raz za czas pojawić się w biurze i nawiązać kontakt z kolegami, wówczas może się sprawdzić model pracy hybrydowej (np. jeden dzień w tygodniu stacjonarnie, pozostałe – z domu).

Nie wszyscy pracodawcy patrzą chętnie na pracowników zdalnych. Aby dowiedzieć się, która firma jest dobrze zorganizowana pod kątem home office, warto przeczytać opinie na GoWork.pl. Obecni i byli pracownicy dzielą się tam swoimi spostrzeżeniami, dzięki czemu kandydat ma dostęp do informacji z pierwszej ręki.