15 ciekawostek o kolibrach - Zalajkowane.pl
Nowe!

15 ciekawostek o kolibrach

Kolibry to ptaki, których naturalnym środowiskiem do życia jest Ameryka. To właśnie z tego miejsca migrują one na zimę w kierunku Meksyku. Zanim do tego dojdzie kolibry zbierają zapasy tkanki tłuszczowej i podwajają swoją masę ciała. Tak zmagazynowany tłuszcz jest im potrzebny do wytworzenia energii podczas lotu. Poniżej znajdziecie znacznie więcej ciekawostek o kolibrach.

Koliberek hawański

Koliberek hawański- najmniejszy ptak na świecie // fot. Ekaterina Chernetsova (Papchinskaya) via wikipedia, CC BY 2.0, Link



Ile gatunków kolibrów żyje na świecie?

Łącznie na świecie istnieje ponad 340 gatunków kolibrów. W Europie, Azji, Afryce, Antarktydzie i Australii kolibry nie występują – chyba, że zostały sprowadzone do lokalnego ogrodu zoologicznego. Zamieszkują one Amerykę, głównie w strefie międzyzwrotnikowej.

Największe i najmniejsze kolibry na świecie

Koliber to najmniejszy gatunek wśród ptaków. Najmniejszym przedstawicielem kolibrów i najmniejszym ptakiem na świecie jest zamieszkujący Kubę koliberek hawański, który ma zaledwie 6.3 cm długości. Jego dziób ma 1.2 cm, zaś jego waga to jedynie 1.8 g. Z kolei największy przedstawiciel tego gatunku ma 23 cm długości i jest to tak zwany gigancik (koliber wielki, Patagona gigas). Waży on zwykle od 18 do 24 g i jest jedynym wśród kolibrów, którego ruchy skrzydeł zauważalne są dla ludzkiego oka.

Patagona gigas znany jako gigancik to największy koliber na świecie

Patagona gigas znany jako gigancik to największy koliber na świecie // fot. Thomas Fuhrmann via wikipedia CC BY-SA 4.0, Link



Kolibry latają do tyłu!

Kolibry to jedyne ptaki, które posiadły umiejętność latania do tyłu. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie skrzydeł, która umożliwia im wstrzymanie lotu w dowolnym momencie, jak również nagłe zawiśnięcie w miejscu na przykład podczas spijania nektaru z kwiatów. Ptaki te potrafią również latać „do góry nogami”.

Kolibry – migracje

Kolibry to najmniejsze ptaki migrujące. Nie migrują w stadach jak inne gatunki – zazwyczaj podróżują samotnie na odległość do 800 km na raz. Kolibry generalnie są samotnikami, które przez większą część roku prowadzą samotniczy tryb życia

Pochodzenie nazwy

Angielska nazwa hummingbird wzięła się od brzęczącego dźwięku (eng. humming oznacza brzęczący) wydawanego przez ich skrzydła, gdy biją z dużą szybkością. Kolibry w momencie uderzania swoimi skrzydłami podczas lotu wytwarzają charakterystyczne brzęczenie, które jest dźwiękiem o wysokiej częstotliwości. Im koliber jest większy tym liczba uderzeń skrzydłami w ciągu jednej sekundy jest mniejsza – zwykle jest ich od 10 do 200.

Kolibry nie mają zmysłu węchu.

Chociaż nie potrafią wywęszyć pożywienia, mają dobre widzenie kolorów. Niektóre z nich, takie jak koliber rubinobrody, preferują pomarańczowe lub czerwone kwiaty. Naukowcy uważają, że ich wzrok pozwala dostrzec źródło pożywienia z 1200 m!

Ile nektaru mogą zjeść kolibry?

Kolibry piją nektar z kwiatów wsuwając i wysuwając język około 13 razy na sekundę. W ciągu jednego dnia mogą spożyć nawet dwukrotnie większą masę ciała.

Niektóre kolibry śpiewają

Chociaż nie są tak głośne jak ptaki śpiewające, faktem jest, że niektóre gatunki, szczególnie samce kolibra żarogłowego i kalifornijskiego regularnie śpiewają. W przypadku innych gatunków najczęstszymi dźwiękami są agresywne nawoływania, które przypominają szczekanie lub piski. Można je usłyszeć, gdy kilka kolibrów zgromadzi się w pobliżu źródła pożywienia.

Kolibry nie potrafią chodzić

Kolibry mają bardzo krótkie nogi, które nie spełniają swojej tradycyjnej roli, więc nie potrafią chodzić ani skakać. Używają nóg do poruszania się na boki, gdy są w pozycji siedzącej.

Letarg

Gdy przychodzi noc kolibry zapadają w stan odrętwienia, który można by nazwać letargiem. W tym czasie ich ciało praktycznie nie zużywa energii. Co więcej w czasie letargu temperatura ciała kolibrów może obniżyć się do temperatury otoczenia

Czy to na pewno koliber?

Tak jak już wspominałem kolibry w czasie swoich migracji mogą przebywać długie dystanse, jednak nie jest możliwe aby spotkać je na wolności w Europie, a więc i u nas w Polsce. Jeśli jednak już będzie Ci się wydawało, że właśnie zobaczyłeś/aś kolibra to musisz pamiętać, że spotkałeś fruczaka gołąbka. Co ciekawe jest to ćma dzienna, która jest niezwykle podobna do kolibra. Rozpiętość jej skrzydeł waha się od 5 do 7 cm i tak jak kolibry spija ona nektar z kwiatów za pomocą ssawki zawisając przy tym w powietrzu.

Fruczak gołąbek

Fruczak gołąbek



Co jedzą kolibry?

Głównym pożywieniem dla kolibrów jest nektar z kwiatów, który dostarcza im glukozy niezbędnej do wytworzenia energii. Ptaki te zapotrzebowanie na białko realizują poprzez polowanie na owady. Biorąc pod uwagę metabolizm kolibrów to znalazły by się one na pierwszym miejscu wśród zwierząt mających najszybszy metabolizm, przez to iż w ciągu dnia wiele razy machają w szybkim tempie skrzydłami.

Język kolibra działa jak pompka, która wysysa nektar z kwiatów, a jednocześnie podczas tego procesu do ich ciała przykleja się pyłek, który podczas migracji odgrywa bardzo ważną rolę w momencie zapylania kwiatów. Co ciekawe język kolibra jest dłuższy niż dziób i rozwidla się na końcu.

Dla ptaków tych bardzo duże znaczenie ma kolor kwiatów. Dlatego też zawsze zaczynają od kwiatów pomarańczowych i czerwonych przechodząc następnie do koloru żółtego, różowego i niebieskiego. Niebywały przysmak stanowią takie kwiaty jak: wilec pospolity, wiciokrzew wieczniezielony, szałwia i wilec klapowany.

Gniazdo i młode

Kolibry budują swe gniazda z pajęczyn, trawy i mchu. Mają one wielkość orzecha włoskiego. To samice odpowiedzialne są za wybudowanie gniazda, a następnie za opiekę nad pisklętami. Składają one jedynie dwa jaja. Gdy kolibry wyklują się wówczas pozostają w gnieździe przez 3 tygodnie, a samiec wówczas szuka nowej partnerki, zdolnej do rozrodu.

Pióra kolibrów

W budowie ciała kolibrów niezwykle istotną funkcję pełnią pióra, które by prawidłowo ją spełniały muszą być odpowiednio nawodnione. Nie jest to problemem, gdyż potrzeba jedynie mgły, krótkiej kąpieli w zbiorniku wodnym czy po prostu drobnego deszczu. Jeśli jesteśmy już w temacie piór warto wspomnieć, że ptaki te mają ich od 1000 do 1500 co zapewnia im lekkość w czasie lotu. W piórach kolibrów występują jedynie dwa barwniki – brązowy i czarny, a swój barwny wygląd kolibry zawdzięczają temu, że pióra umożliwiają promieniom słonecznym rozszczepienie wiązki światła na podstawowe barwy.

Inne ciekawostki o kolibrach

Koliber mimo tego, iż jest najmniejszy wśród ptaków może pochwalić się największym mózgiem. Jego mózg stanowi aż 4.2 % jego masy ciała. Dla porównania mózg człowieka to jedynie 2 % jego ciała.

Jeśli chodzi o długość życia to uzależniona jest ona od gatunku i zwykle waha się w granicach od 3 do 5 lat, przy czym zdarzają się osobniki żyjące po 12 lat.

Jeśli chodzi o zmysł wzroku to kolibry mają go w lepszym stopniu rozwinięty niż ludzie. Oprócz tego, że ptaki te widzą wszystkie kolory to jeszcze potrafią przetwarzać światło UV. Co więcej obdarzone są trzecim zestawem powiek, które są półprzezroczyste i stanowią pewnego rodzaju klapki skórne, które służą za „gogle” podczas lotu.

Skomentuj