Bliźnięta to znane, ale wciąż zadziwiające „zjawisko”. Liczba urodzeń bliźniąt nie jest dokładnie znana, ale szacuje się, że jest ich obecnie 2,5 razy więcej niż czterdzieści lat temu. Poznano i udowodniono wiele faktów o bliźniakach, ale nauka ciągle nie jest w stanie ich wyjaśnić.
Twarde statystyki
Obecnie na świecie żyje około 76 milionów par bliźniąt. W Japonii bliźnięta rodzą się u co 246-ej pary, podczas gdy w USA – u co 44-ej pary. W czerwcu 1985 roku policzono bliźnięta na jednej ze szkockich wysp – było ich 36 w wieku od 2 do 82 lat.
W porównaniu ze statystykami z lat 60, odsetek bliźniąt na świecie wzrósł przeszło dwukrotnie. Udowodniono, że jest mała szansa na posiadanie bliźniąt przez mężczyzn, którzy mieli bliźniaków, natomiast prawie nieuniknione jest urodzenie bliźniąt przez kobiety-bliźniaczki. Interesujące jest to, że większość bliźniaków jest „lustrem” siebie – jeśli jeden z nich ma pieprzyk na lewym policzku, drugi będzie miał podobny po prawej stronie. Warto przy tym wspomnieć, że u 22% bliźniąt, jedno z nich jest leworęczne. Naukowcy, próbując wyjaśnić te zabawne skądinąd koincydencje w kategoriach biologii i genetyki, tych lustrzanych podobieństw nie potrafią wyjaśnić.
Przekonania i uprzedzenia
Jak każdy niezwykły i rzadki przypadek, narodziny bliźniąt zawsze były owiane aurą tajemniczości. Jednym z najdziwniejszych przekonań było to panujące wśród amerykańskich Indian – według nich bliźniaki to jedna i ta sama osoba, tyle że w różnych postaciach – jeden z nich jest na pewno gorszą kopią drugiego. Niektóre plemiona dawały bliźniętom to samo imię po urodzeniu. W wieku 9 lat bliźniacy ciągnęli losy – kto wyciągnął czerwone ziarno, mógł zachować swoje imię. Ten drugi do końca życia nazywany był po prostu „drugim”.
Wśród plemion z Nowej Gwinei narodziny bliźniąt uznawano za znak od bogów, gdzie indziej z kolei matka z nowonarodzonymi bliźniętami była wydalana z plemienia, bo brano takie narodziny za zły omen, przynoszący choroby dla całej społeczności.
W średniowieczu natomiast kobiecie, która urodziła w tym samym czasie dwoje lub więcej dzieci, przypisywano kontakty z siłami nieczystymi, albo wręcz posądzano je o bycie czarownicami. Z kolei Egipcjanie i Rzymianie czcili bliźnięta jak bogów – stąd powstały bliźniacze wizerunki Izydy i Ozyrysa, a także Romulusa i Remusa, którzy założyli wielkie miasto Rzym.
Gra o tron
Króla, któremu urodziło się dwóch następców, nie można nazwać szczęściarzem. Kto odziedziczy tron, który jest jeden? Jak podzielić i po co dzielić królestwo pomiędzy dwóch? Najsłynniejszymi, owianymi tajemnicą bliźniakami, w żyłach których płynęła królewska krew, byli bohaterowie „żelaznej maski”. Dwóch synów królowej Austrii, z których jeden został ogłoszony następcą tronu, a drugi najpierw wzrastał w zamknięciu i izolacji, a później w wieku 23 lat został zamknięty na zawsze w więzieniu. Nie wiadomo do końca, czy tak było, czy to jedynie legenda, ale osiemnaście powieści i sześć filmów fabularnych potwierdzają ogromne zainteresowanie i wiarę, że historia ta miała miejsce naprawdę.
Sposoby na odróżnienie bliźniaków
Znamy wiele zabawnych historii o bliźniakach, począwszy od klasyki literackiej („Książę i żebrak”), a kończąc na skargach nauczycieli, których nabierają! Tylko rodzice potrafią niemal od narodzin zauważyć widoczne różnice, dzięki którym rozpoznają bliźniaki, takie jak pieprzyki, albo znamiona. Nawet analizę DNA łatwo pomylić, ponieważ struktura DNA u bliźniąt jest prawie identyczna.
A teraz uwaga! Jeśli znasz bliźnięta, które robią wszystkich „w konia”, bo nie sposób ich rozróżnić – wynajmijcie psa. Doświadczenia wykazały, że psy rozróżniają bliźnięta dzięki ich minimalnie, ale jednak różnym zapachom. W trakcie przeprowadzanych eksperymentów psy nigdy się nie pomyliły.
Telepatia
Lekarze i parapsychologowie od lat zmagają się ze zjawiskiem przekazywania myśli na odległość, która jest często przypisywana jednojajowym bliźniętom. Testy na postrzeganie pozazmysłowe, określające zdolności psychiczne potwierdziły, że umiejętność ta u bliźniąt jednojajowych jest istotnie wyższa niż u bliźniąt dwujajowych albo osób, które nie posiadają bliźniaków.
Niektórzy specjaliści uważają, że ten szczególny związek między bliźniakami nie jest czymś mistycznym i niewytłumaczalnym. Mówi tylko o tym, jak dobrze się znają i rozumieją nawzajem ludzie, którzy żyli razem przez wiele lat. Oznacza to, że takie przekazywanie myśli, wręcz połączenie i zrozumienie może łączyć z taką sama siłą, częstotliwością i intensywnością matkę z dzieckiem, kochających małżonków lub rodzeństwo, ale nie bliźniaków.
Jeden los dla dwóch osób
Uderzające informacje o zdarzeniach występujących u bliźniaków w tym samym czasie – wypadek, miłość, szczęście i kłopoty w pracy – sprawiają wrażenie, że są pomnożone razy dwa – dla wszystkich ważnych wydarzeń życiowych.
Przykładem może być historia Boba Johna i Betty Ellen – bliźniąt urodzonych 19 sierpnia 1930 roku w Karolinie Północnej. W wieku 32 lat, Bob zmarł w szpitalu psychiatrycznym. Lekarz dyżurny zadzwonił z tą smutną informacją do siostry, ale telefon odebrali sąsiedzi, którzy zgłosili, że siostra właśnie umarła. Jak się okazało później, rodzeństwo umarło w tym samym czasie z powodu ostrej niewydolności serca.
Inny ciekawy przypadek podała policja w stanie Kalifornia. 10 września 1956, w pobliżu San Francisco miał miejsce nieszczęśliwy wypadek – zderzyły się czołowo dwa samochody. Obaj kierowcy zginęli na miejscu. Przy sporządzaniu protokołu oraz w trakcie dochodzenia okazało się, że obaj urodzili się 5 września 1933 roku w szpitalu w Los Angeles jako bliźniacy, po czym zostali rozdzieleni. Przypadek Sylvia i Marthy Landa wstrząsnęła społeczeństwem.
Podobne talenty, zainteresowania, pasje
Niewątpliwie, kiedy dzieci dorastają razem, często okazuje się, że mają podobne zainteresowania, upodobania i pragnienia. Historia zna wiele przypadków, kiedy po narodzinach bliźnięta zostały rozdzielone, a mimo to ich upodobania w dorosłym życiu okazały się takie same.
Psycholog Thomas J. Bohard Jr. spędził większość swojego życia studiując efekty bliźniactwa. Jednym z najbardziej uderzających przykładów w jego praktyce była historia urodzonych w 1945 roku Bridget Harrison i Doroti Lou. Rodzeństwo spotkało się po 26 latach rozłąki. Okazało się, że obie mają synów i córki. Syn jednej z sióstr miał na imię Andrew Richard, a drugiej – Richard Andrew, z kolei córki u jednej to Katarzyna Louise, u drugiej Karen Luiza. Ponadto w domach obydwu królowały koty o imieniu Tiger. Obie kobiety w wieku 15 lat prowadziły dziennik, po czym w tym samym czasie zrezygnowały. Pamiętniki na szczęście zachowały się i okazało się, że były one zarówno w tym samym kolorze, a ich wpisy są niemal identyczne i spisywane na bieżąco. Wyjaśnienia tego zjawiska nie znaleziono do tej pory. Być może jest to zbieg okoliczności, ale parapsychologowie nadal nie wykluczają pewnego mistycznego komponentu.
źródło: umnaja.ru
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.