Różnorodność kultur na świecie powoduje, że niektóre zwyczaje mogą być dla nas zaskakujące lub dziwne. Sposób obchodzenia świąt najczęściej wiąże się z tradycją danej społeczności i jest całkowicie normalnym zachowaniem dla osób, które uczestniczą w zabawie. Zebrałem dla Was 10 najdziwniejszych festiwali z całego świata, dzięki którym łatwiej zrozumieć kulturę i obyczaje mieszkańców opisanych regionów.
#1 Festiwal kolorów, New Delhi (Indie)
To indyjski festiwal poświęcony nadejściu wiosny, odrodzeniu życia i wypędzeniu zła. Zwykle święto przypada w czasie pełni księżyca na przełomie lutego i marca. Wieczorem w dniu święta, w każdej miejscowości rozpala się ogniska, które symbolizują koniec zimy i wypędzenie złych duchów. Uroczystości trwają też rano, gdy ludzie na ulicach obsypują się kolorowymi proszkami lub barwioną wodą. Obchodom towarzyszą tańce i śpiewy, które czynią festiwal jednym z najweselszych indyjskich świąt.
#2 Festiwal światła, Lyon (Francja)
Na początku grudnia francuskie miasto Lyon jest pełne kolorowych iluminacji, a na obchody święta przyjeżdżają turyści z całego świata. Przez cztery kolejne noce rozświetlonych jest około 80 obiektów tj.: ulice, fasady budynków, fontanny oraz latarnie. Obchody święta wiążą się z kultem Matki Boskiej i mają ponad 150-letnią tradycję.
#3 Festiwal Tultepec, Mexico City (Meksyk)
Najbardziej spektakularny pokaz sztucznych ogni na świecie, który corocznie odbywa się w jednej z dzielnic Mexico City – Tultepec. Oprócz pokazów pirotechnicznych festiwalowi towarzyszą koncerty, występy taneczne, a także doskonała kuchnia meksykańska. W każdej edycji imprezy bierze udział około 100 tys. ludzi oraz 250 duży instalacji do odpalania pirotechniki, które zwykle ulegają spaleniu przez wystrzeliwane fajerwerki.
#4 Festiwal Burning Man, Nevada (USA)
Raz w roku na pustyni Black Rock powstaje tymczasowe miasto, w którym odbywają się koncerty, imprezy i najróżniejsze widowiska będące częścią festiwalu Burning Man. Liczne futurystyczne instalacje stworzone przez uczestników sprawiają, że wydarzenie wygląda trochę, jak święto obchodzone na innej planecie. Na koniec festiwalu zostaje spalona ogromnych rozmiarów rzeźba i świątynia, w której festiwalowicze zostawiają kartki z osobistymi historiami. Obchody nie mają nic wspólnego z religią, ale ich charakter nawiązuje do neopogańskich świąt.
#5 Festiwal Lodowy, Hwacheon (Korea Południowa)
W połowie stycznie mieszkańcy jednej z prowincji w Korei Południowej obchodzą lodowe święto, którego główną atrakcją są połowy pstrąga. Nie jest to jednak tylko tradycyjne wędkowanie, ale także łapanie ryb za pomocą rąk. Dodatkowo obchodom towarzyszą zjazdy na sankach i łyżwach, a teren imprezy znajduje się w strefie zdemilitaryzowanej, oddzielającej obie Koree.
#6 Festiwal Grzechotników, Teksas (USA)
Coroczne święto, w którym przygotowuje się potrawy z tysięcy złapanych… grzechotników. Węże łapane są przez organizatorów i trzymane w specjalnych koszach. Festiwal wydaje się bardzo krwawy i brutalny, ale dzięki niemu ludzie lepiej poznają zwyczaje jadowitych zwierząt i łatwiej mogą uniknąć ich niechcianego towarzystwa.
#7 Festiwal Błota, Boryeong (Korea Południowa)
Każdego roku w mieście Boryeong odbywa się festiwal błota morskiego, który trwa przez kilka dni. Święto obchodzone jest w lipcu i przyciąga tysiące miejscowy i turystów. Oczywiście błoto to nie jedyna atrakcja tej imprezy, ponieważ podczas uroczystości można także wziąć udział w wielu koncertach, paradach i występach. Przewidziany jest również dziesięciokilometrowy wyścig po plaży, która w całości pokryta jest klejącą mazią z dna morskiego.
#8 Festiwal El Colacho, Castrillo de Murcia (Hiszpania)
Święto obchodzone w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele, które polega na przeskakiwaniu przez dorosłego mężczyznę dwóch rzędów dzieci leżących na materacach. Skoczek ubrany jest w tradycyjny strój symbolizujący szatana i złe moce. Kościół katolicki mocno dystansuje się od tradycji, która nie jest w żaden sposób związana z obrzędami oficjalnie uznawanymi przez władze w Watykanie.
#9 Festiwal Malowania Ciał, Pörtschach am Wörther See (Austria)
Impreza, w której co roku uczestniczy kilkuset artystów z całego świata. Malarze prezentują swe umiejętności malowania ludzkich ciał i rywalizują w kilku kategoriach. Początkowo festiwal nie cieszył się dużym zainteresowaniem, ale obecnie miejsce obchodów odwiedza nawet 30 tysięcy osób. Dzieła na ludzkiej skórze robią naprawdę niesamowite wrażenie.
#10 Festiwal Lemon, Menton (Francja)
Podczas tego święta większość dekoracji wykonanych jest z prawdziwych cytryn i pomarańczy. Obchody rozpoczynają się o poranku, kiedy ulicami przechodzi barwna parada, której towarzyszą radosne tańce i śpiewy. Każdego roku uroczystości odwiedza nawet kilkaset tysięcy osób, które mogą podziwiać ogromne budowle z cytrusów.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.