Wszystko, co musisz wiedzieć o nicieniach sercowych u psa
Nowe!

Wszystko, co musisz wiedzieć o nicieniach sercowych u psa

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać się z przypadkami zarażenia nicieniem sercowym u psa. Choć do niedawna ten pasożyt był całkowicie nieznany na terenie naszego kraju, dziś stanowi realne zagrożenie dla zdrowia naszych czworonogów. Skąd biorą się nicienie sercowe u psów i co powinniśmy o nich wiedzieć?

niecienie sercowe u psa

fot. dreamsite



Jak wygląda zarażenie nicieniem sercowym u psa?

Nicienie sercowe u psów, dirofilaria immitis, przenoszone są przez komary. Pasożyty te powodują spustoszenie płuc, serca i naczyń krwionośnych. W zaawansowanych przypadkach dirofilariozy sercowej może dojść do pojawienia się poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci zwierzaka. Jedynie wczesne wykrycie pasożyta pozwala na skuteczne leczenie.

Do zarażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez zainfekowanego komara, w wyniku czego larwy nicienia zostają przeniesione na psa. Z czasem larwy zaczynają się rozwijać, a okres ich inkubacji trwa nawet kilka miesięcy. Ostatecznie dorosłe osobniki żyją w sercu zwierzęcia, rozmnażając się i powodując niewydolność czworonoga.

Na zarażenie nicieniem sercowym szczególnie narażone są psy, które podróżują do krajów takich jak Stany Zjednoczone, Australia, Japonia czy Włochy. Spore skupiska pasożyta wykryto jednak również w krajach europejskich takich jak Hiszpania, Słowacja, Węgry, Portugalia, Francja czy Grecja. Również w Polsce z roku na rok rośnie ryzyko zarażenia się tym pasożytem.


Objawy zarażenia nicieniem sercowym u psów

Pies może nie wykazywać żadnych niepokojących objawów przez wiele miesięcy od zarażenia nicieniem sercowym. Diagnozę stawia się na podstawie badań krwi oraz echa serca wykonanego przez doświadczonego lekarza weterynarii. W przypadku bardziej zaawansowanej dirofilariozy sercowej można zaobserwować kilka kluczowych objawów.

Przede wszystkim u psa pojawia się kaszel, zwłaszcza po większym wysiłku. Taki objaw powinien być szczególnie alarmujący, nawet jeśli nie ma związku z dirofilariozą, ponieważ może być symptomem innych groźnych chorób. Z czasem u psa dochodzi do spadku aktywności oraz odrętwienia. Czasem może pojawić się również apatia, brak apetytu czy utrata masy ciała. Charakterystyczne są objawy niewydolności serca u psa, stwierdzone przez lekarza weterynarii. Oprócz tego można spotkać się także z krwiomoczem, niedokrwistością, przyspieszonym biciem serca czy wyższym ciśnieniem krwi.


Leczenie i profilaktyka nicienia sercowego u psa

Leczenie dirofilariozy sercowej u psów jest bardzo trudne. Nawet jeśli uda się zabić dorosłe formy robaka, mogą one utknąć w układzie krwionośnym bez możliwości ich wydalenia. Ponadto, w drugiej fazie leczenia może dojść do reakcji anafilaktycznych w wyniku przyjmowania leków, mających za zadanie pozbycie się mikrofilarii. Z tego powodu bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednią profilaktykę. Jak to zrobić?

Przede wszystkim możemy stosować produkty, które odstraszają komary, dzięki czemu nie doprowadzimy do ukąszenia, a co za tym idzie – zarażenia nicieniem sercowym. Inną opcją jest regularne podawanie środków odrobaczających, które działają na nicienie sercowe w stadium larwalnym, nie pozwalając pasożytowi na osiągnięcie dorosłej formy.

Skomentuj