Wiosna – czas na detoks! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Wiosna – czas na detoks!

Wiosną zyskujemy motywację do zmian na lepsze. Właśnie teraz dobrze jest przyjrzeć się potrzebom organizmu zmęczonego długą zimą. Być może przyda mu się rewitalizujący detoks. Dowiedz się, dlaczego warto przetestować to rozwiązanie i odkryj potencjał diet oczyszczających.

Moda na detoks, moda na zdrowie

Przetworzona żywność, używki oraz zanieczyszczone środowisko – za ich sprawą każdego dnia jesteś narażony na działanie toksyn. Nietrudno się domyślić, że ich działanie nie jest korzystne dla organizmu, osłabiając go i odbierając życiową energię. Na szczęście toksyn można się pozbyć, a drogą do tego jest dieta detoksykacyjna. Odtruwająca kuracja powinna odbywać się okresowo (na przykład raz lub dwa razy w roku), a przed jej rozpoczęciem najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista wykluczy ewentualne przeciwwskazania do takiego sposobu odżywiania się, jak również doradzi w zakresie tego, jak bezpiecznie przejść przez proces detoksu.

Na czym polegają diety oczyszczające?

Dieta oczyszczająca ma za zadanie oczyścić ustrój z toksyn, uwalniając go od zalegających w jelitach złogów oraz innych szkodliwych substancji. Podstawą odtruwającego menu są warzywa i owoce, którym niekiedy towarzyszą pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy oraz zioła i przyprawy. Detoksykacyjna dieta obfituje we wzmacniające organizm witaminy i mikroelementy, cenne antyoksydanty oraz błonnik usprawniający przemianę materii. Przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i prozdrowotne walory takiego jadłospisu są nie do przecenienia i dlatego też dieta detoks cieszy się tak dużą popularnością. Warto zauważyć, że w ramach wyżej wymienionych zaleceń pozostaje kilka różnych diet oczyszczających. Wśród nich wymienić można dietę bazującą jedynie na świeżo wyciskanych sokach z jarzyn i owoców, monodietę polegającą na spożywaniu tylko i wyłącznie jednego rodzaju pokarmu (np. kaszy lub jabłek) oraz słynną dietę warzywno–owocową doktor Ewy Dąbrowskiej.

Zielone smoothie

Zielone smoothie // fot. CC0 Domena publicznaDieta dr Dąbrowskiej

Ta coraz modniejsza dieta bywa nazywana leczniczym postem. Wybierając ją, będziesz musiał tymczasowo wyeliminować ze swoich posiłków mięso, tłuszcze, produkty węglowodanowe oraz używki. To dość restrykcyjna dieta, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach – przygotowanie posiłków możesz powierzyć profesjonalistom zajmującym się cateringiem dietetycznym. Dieta dr Dąbrowskiej składa się z niskoskrobiowych warzyw oraz niewielkiej ilości owoców o niskiej zawartości cukru. Całodzienne menu dostarcza zaledwie 600-800 kalorii, co pozwala aktywować naturalne mechanizmy samoleczenia i detoksykacji organizmu. Mimo iż dieta doktor Dąbrowskiej zawiera dużą ilość witamin, mikroelementów i minerałów oraz antyoksydacyjnych polifenoli, można stosować ją maksymalnie przez 42 dni. Podczas kuracji należy pamiętać o optymalnym nawodnieniu, które korzystnie wpływa na procesy metaboliczne. Efektem kilkutygodniowych wyrzeczeń jest oczyszczony z toksyn i złogów organizm, jak również redukcja groźnego dla zdrowia tłuszczu trzewnego.

Wiosenny detoks dla dobrej formy

Detoks to nie tylko lansowana przez celebrytów moda, ale warty uwagi sposób na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii. Odpowiednio przeprowadzona dieta oczyszczająca wspiera prawidłową pracę jelit, nerek i wątroby, co kompleksowo przekłada się na lepsze samopoczucie. Przekonaj się o dobrodziejstwach płynących z detoksu na własnej skórze i wkrocz w wiosenny sezon z nową energią!

Skomentuj