Sprzedajesz auto? A może niebawem zakupisz wymarzony pojazd? Zanim sfinalizujesz transakcję, sprawdź, co stanie się z dotychczasowym ubezpieczeniem samochodu. W jakim czasie powinno przepisać się OC ze sprzedającego na nabywcę? Czy nowy właściciel auta może zerwać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym?
Zakup samochodu a ubezpieczenie
Przy sprzedaży bądź kupnie samochodu z drugiej ręki czekają na Ciebie liczne formalności, w tym te związane z ubezpieczeniem OC. Dlaczego jest ono takie istotne? Przede wszystkim ze względu na konsekwencje, które czekają zarówno nabywcę, jak i sprzedawcę pojazdu. Nieopłacone przez kupującego OC grozi sporymi karami (w 2023 to aż 7200 zł), a ewentualna kolizja czy wypadek mogą skutkować utratą zniżek na koncie starego właściciela dwuśladu.
Niezależnie od tego, czy sprzedajesz używane auto, czy też kupujesz samochód z rynku wtórnego, obowiązki związane z OC przechodzą na nowego właściciela samochodu. Może on poprosić o rekalkulację dotychczasowej polisy i ją kontynuować (regulując uprzednio wyliczoną dopłatę do składki) lub wypowiedzieć, jeżeli okaże się niekorzystna.
Warto wiedzieć:
Choć OC przepisywane jest na nowego właściciela pojazdu, to w przypadku innych ubezpieczeń – m.in. Autocasco – ich ważność wygasa wraz z chwilą zmiany właściciela pojazdu.
Szukasz nowej oferty OC? Sprawdź ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem PKO BP, porównaj 5 propozycji ubezpieczycieli z tym samym zakresem ochrony i oblicz wysokość zobowiązania z pomocą serwisu iPKO lub aplikacji IKO.
Jak przepisać ubezpieczenie na nowego właściciela?
Zaraz po zawarciu umowy kupna-sprzedaży, strony transakcji powinny jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu – mają na to 14 dni. Obowiązek ten dotyczy zarówno osoby sprzedającej auto, jak i nabywcy. Zgłoszenie musi zawierać dane nowego posiadacza samochodu, w tym:
• imię i nazwisko;
• numer PESEL;
• aktualny adres.
Im szybciej zostanie zgłoszona zaistniała zmiana, tym lepiej. Dzięki temu możesz uchronić swoje finanse przed niepotrzebnymi wydatkami związanymi z ubezpieczeniem OC.
Pamiętaj:
Jeżeli chcesz poinformować swojego ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu, możesz to zrobić, kontaktując się z nim telefonicznie, osobiście w placówce lub przez internet. Wystarczy, że prześlesz mu fakturę sprzedaży, umowę albo oświadczenie zawierające informacje o zbyciu auta z datą transakcji.
Zakup samochodu a ubezpieczenie – co jeszcze należy wiedzieć?
Chcesz zakupić lub sprzedać pojazd? Jeszcze przed podpisaniem umowy pamiętaj o kilku istotnych rzeczach związanych z ubezpieczeniem OC:
- • Zadbaj o odzyskanie składki OC przed zakończeniem transakcji
Opłaciłeś OC z góry za cały rok i sprzedajesz auto? To, czy otrzymasz zwrot składki, zależy od samego nabywcy pojazdu. Jeżeli aktualna forma ochrony nie jest dla niego zbyt korzystna i zdecyduje się przejść do innego towarzystwa ubezpieczeniowego – pozostała należność zostanie Ci przekazana. Jeżeli jednak nowy właściciel chce skorzystać z aktualnej polisy, powiększ cenę auta o sumę niewykorzystanych składek.
- • Jako nabywca pilnuj terminu końca umowy ubezpieczenia samochodu
Jako właściciel samochodu masz sporo obowiązków na głowie, a jednym z nich jest pilnowanie terminu końca umowy z ubezpieczycielem. Kontynuując polisę OC po zakupie używanego pojazdu, jej ważność nie zostanie automatycznie przedłużona. Pamiętaj, że poruszanie się autem bez ważnego OC może prowadzić do kosztownych konsekwencji!
Warto wiedzieć:
Kupujesz auto z rynku wtórnego? W takim razie sprawdź, czy ubezpieczenie samochodu posiada aktualne OC oraz opłaconą składkę. Informacje te zweryfikujesz za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), podając numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.
- • Sprzedaż auta należy zgłosić do wydziału komunikacji oraz urzędu skarbowego
Przy sprzedaży auta nie tylko powinieneś udać się do ubezpieczyciela, ale także zgłosić zbycie samochodu w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, a także w urzędzie skarbowym. Na dopełnienie formalności masz kolejno 30 dni oraz 6 miesięcy, licząc od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.