Drzewa, które potrafią tańczyć! Dokładnie to można powiedzieć o namorzynach indonezyjskiej wyspy Sumba. Te drzewa są same w sobie wyjątkowe, ale w tym zakątku Indonezji są szczególnie piękne, ponieważ wydają się zatrzymać – zamarznąć w tańcu.
Czym są namorzyny?
Namorzyny, innymi słowy lasy namorzynowe, lasy mangrowe lub mangrowia to jedne z najbardziej niesamowitych ekosystemów na naszej planecie. Rosną na wybrzeżach mórz lub oceanów i są okresowo zatapiane w wodzie w czasie przypływu. Namorzyny to nie tylko drzewa, to cała biocenoza, przestrzeń życiowa dla roślin, owadów, zwierząt morskich i lądowych. Co ciekawe las namorzynowy w wielu przypadkach jest w stanie ochronić wybrzeże przed klęskami żywiołowym, jak ma to miejsce na przykładzie lasy Sundarban u wybrzeży Indii i Pakistanu.
Wyspa Sumba
Sumba, dawniej nazywana Wyspą Sandałową jest jedną z niezliczonych wysp indonezyjskich. Położona jest na Oceanie Indyjskim i znajduje się w południowej części Indonezji, na na południowy-zachód od wyspy Flores. Jest jedną z Małych Wysp Sundajskich. Znajdują się tu dwa parki narodowe – Laiwangi Wanggameti National Park oraz Manupeu Tanah Daru National Park. Sumba charakteryzuje się wydłużonym kształtem i ma górzystą powierzchnię, a na wybrzeżach znajdują się niziny.
Porastają ją lasy tropikalne z drzewem sandałowym i sawanny, a na wybrzeżu występują namorzyny. Flora i fauna wyspy Sumba jest bardzo różnorodna. Żyje tutaj około 200 gatunków ptaków, a siedem z nich to endemity. Wyspę zamieszkują też m.in. makaki, krokodyle, czy warany. Można tu poznać ciekawą, zanikającą kulturę – składają się na nią animistyczna religia Marapu, tradycyjne wioski, osobliwe obrzędy, starodawne ceremonie oraz ogromne megalityczne grobowce. Jednak największą atrakcją jest tutaj las namorzynowy – tańczące drzewa.
Dlaczego namorzyny na wyspie Sumba są tak wyjątkowe?
Namorzyny znajdujące się na wyspie Sumba, trudno nazwać stricte lasem, ale to właśnie te drzewa przyciągają turystów na wyspę i są jej największą atrakcją. Jaki jest zatem ich sekret? Otóż, drzewa te są niesamowicie piękne, szczególnie w promieniach zachodzącego słońca. Można je zobaczyć na plaży Valakiri, jednej z najbardziej malowniczych plaż na wyspie. Drzewa namorzynowe rosnące na plaży pokrytej białym piaskiem obmywane są przez krystalicznie czystą wodę. Cechą charakterystyczną tych drzew jest ich dziwny kształt, jakby zamarzły – zatrzymały się w tańcu. Nie można tu znaleźć dwóch drzew, które byłyby w ten sam lub podobny sposób zakrzywione, a każde z nich jest piękne na swój własny, unikalny sposób. O zachodzie słońca woda morska cofa się, odsłaniając korzenie namorzynów i wtedy dzieje się magia.
Namorzyny to niesamowite drzewa: przystosowały się do słonej wody, gdzie inne rośliny szybko giną. Ich system korzeniowy odfiltrowuje sól i chroni brzeg przed falami sztormowymi. Drzewa te stanowią naturalną ochronę przed erozją i unikalny ekosystem. Ich zarośla tworzą mały świat: małe ryby żyją w korzeniach namorzynów Sumba, a skorupiaki szukają schronienia. Duże namorzyny są również domem dla zwierząt lądowych, w tym ssaków. Niestety namorzyny na całym świecie są wycinane: w ciągu ostatnich 40 lat zniknęła około połowa drzew na świecie. Ich drewno było używane od wieków jako paliwo i do celów budowlanych, więc teraz namorzyny można znaleźć tylko na małych obszarach, gdzie podejmowane są aktywne działania na rzecz ich przywrócenia.
Zobacz też:
• Jak powstał „Krzywy Las” koło Gryfina?
• Najpiękniejsze lasy na świecie
• Park Narodowy Sekwoi – tu rosną najstarsze drzewa na świecie
• 10 niesamowitych starożytnych konstrukcji wykutych w skałach
• Wulkany w Polsce – gdzie się znajdują i czy mogą wybuchnąć?
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.