Świętokrzyskie atrakcje - 16 miejsc, które warto zobaczyć - Zalajkowane.pl
Nowe!

Świętokrzyskie atrakcje – 16 miejsc, które warto zobaczyć

Region świętokrzyski ma się czym pochwalić. Nie brak tu przyrodniczych atrakcji i cennych pamiątek, dzięki którym możemy w przyjemny sposób poszerzać swoją wiedzę na temat historii. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części kraju? Oto najważniejsze atrakcje świętokrzyskiego, dzięki którym jest tak chętnie odwiedzane przez turystów.

Park Dinozaurów w Bałtowie

Na początek naszego przeglądu najciekawszych atrakcji świętokrzyskiego zapraszamy do Bałtowa. Działający od 2004 roku park jest najpopularniejszą atrakcją w województwie. Znajdziecie mnóstwo atrakcji nie tylko dla dzieci – poza tytułowym parkiem dinozaurów z realistycznie wyglądającymi modelami tych prehistorycznych stworzeń znajdziecie tu: atrakcje wodne, park safari, place zabaw, oceanarium prehistoryczne, ośrodek jazdy konnej oraz wioskę czarownic. W zabytkowym młynie wodnym można na własne oczy zobaczyć jak wymagająca była niegdyś praca młynarza, a w pszczelim skansenie dowiecie się wielu ciekawostek na temat życia pszczół i zobaczycie jak zmieniały się ule na przestrzeni lat.

Jurapark Bałtów

Jurapark Bałtówto już nie tylko dinozaury // fot. facebook.com/parkbaltow/



Jaskinia Raj

Jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń znajduje się właśnie w świętokrzyskim. Według badań tą 240-metrową jaskinię (do zwiedzania udostępniono 150 metrów) niemal 40 tysięcy lat temu zamieszkiwali neandertalczycy. Co ciekawe odkryta została dopiero we wrześniu 1964 roku przez uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa. W jaskini znajdują się liczne stalaktyty, stalagmity, kolumny oraz draperie – w sumie ponad 47 tysięcy form naciekowych!

Jaskinia Raj

fot. PT_Lysogory via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Park Rozrywki i Miniatur „Sabat Krajno”

Kolejna ciekawa atrakcja świętokrzyskiego to całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy „Sabat Krajno”. Znajdziecie w nim aleję miniatur najsłynniejszych budowli świata, park linowy z tyrolkami oraz stację narciarską. Ci z Was, którzy lubią motoryzację mogą wypożyczyć quada lub buggy. W tutejszym lunaparku można przejechać się 330-metrowym rollercoasterem, karuzelą lub elektrycznymi samochodzikami. Dla najmłodszych poza placami zabaw, przygotowano trampoliny oraz strefę dmuchańców.

Aleja Miniatur „Cudowny Świat”

Aleja Miniatur „Cudowny Świat” // fot. sabatkrajno.pl



„Świętokrzyska Ibiza” – Zalew Sielpia

Zalew Sielpia w Sielpi Wielkiej to największy ośrodek wypoczynkowy w świętokrzyskim. Prawie 60 hektarowy zalew z piaszczystymi plażami przyciąga miłośników sportów wodnych, wędkarstwa, kąpieli i odpoczynku nie tylko w upalne dni. W „Świętokrzyskiej Ibizie” całkiem niedawno powstało drewniane molo osadzone na palach, nowy parking, a także pole campingowe (z zapleczem sanitarnym, prysznicami i możliwością podłączenia do prądu), mogące pomieścić do 30 kamperów. 100 metrów od plaży zbudowano osiedle luksusowych domków letniskowych, dzięki czemu baza noclegowa w sezonie letnim może pomieścić już 5 tysięcy turystów. Ponadto nad zalewem znajdziecie ponad 50 sklepów, obiektów gastronomicznych i punktów handlowych.

„Świętokrzyska Ibiza” - Zalew Sielpia

„Świętokrzyska Ibiza” – Zalew Sielpia



Świętokrzyskie atrakcje: Nadnidziański Park Krajobrazowy

Wspaniała przyroda, unikalne krajobrazy i malownicze wsie z cennymi zabytkami – takie atrakcje czekają w dolinie Nidy. Wycieczki po terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego dla wielu osób mogą się okazać świetną przygodą – szczególnie jeśli cenią sobie aktywny wypoczynek. Główną atrakcją jest tu rzeka Nida i jej meandry, starorzecza oraz rozlewiska. Wrażenie robią też widoki na wzniesienia Garbu Pińczowskiego oraz ciekawe formy krasowe, które można podziwiać m.in. w rejonie Wiślicy i Buska.

Świętokrzyskie atrakcje: Dworek Sienkiewicza w Oblęgorku

Z regionem świętokrzyskim związało się wielu polskich literatów. Jednym z nich był Henryk Sienkiewicz, który od polskiego społeczeństwa otrzymał niezwykłą nagrodę za swoją twórczość. Był nią dworek w Oblęgorku, dziś znany jako placówka muzealna. Można tu zdobyć wiele ciekawych informacji na temat pisarza i jego twórczości, a przy okazji nacieszyć się pięknem architektury.

Dworek Sienkiewicza w Oblęgorku

Dworek Sienkiewicza w Oblęgorku // fot. Kroton via wikipedia, CC BY 3.0, Link



Świętokrzyskie atrakcje Geopark w Kielcach

Geopark to ciekawe centrum edukacji geologicznej, mieszczące się na terenie rezerwatu Wietrznia. Jest to największy rezerwat tego typu w Kielcach, a bliskość ścisłego centrum miasta i ciekawe atrakcje sprawiają, że wycieczki zaglądają tu coraz chętniej. Ciekawe ekspozycje, warsztaty i możliwość pospacerowania w wyjątkowej scenerii – oto czynniki, dzięki którym miejsce to stało się bardzo popularne.

GeoNatura Kielce

GeoNatura Kielce // fot. https://www.facebook.com/geonatura.kielce/



Świętokrzyskie atrakcje: Lessowe wąwozy w Sandomierzu

Sandomierz jest znany z wielu cennych zabytków, na których koncentruje się uwaga turystów. Czasem jednak warto spojrzeć na to miasto okiem przyrodnika i docenić lessowe wąwozy – ważne elementy lokalnego krajobrazu. Najsłynniejszym obiektem tego typu w Sandomierzu jest Wąwóz Królowej Jadwigi, choć i Wąwóz Staromiejski robi wrażenie na turystach.

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi w Sandomierzu // fot. Thorton via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Świętokrzyskie atrakcje: Skansen w Tokarni

Kto chce poznać kulturę ludową regionu świętokrzyskiego, ten koniecznie powinien zajrzeć do parku etnograficznego w Tokarni. Ten skansen może każdego oczarować swoimi rozmiarami oraz cennymi zbiorami. Muzeum Wsi Kieleckiej to około 30 obiektów, dzięki którym można odkryć bogactwo i różnorodność regionu świętokrzyskiego. Dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa, wiatraki, spichlerze i zagrody – oto atrakcje, dzięki którym spacer po tym parku etnograficznym może się dla wielu z nas okazać rewelacyjną przygodą i lekcją historii.

Chałupa z Woli Szczygiełkowej

Chałupa z Woli Szczygiełkowej (z 1870 roku) // fot. MOs810 via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Świętokrzyskie atrakcje: Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Wizyta w Ćmielowie będzie wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika porcelany. Muzeum, które poświęcone jest tej dziedzinie sztuki użytkowej, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym miejscu można poznać historię porcelany oraz odkryć tajniki jej produkcji. Spacer z przewodnikiem, warsztaty ceramiczne – oto najważniejsze atrakcje, z jakich można skorzystać w tym miejscu.

Zobacz też: Najpiękniejsze miejscowości świętokrzyskiego


Świętokrzyskie atrakcje: Kolegiata w Wiślicy

Wiślicka kolegiata to jedna z ważniejszych budowli sakralnych w Polsce, która skutecznie przyciąga uwagę historyków i miłośników sztuki. Ta gotycka świątynia powstała w czasach Kazimierza Wielkiego, jednak pod tą budowlą znajdują się cenne pamiątki po dwóch starszych, romańskich świątyniach. Sama kolegiata w Wiślicy to piękna budowla, która może się pochwalić m.in. portalem z płaskorzeźbą przedstawiającą fundatora kościoła – Kazimierza Wielkiego, pięknymi stallami i epitafiami. Najważniejsze są tu jednak bizantyjsko-ruskie polichromie, pochodzące z przełomu XIV i XV wieku.

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy

Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy // fot. Henryk Bielamowicz via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Świętokrzyskie atrakcje: Zamek Królewski w Chęcinach

Chęciny są ważnym celem wycieczki dla tych, którzy lubią spędzać czas wśród średniowiecznych zamków. Potężne ruiny, które dumnie wznoszą się nad miastem, skutecznie przyciągają uwagę turystów. Co warto wiedzieć o tym obiekcie? Zamek w Chęcinach powstał na przełomie XIII i XIV wieku, a w czasach Władysława Łokietka zyskał na znaczeniu. Jego syn, Kazimierz Wielki, rozbudował zamek, który szybko zaczął być wykorzystywany jako rezydencja dla królewskich żon. Zamek był też więzieniem i siedzibą skarbu koronnego, służył też jako siedziba starostów grodowych. Zniszczony w początkach XVIII wieku, zaczął popadać w ruinę. Dziś, odpowiednio zabezpieczony, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Kielc oraz turystyczną wizytówką Chęcin.

Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach



Świętokrzyskie atrakcje: Kolegiata w Opatowie

Opatów to ciekawe miasto, o którego długiej historii najlepiej przypominają liczne zabytki. W ich gronie miejsce szczególne zajmuje kolegiata św. Marcina. Ten cenny zabytek architektury sakralnej pochodzi z przełomu XII i XIII wieku, a jego budowa ma związek z templariuszami (choć wielu historyków uważa, że w rzeczywistości chodziło o cystersów). Świątynia ta do dziś zachwyca swoją bryłą oraz pięknym wnętrzem. Wzniesiona z ciosów piaskowca krzemienistego, przyciąga uwagę charakterystycznymi wieżami i ciekawym portalem. Romańskie okienka, gotyckie sklepienia czy barokowe polichromie – oto kolejne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce. Najcenniejszym skarbem, jakim może się pochwalić Kolegiata w Opatowie, jest jednak renesansowa płaskorzeźba, znana jako „Lament Świętokrzyski”. Jest ona częścią nagrobka Krzysztofa Szydłowieckiego.


Świętokrzyskie atrakcje: Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”

Jednym z najcenniejszych skarbów regionu świętokrzyskiego jest krzemień pasiasty. Wiele ciekawych wiadomości na jego temat można zdobyć w trakcie spaceru po rezerwacie archeologicznym w Krzemionkach (zwanych również Opatowskimi). Kto w czasie wycieczki po regionie świętokrzyskim odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł zobaczyć zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego, które zostały wpisane na listę UNESCO. Zwiedzanie tych kopalń to wyjątkowa podróż w czasie, na którą z pewnością warto postawić.

Rezerwat archeologiczny Krzemionki

Rezerwat archeologiczny Krzemionki // fot. Jakub Hałun via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Świętokrzyskie atrakcje: Zamek królewski w Sandomierzu

Czternastowieczny, imponujący zamek królewski, położony jest na wysokiej skarpie nad Wisłą. Ta okazała budowla powstała na miejscu dawnego grodu, a jej fundatorem był król Kazimierz Wielki. Na przestrzeni wieków zamek w Sandomierzu był wielokrotnie przebudowywany. W 1656 roku został wysadzony przez Szwedów – ocalało wówczas tylko skrzydło zachodnie, które jest jedyną pozostałością dawnego zamku. Za czasów Jana III Sobieskiego zamek odbudowywano, jednak podczas konfederacji barskiej został ponownie uszkodzony. Od początku XIX wieku aż do 1959 roku na w zamku mieściło się więzienie. Od 1986 roku znajduje się tu muzeum zamkowe. Z dziedzińca zamkowego rozciąga się wspaniały widok na katedrę i Wisłę.

zamek w Sandomierzu

fot. Maciej Cisowski via pexels.com (https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/znane-miejsce-lato-chodnik-park-13128081/)



Świętokrzyskie atrakcje: Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór to majestatyczna ruina, która przyciąga zarówno swoją historią, jak i licznymi tajemnicami. Ze względu na swoją wyjątkowość, jest on jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej historycznej wycieczki po regionie świętokrzyskim. Rezydencja ta powstała w latach 1627–1644, i przez pewien czas była największą budowlą pałacową w Europie (dopiero Wersal zdołał ją wyprzedzić). Niestety Ossolińscy, panowie zamku, nie mieli szczęścia – ich ród szybko wyginął, a zamek już w pierwszej połowie XVIII wieku zaczął popadać w ruinę. Dziś ta potężna ruina jest ważną atrakcją, a wyznaczone tu trasy zwiedzania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Zamek Krzyżtopór znajduje się około 60km od Kielc i 40km od Sandomierza.

zamek Krzyżtopór

zamek Krzyżtopór // fot. chromastock




Świętokrzyskie atrakcje są tak różnorodne, że każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Cenne zabytki architektury, przyrodnicze i geologiczne skarby – wszystko to sprawia, że wycieczki po tej części kraju staną się dla wielu z nas wspaniałą przygodą.

Skomentuj