Po co jest nam potrzebna religia?
Nowe!

Po co jest nam potrzebna religia?

Dlaczego ludzie modlą się, wierzą w reinkarnację i boją się kary? Czy jest to ekspresja lęku przed śmiercią czy poszukiwanie sprawiedliwości? Psycholog Steven Reiss odpowiada twierdząco na to pytanie i wymienia kilka kolejnych przyczyn potrzeby ludzi w religii.

Po co nam jest potrzebna religia

Chcemy wierzyć

Kilka wieków temu filozofowie i naukowcy twierdzili, że w miarę poznawania świata przez człowieka, religia nieodwracalnie odejdzie do historii. Twierdzenie okazało się być mylne, gdyż liczebność praktykujących zwiększa się co roku. Teraźniejsi psycholodzy i socjologowie są przekonani, że wiara sama w sobie jest swego rodzaju „kołem ratunkowym” dla człowieka. Dotyczy to nawet sceptyków i realistów. Religia pomaga wielu ludziom w pokonaniu lęku nieuniknionego, a mianowicie obawy przed śmiercią.

Podstawowe potrzeby

Steven Reiss i jego koledzy z pracy, bazując na badaniach sondażowych, ułożyli listę z 16 podstawowych potrzeb osobowości. Były to dążenie do władzy i niezależności, uczciwości, ekonomii, żywności, miłości, aktywności fizycznej, komunikacji, zemsty i statusu społecznego. Na liście znalazły się również rodzina, dociekliwość, aprobata i porządek.

Religia posiada jedną właściwość, której nie posiadają inne aspekty naszego życia – jest ona uniwersalna. Ekstrawertycy odnajdą w niej filozofię miłości do bliźniego i uroczystości kolektywne. Introwertycy wolą medytację, pustelnictwo i samotną modlitwę. Religia zaspokaja potrzebę porządku. Potrzeba spotkania się z aprobatą, sprzyja zwróceniu naszej uwagi na doktryny ratunku i wybaczeniu. Obietnica wiecznego życia pomaga człowiekowi poradzić sobie z lękiem przed śmiercią.

Potrzeba religii

Wierzący i ateiści

Wcześniej psychologowi udało się ustalić, iż osoby niereligijne są bardziej niezależne, przy czym dotyczy to wszystkich aspektów życia (zaopatrzenie pieniężne, przyjaźń, relacje). Wierzący potrzebują bardziej ścisłych kontaktów ze społecznością.

Religia

Ateiści również dążą do wiary, natomiast w ich przypadku jako religia alternatywna, mogą posłużyć na przykład psychologia i filozofia. Elementy podobne do religijnych, są obserwowane w przestrzeganiu wartości etycznych, przekonaniach politycznych, a nawet kulturze żywienia!

Skomentuj