Pamięć RAM – Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym, pamięć główna to składnik komputera osobistego lub laptopa, którego zadaniem jest przechowywanie informacji takich jak np. kod maszynowy, które są niezbędne do wykonania działania w danej chwili. Jeśli więc komputer posiada niewielką ilość pamięci RAM, będzie to wpływać niekorzystnie na jego wydajność. Istnieją dwa sposoby na zwiększenie pamięci RAM: zainstalowanie dodatkowych kości RAM lub użycie napędu Flash.
Sposób 1: Zainstalowanie dodatkowych kości RAM
Najskuteczniejszą i najczęściej stosowaną metodą na zwiększenie pamięci RAM jest zainstalowanie nowych kości RAM. Jednak najpierw trzeba określić typ pamięci RAM, jaka jest w twoim komputerze, gdyż różne wersje nie są ze sobą kompatybilne. Pamięć RAM występuje w czterech rodzajach:
- DDR,
- DDR2,
- DDR3,
- DDR4.
Pierwszy z wymienionych to najstarszy typ, który współcześnie jest już praktycznie nieużywany. Jeżeli więc komputer został zakupiony stosunkowo niedawno, może mieć DDR2, lecz najprawdopodobniej będzie to DDR3 lub DDR4.
Jak zatem rozróżnić typ kości RAM? Można zrobić to na trzy sposoby:
- według kształtu kości,
- czytając specyfikację,
- korzystając ze specjalnego programu.
Każdy z powyższych rodzajów pamięci RAM ma swój charakterystyczny kształt. Jednak odnosi się to jedynie do komputerów osobistych, w laptopach, kości pamięci mają inną konstrukcję. W dolnej części kości pamięci RAM znajduje się luka, która w każdym typie jest umieszczone w innym miejscu:
- DDR – 7,25 cm od lewej krawędzi do szczeliny,
- DDR2 – 7 cm od lewej krawędzi do szczeliny,
- DDR3 – 5,5 cm od lewej krawędzi do szczeliny
- DDR4 – 7,1 cm od lewej krawędzi do szczeliny.
Informacje na temat typu danej pamięci możesz w większości przypadków znaleźć na etykiecie ze specyfikacją, która znajduje się na kości pamięci RAM. Informacja ta może być wskazana na dwa sposoby:
- bezpośrednio wskazywać typ urządzenia,
- wskazywać wartość szczytowej szerokości pasma.
Jeśli na etykiecie nie ma powyższych informacji, należy zwrócić uwagę na wartość przepustowości:
- PC,
- PC2,
- PC3,
- PC4.
Jak można się domyślić wartości te dokładnie odpowiadają DDR. Jeśli więc znajduje się napis PC3, oznacza to, że typ pamięci RAM to DDR3, natomiast PC2 oznacza DDR2 itd.
Jednak powyższe sposoby mogą wiązać się z wyciągnięciem pamięci RAM z gniazda. Kolejnym sposobem, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj pamięci RAM zainstalowano w komputerze, jest użycie program CPU-Z . Metoda ta jest zalecana dla użytkowników laptopów, gdyż dostęp do środka takiego komputera jest dużo trudniejszy niż w przypadku urządzeń stacjonarnych.
Należy więc pobrać wspomnianą aplikację, a następnie wykonać poniższe czynności:
- uruchomić program,
- w oknie, które zostanie otwarte, kliknąć zakładkę „SPD”,
- z rozwijanej listy „Slot # …” , która znajduje się w bloku „Wybór gniazda pamięci” należy wybrać gniazdo pamięci, na temat którego informację nas interesują,
- wówczas w polu po prawej stronie rozwijanej listy zostanie wyświetlony typ pamięci RAM (będzie to oczywiście zawsze ten sam typ pamięci bez względu na gniazdo pamięci)
Teraz można przystąpić do zwiększenia pamięci RAM. Możesz albo dokupić kości RAMU, albo kupić zupełnie nowe, np. RAM 64 GB, czy też RAM 128 GB.
Czas zatem na zainstalowanie kości pamięci RAM w gniazdach. W przypadku komputerów osobistych czynność ta jest stosunkowo prosta:
- pierwszym krokiem jest wyłączeni komputera,
- teraz należy wyjąć wtyczkę zasilania z gniazdka sieciowego,
- następnie zdejmuje się boczny panel,
- spośród gniazd płyty głównej należy odnaleźć to przeznaczone na pamięć,
- teraz odsuwa się znajdujące się po obu stronach szczelin klipsy,
- następnie należy włożyć dodatkową pamięć do otwartego gniazda, lukę musi się pokrywać z partycją gniazda, pamięć RAM należy naciskać, aż do momentu, gdy słychać będzie charakterystyczne kliknięcie
- teraz można już założyć zdjęty wcześniej panel boczny, a następnie podłącza się wtyczkę zasilania do gniazdka.
W ten sposób instalacja pamięci RAM jest już zakończona.
Jeśli natomiast chodzi o dołożenie lub wymianę pamięci RAM w laptopie, nie ma uniwersalnego sposobu na to, by zrobić to samodzielnie. Różne modele takich komputerów mają różną budowę. W związku z tym samodzielne zdemontowanie laptopa, bez odpowiedniego doświadczenia jest niewskazana. Zadanie to należy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście.
Sposób 2: ReadyBoost
Drugim sposobem na zwiększenie pamięci RAM w komputerze jest zastosowanie technologii ReadyBoost. Ta specjalna technologia pozwala konwertować dysk Flash na pamięć RAM. Jest to stosunkowe łatwe do wykonania, lecz należy pamiętać, że przepustowość dysku Flash jest o rząd wielkości niższa w porównani do pamięci RAM. W związku z tym rozwiązanie to nie spowoduje znaczącej poprawy wydajności komputera. Metoda ta może być więc stosowana tylko w przypadku doraźnego zwiększenia pamięci RAM – na krótki czas. W przypadku napędu Flash liczba wykonanych operacji jest ograniczona, jeśli więc ten limit zostanie przekroczony, rozwiązanie to zawiedzie.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.