Brak pomysłu na obiad, spotkanie z przyjaciółmi albo wieczór przy dobrym filmie? Pizza jest zawsze dobrym rozwiązaniem! To popularne danie lubią niemal wszyscy, a dzięki temu, że występuje w wielu różnych wariantach, zawsze może smakować trochę inaczej. Jakie ciekawostki są związane z tą popularną potrawą? Czy pizza może czymś zaskoczyć? Jasne i to jeszcze jak!
Dziwne i zaskakujące rodzaje pizzy
Klasyczne smaki pizzy, których jest całe mnóstwo w każdej pizzerii, nie budzą zdziwienia. A gdyby tak w menu pojawił się placek z dodatkiem mięsa krokodyla albo kokosa? Przyglądając się bliżej różnym rodzajom pizzy z najdalszych zakątków świata, można się nieźle zdziwić. W Szwecji można się spotkać z pizzą z bananami, orzechami, kurczakiem, ananasem oraz posypką z curry. Za to na Kostaryce często łączy się kokosa z krewetkami. W Australii i na całych Antypodach można znaleźć pizzę z mięsem krokodyla, w Missouri z pieczonymi cykadami, a w Japonii z atramentem ośmiornicy.
To jednak nie koniec ciekawostek! W Danii serwuje się pizzę z końskim mięsem. Coraz większą popularność zdobywa też pizza w stylu brytyjskiego śniadania z dodatkiem boczku, jajka na miękko, fasolki z pomidorami i kiełbasek. Wielbicieli bardziej wyrafinowanych i nietypowych smaków może za to zainteresować pizza z jeżynami, kozim serem i koprem włoskim. Ciekawie brzmi też pizza z przepiórczymi jajami, marchewką, burakami i rodzynkami albo placek z dodatkiem szynki parmeńskiej, gruszki i sera gorgonzola. Zaskakujące jest też połączenie sera pleśniowego, miodu i zielonych winogron.
Dużą popularność zdobywa także pizza na słodko. Takie danie przypomina już bardziej ciasto lub deser, ale przygotowuje się je na takim samym spodzie jak inne pizze. Tutaj wszystko zależy już tylko od naszej wyobraźni. Zwykle jako składników używa się masła orzechowego, dżemu, bakalii, czekolady, różnego typu polewy i wiele innych słodkich dodatków.
Smak pizzy nie tylko na pizzy
Ten super popularny placek z dodatkami jest niemal częścią naszej popkultury i nie ma osoby, która nie znałaby tej potrawy. Nic więc dziwnego, że smak pizzy pojawia się również w innych daniach. Chrupki, chipsy czy krakersy o smaku pizzy to niemal standard. Jednak co ciekawe można też znaleźć lody, a nawet piwo nawiązujące do smaku tego popularnego dania. Lodziarnia Little Baby’s Ice Cream w Philadelphii oferuje lody o smaku pomidorów i czosnku ze szczyptą oregano, bazylii oraz soli. Za to małżeństwo Tom i Athena Seefurth skomponowali piwo Mamma Mia, które wyróżnia wyraźny posmak pomidorów, czosnku i oregano.
Czy wiesz kiedy wypada Światowy Dzień Pizzy i jak się go obchodzi? Sprawdź>>
Polacy i pizza – co najchętniej jedzą nasi rodacy?
Pizza to naprawdę uniwersalne danie. Szacuje się, że nawet 96% Polaków przepada za pizzą, a nawet 73% je ją przynajmniej raz w miesiącu. Właśnie dlatego pizza to taki świetny pomysł na imprezę czy dla niespodziewanych gości. Królową wśród wszystkich smaków jest pepperoni, ale niedługo za nią plasuje się capricciosa, margherita i hawajska. Co ciekawe, sporą popularność zdobywa też pizza w stylu amerykańskim inspirowana tymi z nowojorskich pizzerii.
Polacy najczęściej stawiają na cienkie ciasto zamiast tego grubego, a zawijana pizza calzone to ulubienica tylko ok. 2% Polaków. A co ze składnikami zatopionymi w brzegach? Które z nich mają najwięcej zwolenników? Największą popularnością cieszy się oczywiście ser, który po podgrzaniu ciągnie się i dodaje pysznego smaku brzegom pizzy. Jednak to nie jedyna opcja! Można znaleźć też pizzę, przy brzegach której kładzie się parówki i zawija ciastem. Taki nietypowy dodatek nie jest jeszcze bardzo popularny, ale warto spróbować. Może akurat przypadnie nam do gustu.
W Polsce nie ma pizzy bez sosu! Bezkonkurencyjny jest oczywiście sos czosnkowy, który cieszy się największą popularnością i jest najchętniej zamawiany. W pizzeriach możemy znaleźć też sosy pomidorowe, pietruszkowe, bazyliowe, ostre i wiele innych.
Największa pizza, pochodzenie pizzy hawajskiej i inne ciekawostki
Z pizzą wiąże się wiele ciekawostek i interesujących faktów. Dobrym tego przykładem są różne „pizzowe” rekordy Guinessa. Największą pizzę przygotowali Włosi. Miała 39,6 metra średnicy, a do jej zrobienia zużyto 19 800 kilogramów mąki, 8 800 litrów sosu pomidorowego, 210 litrów oleju roślinnego, 19 800 kilogramów mozzarelli, 1 500 kilogramów masła oraz 250 kilogramów soli. Tym rekordem Włosi pokonali poprzednich zwycięzców, czyli kucharzy z RPA, których pizza miała “tylko” 36,6 metra średnicy.
Czy pizza hawajska naprawdę pochodzi z Hawajów? Otóż nie! To nietypowe połączenie szynki i ananasa po raz pierwszy zastosował Sam Panopoulos, Kanadyjczyk greckiego pochodzenia. Dodanie kawałków owoców do tradycyjnej pizzy było tylko eksperymentem kulinarnym. Jednak ten smak stał się na tyle popularny, że dzisiaj niemal w każdej pizzerii znajdziemy pizzę hawajską. Skąd jednak wzięły się w ogóle Hawaje w nazwie pizzy hawajskiej? Rozwiązanie jest proste: nazwa pochodzi od marki puszek z ananasami, które miał akurat Sam Panopoulos.
Co jeszcze ciekawsze, pierwsze dania przypominające pizzę pojawiły się po raz pierwszy w Grecji, a nie we Włoszech! Starożytni Grecy często zajadali się mącznymi plackami lub płaskimi chlebkami, które nacierano oliwą, czosnkiem i ziołami. Jednak trzeba przyznać Włochom, że to właśnie w ich kraju przygotowano pierwsze danie, które przypominało pizzę, jaką dziś znamy i lubimy.
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.