Bangkwang - najcięższe więzienie świata w środku egzotycznego raju
Nowe!

Bangkwang – najcięższe więzienie świata w środku egzotycznego raju

2 / 2

Atrakcja turystyczna

Rządy większości krajów starają się poprawić los swoich obywateli, którzy przebywają w Bangkwang. Za pośrednictwem ambasad więźniom przekazuje się pieniądze, żywność i lekarstwa. Część osadzonych utrzymuje również dobry kontakt z rodzinami, które często ich odwiedzają za murami. Obcokrajowcy są często łatwym źródłem zarobku dla skorumpowanych funkcjonariuszy i przywódców kryminalistów, którzy przejmują środki od rodzin lub konsulatów. W ostatnich latach popularność zyskał także nietypowy rodzaj turystyki…

Podróżnicy z różnych stron świata, przybywają do ośrodka Bangkwang, aby odwiedzić osadzonych tu obcokrajowców. Najczęściej na wizyty czekają przemytnicy narkotyków, którzy pochodzą z ojczyzn turystów. Oprócz rozmowy i wsparcie duchowego, odwiedzający mogą zostawić więźniowi najpotrzebniejsze rzeczy. W większości przypadków na widzenia przynosi się tyle rzeczy, ile zdoła się unieść. Wszystko jest drobiazgowo sprawdzane w poszukiwaniu kontrabandy zakazanych przedmiotów, ale za gotówkę można oczywiście liczyć na odstępstwa.

Bang Kwang wiezienie Tajlandia

Foto. sickchirpse.com

Bang-Kwang prison 5

Foto. sickchirpse.com

“12 x śmierć”

Przed budową gmachu więzienia przewidywano, że za murami będzie przebywać około 1-2 tys. osadzonych. Obecnie znajduje się tam 8 tys. osób i nie ma szans na zmianę tego stanu rzeczy. Wśród byłych osadzonych w Bangkwang znajdziemy też polskie nazwiska, a jeden z naszych rodaków napisał książkę o pobycie w piekle. Michał Pauli za namową przyjaciółki przemycał do Tajlandii ecstazy, wysyłając w sumie 12 kopert do Tajlandii. Wpadł w ręce służb, ponieważ kobieta okazała się tajną agentką, która zorganizowała prowokację. Został skazany na 12-krotną karę śmierci, jednak wyrok zamieniono na dożywocie. O jego ułaskawienie apelowali trzej prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Późniejszy autor bestselleru miał ogromne szczęście, ponieważ został ułaskawiony przez króla Tajlandii, który zwykle rozpatruje pozytywnie tylko jeden wniosek w roku, z kilkunastu tysięcy, jakie do niego trafiają. Michał Pauli po 6 latach pobytu w piekle na Ziemi, doczekał aktu łaski i wyjścia na wolność.

Polak relacjonował, że za murami więzienia wielokrotnie znajdował się na granicy życia i śmierci. Pod koniec odbywania kary był bardzo wychudzony, miał problemy z układem pokarmowym i ostre zapalenie woreczka żółciowego. Zmienił się także psychicznie, ponieważ przemoc, poniżanie i poczucie beznadziei to w Bangkwang codzienność.

michal Pauli

Foto. poranny.pl

bangkwang ciezkie wiezienie

Foto. bangkokpost.com

Na świecie jest więcej takich miejsc

“Bangkok Hilton” to nie jedyne takie więzienie, choć przypadek tego miejsca jest wyjątkowo jaskrawy. Na świecie istnieje jeszcze mnóstwo placówek, w których pobyt przypomina koszmarny sen. Większość znajduje się w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Zawsze można zaobserwować podobny schemat wśród osadzonych, którzy dzielą się na miejscowych zwyrodnialców i zagranicznych przemytników narkotyków lub oszustów.

Oprócz Bangkwang, do jednych z najcięższych zakładów penitencjarnych na świecie należą:

  • Garcia Moreno (Ekwador) – więźniowie są tu zamknięci w kilkuset osobowych celach, a cały budynkiem rządzi ekwadorska mafia, która czerpie zyski na rozprowadzaniu narkotyków, wśród osadzonych. Największe zniszczenie sieje specyfik o nazwie Polvo. Są to toksyczne odpady chemiczne po produkcji kokainy, które wyniszczają fizycznie i doprowadzają do paranoi.
  • La Sabaneta (Wenezuela) – placówka została przygotowana do pomieszczenia 15 tys. więźniów, ale obecnie przebywa ich tam 2 razy więcej. Osadzeni giną na skutek tropikalnych chorób i złych warunków sanitarnych. Zdarzały się tu bunty, w których ginęło kilkuset więźniów.
  • Czarny delfin (Rosja) – najstarsza i największa kolonia karna dla więźniów z wyrokami śmierci lub dożywocia. Nikt nie opuszczam murów tego miejsce wcześniej, niż po 25 latach odsiadki, ponieważ po takim czasie można się ubiegać o przedterminowe zwolnienie. Wyroki odsiadują tu gwałciciele, kanibale i czeczeńscy terroryści.
  • Diyarbakir (Turcja) – tureckie więzienia zyskały złą sławę na całym świecie, po upowszechnieniu historii Amerykanina Billy’ego Haysa, zawartej w książce i filmie “Midnight Express”. W zakładach penitencjarnych strażnicy stosują tortury fizyczne i psychiczne, a samobójstwa są na porządku dziennym.
  • Tadmor (Syria) – w 1980 roku doszło tu do zamordowania przez strażników 500 więźniów, w odwecie za nieudany zamach na prezydenta Syrii. Więzienie znajdujące się na syryjskiej pustyni, zostało zniszczone przez bojowników Państwa Islamskiego w 2015 roku.
czarny delfin

Foto. AFP

Bang Kwang Prison

Foto. ubah-ubah.blogspot.com

Zobacz też: TOP 15: NIETYPOWE I NAJBARDZIEJ DZIWACZNE WIĘZIENIA NA ŚWIECIE

Więzienie w Maricopa County, USA

One Comment

    Skomentuj